Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Ustawa rządowa czyli Konstytucya 3 maja 1791I. Religia panująca.
Religią narodową panującą jest i będzie wiara święta rzymska katolicka, ze wszystkiemi jej prawami. Przejście od wiary panującej do jakiegokolwiek wyznania, jest zabronione pod karami apostazyi. Że zaś taż sama wiara święta przykazuje nam kochać bliźnich naszych; przeto wszystkim ludziom, jakiegokolwiek bądź wyznania, pokój w wierze i opiekę rządową winniśmy; i dla tego wszelkich obrządków i religii wolność w krajach polskich, podług ustaw krajowych, warujemy.
Przeanalizuj tekst i wykonaj polecenie.
(…)Miasta nasze królewskie wolne w państwach Rzeczypospolitej
Artykuł I
O miastach
1‑mo Miasta wszystkie królewskie w krajach Rzeczypospolitej za wolne uznajemy.
2‑do Obywatelów takowych miast jako ludzi wolnych, ziemię w miastach przez nich osiadłą, ich domy, wsie i territoria, gdzie jakie do których miast prawnie teraz należą, własnością ich dziedziczną być przyznajemy, co nie ma przeszkadzać zaczętym a nie dokończonym sprawom.
3‑tio Którym miastom przywileje lokacyjne zaginęły, za dowiedzeniem ich bytności, my król diplomata renovationisdiplomata renovationis: z nadaniem ziemi, jaką teraz niewątpliwie posiadają, wydamy.
4‑to W których miastach królewskich sejmiki ziemskie są oznaczone, tym przywileje lokacyjne, jeżeliby ich jeszcze nie miały, my król wydamy.
5‑to Gdyby dla szczęśliwego w którym miejscu położenia na gruntach królewskich osada ludzi wolnych dała siedlisku swemu przystojną postać miasta, w takowym zdarzeniu my król tej osadzie diploma erectionisdiploma erectionis: miasta nowego z nadaniem ziemi wydamy.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Konstytucja francuska z 3 września 1791 r.Część II. Zgromadzenie pierwiastkowe. Powoływanie elektorów
Art. 1. Dla utworzenia Zgromadzenia Narodowego obywatele czynni zbierać się będą co 2 lata na zgromadzeniach pierwiastkowych w miastach i kantonach.
Art. 2. Aby zostać obywatelem czynnym, należy:
– być Francuzem z urodzenia lub z tytułu nabycia obywatelstwa;
– ukończyć 25 rok życia;
– posiadać miejsce zamieszkania (domicyl) w mieście lub w kantonie od czasu określonego przez ustawę;
– płacić w jakimkolwiek miejscu królestwa podatek bezpośredni równy co najmniej wartości pracy trzydniowej i przedstawić na to pokwitowanie;
– nie pozostawać w stanie służebnym, to znaczy nie być służącym za wynagrodzeniem;
– być wpisanym w gminie swego domicylu na listę gwardii narodowej;
– złożyć przysięgę obywatelską.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Prof Z. Zielińska: Konstytucja 3 maja to przełom z wielu punktów widzeniaProf. Zofia Zielińska: W punkcie dotyczącym władz wykonawczych jest wzruszający fragment, iż „doświadczenie nauczyło nas, że zaniedbanie tej części rządu nieszczęściami napełniło Polskę”. Zwrot ten dowodzi, że w końcu XVIII w. wreszcie zniknęła wręcz obsesyjna obawa przed władzą wykonawczą, przed królem, który miał jakoby z natury dążyć do zguby wolności, czyli do absolutyzmu. Z tych podejrzeń wypływały zabezpieczenia ustrojowe przed monarchą (z liberum veto na czele) i stałe dążenie do osłabiania władzy królewskiej.
Cała ideologia veta miała na celu obronę wolności przed królem. Po wielkim dziele Stanisława Konarskiego O skutecznym rad sposobie zrozumiano, że veto nie broniło wolności, tylko ułatwiało jej wrogom zrywanie sejmów, ale dopiero w Konstytucji 3 maja definitywnie je zniesiono. Poza tym sejm wzmocniono i w inny sposób – uznano go za reprezentację całego narodu, która ma prawo podejmować ostateczne decyzje. Przeciwnicy konkretnego projektu, aprobowanego przez większość sejmową, nie mogli już tłumaczyć się, że ich instrukcja poselska na ten projekt nie pozwala, ani zgłaszać, że chcą go przedstawić braciom w swym powiecie, zanim stanie się ustawą.