Sprawdź się
Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym odbywają się corocznie od 1996 r. Na ilustracji przedstawiono zawartość tabeli bazy danych, w której zgromadzono informacje na temat zwycięzców tej imprezy w latach 1996‑2019.
Ręczne wpisywanie danych do bazy – poza tym, że jest dość niewygodne – stwarza ryzyko popełnienia błędu literowego. Odpowiedzialny operator stara się takie ryzyko minimalizować. Wróć jeszcze raz do filmu (zamieszczonego w części „Przeczytaj”), w którym przedstawiono tworzenie tabeli słownikowej w celu powiązania pola „DlaKogo” z listą dopuszczalnych wpisów.
Oto tabela „prezenty” z zaznaczoną kolumną „DlaKogo” i z rozwiniętą listą wyboru w programie Microsoft Access:
Wykonaj jeszcze co najmniej jedno takie połączenie w załączonej bazie, aby uniknąć ręcznego wpisywania niektórych danych w tabeli „prezenty”.
Zacznij od wskazania kolumny, która dobrze się nadaje do tego, aby ją powiązać z tabelą słownikową.
W programie LibreOffice Base zamiast tabel słownikowych możesz skorzystać z tzw. formularzy. Oto przykład wykorzystania formularza w LibreOffice Base do wprowadzenia pojedynczego rekordu danych:
Wykonaj jeszcze co najmniej jeden taki formularz w załączonej bazie, aby uniknąć ręcznego wpisywania niektórych danych w tabeli „prezenty”:
Znajomi Dorotki korzystający z jej bazy danych, zawierającej pomysły na prezenty, poprosili o rozszerzenie informacji na temat konkretnych prezentów o następujące elementy:
zdjęcie prezentu,
recenzja audio/wideo,
link do strony internetowej sklepu.
Uzupełnij załączoną bazę o niezbędne pola odpowiednich typów. Wprowadź kilka przykładowych danych.
Plik bazy Microsoft Access:
Plik bazy LibreOffice Base:
Rodzice często posyłają Kamila na zakupy do sklepu spożywczego z dokładnie przygotowaną listą, podobną do tej ukazanej na ilustracji:
Żeby nie marnować kolejnych kartek papieru, służących do wykonania listy oraz ułatwić proces zakupów, Kamil projektuje specjalną aplikację. Dzięki niej możliwa będzie błyskawiczna aktualizacja listy sprawunków – baza danych zostanie współdzielona przez wszystkich domowników. Zaproponuj strukturę bazy, projektując odpowiednią tabelę (jedną lub więcej), umożliwiającą odzwierciedlenie przykładowej listy zakupów, ukazanej na ilustracji.
Klienci sklepu rodziców Tomka często pytają o właściwości lecznicze poszczególnych rodzajów miodu. W celu ułatwienia podjęcia decyzji zakupowej Tomek zaprojektował aplikację, dzięki której klienci mogą wybrać interesujący ich rodzaj miodu oraz dowiedzieć się, jakie walory odżywcze posiada.
Zaprojektuj bazę danych, z której mogłaby taka aplikacja korzystać. Możesz posłużyć się przykładowymi ekranami projektowanej przez Tomka aplikacji:
Jeśli temat aplikacji nie jest ci bliski, możesz wybrać dowolny inny. Zadanie wykonaj w Microsoft Access lub LibreOffice Base. A może masz ochotę stworzyć całą aplikację…?
W tym przykładzie została przedstawiona aplikacja wykonana za pomocą MIT App Inventor, która umożliwia zapisywanie w lokalnej bazie danych rekordów, składających się z dwóch wyrazów: nazwy państwa oraz jego stolicy:
Zaprojektuj aplikację wykorzystującą podobny schemat zapisu, odczytu oraz usuwania rekordów z bazy. Zastosuj dostępny komponent TinyDB.
Oto kilka pomysłów na twoją aplikację:
baza słówek do nauki języka obcego,
przyporządkowanie wydarzenia historycznego do roku, w którym nastąpiło (bardzo przydatne jako powtórka przed sprawdzianem z historii),
lista bogów występujących w mitologii greckiej oraz odpowiadających im bogów z mitologii rzymskiej (świetna pomoc w przygotowaniu do szkolnego konkursu mitologicznego).
Możesz również zaproponować własny temat.
„Daj swojej zabawce drugie życie” – pod takim hasłem ogłoszony został konkurs na projekt aplikacji, za pomocą której nasze stare, ale będące w dobrym stanie zabawki można wymienić na inne przedmioty. W celu sporządzenia wyceny, wystawianej do zamiany zabawki, użytkownik aplikacji będzie się posługiwał wirtualną walutą, specjalnie stworzoną na potrzeby przedsięwzięcia (waluta nie ma jeszcze swojej nazwy, więc możesz zaproponować własną).
Aplikacja powinna umożliwiać zapisanie co najmniej następujących danych:
nazwa zabawki,
zdjęcie lub krótki film prezentujący zabawkę,
krótki opis wystawianego przedmiotu,
cena wyrażona w wirtualnej walucie,
kontakt do wystawiającego.
Zaprojektuj aplikację z wygodnym interfejsem, posługując się np. przedstawionym w zadaniu 7 narzędziem MIT App Inventor. Jeśli znasz podobne narzędzie umożliwiające tworzenie aplikacji mobilnych, możesz z niego skorzystać. Oczywiście możesz wykonać również aplikację webową lub desktopową za pomocą innego znanego ci narzędzia.
Wariant minimum dla rozwiązania tego zadania to projekt tabeli (lub tabel) bazy danych w programie Microsoft Access lub LibreOffice Base. Wybierając jednak tę ścieżkę, zyskujesz najmniejszą możliwą liczbę wirtualnych monet.