Ćwiczenie 7
Przejdź do arkusza Ćwiczenie 7
. Kilka osób wpisało tam średni czas spędzany w ciągu dnia na wykonywanie różnych czynności. Przedstaw te dane na wykresie kolumnowym skumulowanym. Wyskaluj oś pionową, przyjmując wartość minimalną 00:00, a maksymalną 24:00. Ustaw wyświetlanie jednostek co jedną godzinę.
Pokaż rozwiązanie Przykładowe rozwiązanie zadania:
Microsoft Excel RiXKykad9z9xs Ilustracja przedstawia fragment okna dialogowego zatytułowanego opcje osi. Znajdują się tu różne parametry. Pierwszym parametrem są granice. Znajdują się tu dwie opcje. Pierwszą opcją jest minimum, tu wpisano wartość 0,0. Obok polecenie, resetuj. Druga opcja to maksimum, tu wpisano wartość 1,0. Obok polecenie, resetuj. Drugim parametrem są jednostki. Znajdują się tutaj trzy opcje. Są to główne, tu wpisano wartość 0,0416666, obok znajduje się polecenie resetuj. Druga opcja to pomocnicze, tu wpisano wartość 0,010466, obok znajduje się polecenie resetuj. Trzeci parametr to przecięcie z osią pionową. Dostępne są tutaj trzy opcje z możliwością zaznaczenia. Są to automatyczne, wartość osi, wartość maksymalna osi. Zaznaczono opcję automatyczne. Ostatnim, czwartym parametrem są jednostki wyświetlania. Obok znajduje się lista rozwijana zawierająca wartość brak. Poniżej znajduje się poszarzona opcja z możliwością zaznaczenia. Jest to pokaż jednostki wyświetlana na wykresie. U dołu znajdują się dwie opcje z możliwością zaznaczenia, Są to skala logarytmiczna, wartości w kolejności odwrotnej. Opcje te nie zostały zaznaczone. Obok opcji skala logarytmiczna znajduje się poszarzona opcja podstawa z oknem, w którym wpisano wartość 10.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RTUNl7qPrfYW8 Ilustracja przedstawia wykres stuprocentowy skumulowany kolumnowy zatytułowany czas spędzony na różne czynności w ciągu dnia. Na osi pionowej znajduje się przedział czasowy od godziny 00:00 do godziny 00:00, oznaczono pełne godziny. Na osi poziomej umieszczono sześć imion. Kolorem niebieskim oznaczono naukę w szkole. Kolorem pomarańczowym oznaczono naukę w domu. Kolorem szarym oznaczono czas wolny. Kolorem żółtym oznaczono jedzenie. Kolorem jasnoniebieskim oznaczono ćwiczenia fizyczne. Kolorem zielonym oznaczono sen. Wykres zwiera następujące dane. Karolina poświęca: 7,5 godziny na naukę w szkole; 2,25 godziny na naukę w domu; 3,5 godziny na czas wolny; 1,5 godziny na jedzenie; 1,25 godziny na ćwiczenia fizyczne i 8 godzin na sen. Monika poświęca: 8,25 godziny na naukę w szkole; 2,5 godziny na naukę w domu; 2 godziny na czas wolny; 0,5 godziny na jedzenie; 3,5 godziny na ćwiczenia fizyczne i 7,25 godziny na sen. Jakub poświęca: 7,75 godziny na naukę w szkole; 2,5 godziny na naukę w domu; 2,75 godziny na czas wolny; 1 godzinę na jedzenie; 1 godzinę na ćwiczenia fizyczne i 9 godzin na sen. Patrycja poświęca: 8 godzin na naukę w szkole; 3 godziny na naukę w domu; 4,5 godziny na czas wolny; 1,25 godziny na jedzenie; 0,25 godziny na ćwiczenia fizyczne i 7 godzin na sen. Karol poświęca: 7 godzin na naukę w szkole; 2,75 godziny na naukę w domu; 2 godziny na czas wolny; 0,5 godziny na jedzenie; 3 godziny na ćwiczenia fizyczne i 8,75 godziny na sen. Patryk poświęca: 7,25 godziny na naukę w szkole; 2 godziny na naukę w domu; 5,5 godziny na czas wolny; 1 godzinę na jedzenie; 0,5 godziny na ćwiczenia fizyczne i 7,75 godziny na sen.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
LibreOffice Calc R1YJ5qGr70hSA Ilustracja przedstawia okno dialogowe zatytułowane oś Y. Znajdują się tu następujące zakładki, skala, pozycjonowanie, linia, etykieta, numery, czcionka, efekty czcionki. Otwarto zakładkę skala. Znajduje się tu napis, skala, Dalej dwie opcje z możliwością zaznaczenia. Pierwszą opcją jest kolejność odwrócona. Druga opcja to skala logarytmiczna. Obie opcje są niezaznaczone. Poniżej znajdują się cztery kolejne opcje. Pierwszą jest minimum, obok znajduje się okno dialogowe z wpisaną wartością, 00:00:00 oraz opcja automatycznie z możliwością zaznaczenia. Drugą opcją jest maksimum, obok znajduje się okno dialogowe z wpisaną wartością, 24:00:00 oraz opcja automatycznie z możliwością zaznaczenia. Trzecią opcją jest przedział główny, obok znajduje się okno dialogowe z wpisaną wartością, 01:00:00 oraz opcja automatycznie z możliwością zaznaczenia. Czwartą opcją jest licznik odstępu pobocznego, obok znajduje się okno dialogowe z wpisaną wartością 1. We wszystkich 4 przypadkach opcja automatycznie nie jest zaznaczona. U dołu okna znajdują się przyciski, pomoc, resetuj, ok i anuluj. Zaznaczono przycisk OK.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1G9RZWbN3O3B Ilustracja przedstawia wykres stuprocentowy skumulowany kolumnowy zatytułowany czas spędzony na różne czynności w ciągu dnia. Na osi pionowej znajduje się przedział czasowy od godziny 00:00 do godziny 00:00, oznaczono pełne godziny. Na osi poziomej umieszczono sześć imion. Kolorem niebieskim oznaczono naukę w szkole. Kolorem pomarańczowym oznaczono naukę w domu. Kolorem żółtym oznaczono czas wolny. Kolorem zielonym oznaczono jedzenie. Kolorem bordowym oznaczono ćwiczenia fizyczne. Kolorem jasnoniebieskim oznaczono sen. Wykres zwiera następujące dane. Karolina poświęca: 7,5 godziny na naukę w szkole; 2,25 godziny na naukę w domu; 3,5 godziny na czas wolny; 1,5 godziny na jedzenie; 1,25 na ćwiczenia fizyczne i 8 godzin na sen. Monika poświęca: 8,25 godziny na naukę w szkole; 2,5 godziny na naukę w domu; 2 godziny na czas wolny; 0,5 godziny na jedzenie; 3,5 godziny na ćwiczenia fizyczne i 7,25 godzin na sen. Jakub poświęca: 7,75 godziny na naukę w szkole; 2,5 godziny na naukę w domu; 2,75 godziny na czas wolny; 1 godzinę na jedzenie; 1 godzinę na ćwiczenia fizyczne i 9 godzin na sen. Patrycja poświęca: 8 godziny na naukę w szkole; 3 godziny na naukę w domu; 4,5 godziny na czas wolny; 1,25 godziny na jedzenie; 0,25 na ćwiczenia fizyczne i 7 godzin na sen. Karol poświęca: 7 godzin na naukę w szkole; 2,75 godziny na naukę w domu; 2 godziny na czas wolny; 0,5 godziny na jedzenie; 3 na ćwiczenia fizyczne i 8,75 godziny na sen. Patryk poświęca: 7,25 godziny na naukę w szkole; 2 godziny na naukę w domu; 5,5 godziny na czas wolny; 1 godzinę na jedzenie; 0,5 godziny na ćwiczenia fizyczne i 7,75 godzin na sen.
Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.