Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej w pracy lakiernika samochodowego
ATLAS INTERAKTYWNY
Spis treści
Środki ochrony indywidualnejŚrodki ochrony indywidualnej
środki ochrony dróg oddechowychśrodki ochrony dróg oddechowych
środki ochrony słuchuśrodki ochrony słuchu
środki ochrony oczu i twarzyśrodki ochrony oczu i twarzy
odzież ochronnaodzież ochronna
Praca w kanalePraca w kanale
Zabezpieczenie instalacji elektrycznychZabezpieczenie instalacji elektrycznych
Oświetlenie w lakierni samochodowejOświetlenie w lakierni samochodowej
Magazynowanie i przechowywanie substancji łatwopalnych, wybuchowych i szkodliwychMagazynowanie i przechowywanie substancji łatwopalnych, wybuchowych i szkodliwych
Środki ochrony indywidualnej
Środkami ochrony indywidualnej nazywamy wszystkie urządzenia lub wyposażenie przeznaczone do noszenia lub trzymania, których celem jest ochrona przed różnego typu zagrożeniami powstającymi w trakcie wykonywania czynności zawodowych. Do środków ochrony indywidualnej wykorzystywanych w trakcie prac w lakierniach samochodowych można zaliczyć:
środki ochrony dróg oddechowych,
środki ochrony słuchu,
środki ochrony oczu i twarzy,
odzież ochronną.
Opis alternatywny dotyczy schematu interaktywnego z odzieżą ochronną. W części centralnej stoi manekin ubrany w kombinezon ochronny, maskę ochronną, okulary ochronne, rękawiczki ochronne i nauszniki ochronne. Po kliknięciu w nazwę danego komponentu, dany element pojawia się lub znika.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Środki ochrony dróg oddechowych
Na grafice ukazana maska jednorazowa do zakładania na twarz. Po bokach ma gumeczki trzymające, a nad nosem klips.
Na grafice ukazana maska wielokrotnego użytku. W odróżnieniu od zwykłej maseczki, posiada okrągłe filtry, które można wymieniać.
Na grafice przedstawiona maska pełna. Powierzchnią zajmuje całą twarz. Ma uchwyty, które zakłada się na głowę. Oczy chronione są szybką, pod którą znajdują się filtry powietrza.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Środki ochrony słuchu
Na grafice przedstawione jednorazowe piankowe zatyczki do uszu w dwóch kolorach - ceglastym i fioletowym. Są one podłużne. Jeden koniec jest zaokrąglony, a drugi płaski.
Na grafice ukazane zatyczki wielokrotnego użytku. Dwie zatyczki połączone są półkolem, co ułatwia ich założenie i utrzymanie na głowie.
Grafika ukazuje nauszniki ochronne połączone pałąkiem. Są one podobne do słuchawek nausznych, posiadają obudowę i wyciszenie.
Grafika przedstawia nauszniki z adapterami umożliwiającymi przymocowanie do hełmu ochronnego. Posiadają mocowania podobne do klipsów, bądź przyssawek, za których pomocą można dołączyć je do kasku lub hełmu.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Środki ochrony oczu i twarzy
Grafika przedstawia okulary ochronne. Ich budowa jest typowa dla okularów, jedynie szkła zrobione są z ochronnego materiału.
Grafika przedstawia gogle ochronne. Posiadają one gumkę do zakładania na głowę. Są większe niż okulary, dlatego chronią więcej niż okulary.
Grafika ukazuje przyłbicę ochronną. Zakłada się ją na głowę, a fragment pełniący funkcję ochronną zasłania twarz.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Odzież ochronna
Grafika ukazuje kombinezon ochronny. Jest to jednoczęściowe ubranie ochronne w kolorze białym z kapturem, długimi rękawami i długimi nogawkami.
Grafika ukazuje rękawice ochronne na manekinie.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Praca w kanale
Grafika przedstawia kanał samochodowy, czyli pomieszczenie, do którego można zejść po schodkach pod poziom podłogi. Jest wyposażone we włączniki i oświetlenie oraz w małe półki w postaci wnęk.
Grafika ukazuje kanał samochodowy z innej perspektywy niż na poprzedniej grafice. Widok na tylną ścianę, na której zamontowana jest skrzynka z dyszami.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Zabezpieczenie instalacji elektrycznych
Grafika przedstawia wyłącznik ochronny różnicowoprądowy WR64P40A. Jest on w kształcie kostki. Posiada przełącznik, diodę i przycisk. Na przodzie ma wypisane podstawowe informacje.
Grafika ukazuje wyłącznik ochronny różnicowoprądowy WR6 16/2/30. Jest on węższy od swojego poprzednika. Pozostałe części składowe są takie same.
Grafika przedstawia peszel. Jest to giętka i długa rura (wąż) pusta w środku. Jest prążkowana i zwinięta w zwój.
Grafika ukazuje korytko na przewody. Jest to podłużny element pusty w środku. Jego wierzchnia część może przesuwać się po szynie wmontowanej do dolnej części.
Grafika przedstawia przewód wielożyłowy z powłoką z plastyfikowanego PCV. Z otoczki wystają trzy różne zwoje żył otoczone różnymi kolorami pokrycia.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Oświetlenie w lakierni samochodowej
Grafika przedstawia oprawę przeciwwybuchową do strefy drugiej i dwudziestej drugiej. Jest to podłużna osłona do świetlówek, która odgradza je od otoczenia i chroni je przed wybuchem.
Grafika przedstawia oprawę kanałową przeciwwybuchową do strefy drugiej i dwudziestej drugiej. Jest to kratka o dużych oczkach założona na owalną lampę.
Grafika ukazuje oprawę LED przeciwwybuchową do strefy pierwszej i dwudziestej pierwszej. Jest to prostokątna i długa obudowa zakładana na oświetlenie typu LED.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Magazynowanie i przechowywanie substancji łatwopalnych, wybuchowych i szkodliwych
Magazynowanie materiałów malarskich ze względu na ich skład jest niezwykle istotne, a podstawowym zadaniem związanym z tą kwestią jest zapewnienie odpowiedniej ochrony pracownikom. Aby osiągnąć zamierzony cel, magazyny i same pojemniki przeznaczone do przechowywania materiałów malarskich muszą spełniać odpowiednie normy i założenia.
Magazyn musi być wykonany z materiałów niepalnych, a jego ściany i posadzki powinny być dodatkowo łatwo zmywalne. Magazyn należy zlokalizować poza budynkiem lakierni. Jeśli to możliwe, pomieszczenie magazynowe powinno być oddzielone od innych przegrodami budowlanymi. Ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń magazynowych, ponieważ dobrze działająca wentylacja nie doprowadzi do powstania niedopuszczalnych stężeń czynników szkodliwych i wybuchowych. Dodatkowo pomieszczenia przeznaczone do magazynowania należy oznaczyć piktogramami określającymi rodzaj zagrożenia i wyposażyć w apteczkę pierwszej pomocy oraz odpowiedni sprzęt gaśniczy.
Materiały malarskie powinny być przechowywane w odpowiednich, przeznaczonych do tego celu pojemnikach. Jest to bardzo ważne, ponieważ substancje zawarte w lakierach, farbach i rozpuszczalnikach mogą wchodzić w reakcje chemiczne z materiałami, z którego są wykonane pojemniki, co w rezultacie może doprowadzić do powstania niebezpiecznej sytuacji. Pojemnik na materiały malarskie powinien być:
wykonany z materiału, który nie doprowadzi do niechcianych reakcji chemicznych z jego zawartością,
wytrzymały,
szczelny,
wypełniony w sposób pozwalający na termiczne rozszerzanie się zawartej w nim substancji,
odpowiednio oznakowany.
Przykładowe oznaczenia znajdujące się na materiałach malarskich:
Opis alternatywny dotyczy grafiki interaktywnej z przykładowymi oznaczeniami znajdującymi się na materiałach malarskich. Do wyboru siedem numerków, po których kliknięciu pojawia się nazwa oznaczenia odczytywana przez lektora.
Numer jeden. Zagrożenie zdrowia/środowiska.
Numer dwa. Materiał łatwopalny.
Numer trzy. Substancja żrąca.
Numer cztery. Materiał niebezpieczny dla stworzeń wodnych.
Numer pięć. Substancja toksyczna.
Numer sześć. Poważne zagrożenie zdrowia.
Numer siedem. Materiał wybuchowy.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści