E-materiały do kształcenia zawodowego

Urządzenia do sterylizacji

MED.12. Wykonywanie dekontaminacji sprzętu i wyrobów medycznych - Technik sterylizacji medycznej 321104

bg‑azure

Sterylizator parowy

SYMULATOR

1
1
Instrukcja do symulatora

Symulator “Sterylizator parowy” rozpoczyna się ekranem startowym. Za pomocą przycisku Rozpocznij, użytkownik przechodzi do ekranów z tematem, celem i opisu sprzętu. Symulator sterylizatora parowego umożliwia wirtualną obsługę dwóch urządzeń: dużego sterylizatora parowego z wytwornicą pary oraz małego sterylizatora bez wytwornicy pary, tzw. autoklawu. Użytkownik zapoznaje się na początku z ogólnym opisem budowy i zasadami działania sterylizatora wysokotemperaturowego, następnie wybiera jego typ. Poruszanie się między tymi ekranami umożliwia przycisk Dalej i Wstecz.

Każdy tekst oznaczony ikoną Włącz/wyłącz dźwięk jest czytany przez lektora. Użytkownik ma możliwość wielokrotnego odsłuchania nagrania.

Po kliknięciu przycisku Dalej na planszy z wyborem urządzenia, użytkownik przechodzi do ekranu z pierwszym krokiem postępowania. Na każdym kolejnym ekranie znajduje się informacja, co na danym etapie powinien wykonać użytkownik:

  • zapoznać się z opisami poprzez kliknięcie w odpowiednie przyciski lub najechanie na nie,

  • przeciągnąć elementy we wskazane miejsca,

  • wykonać polecenie, klikając odpowiednią ilustrację na ekranie.

Po wykonaniu wszystkich poleceń, pojawia się plansza końcowa z informacją podsumowującą i przycisk Zacznij od nowa.

RYFu9RS207Cue
Przyciski funkcyjne
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
R1564VdSMnBGa
Sterylizator parowy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, licencja: CC BY-SA 3.0.
RkhTKXOmTkano1
Ćwiczenie 1
Sterylizacja wysokotemperaturowa to sterylizacja termiczna, w której czynnikiem sterylizującym jest para wodna pod ciśnieniem powyżej jednego bara i o temperaturze sto dwadzieścia jeden stopni Celsjusza lub sto trzydzieści cztery stopnie Celsjusza. Zasada działania opiera się na podnoszeniu temperatury wrzenia wody pod wpływem ciśnienia i oddziaływaniu nasyconej w ten sposób pary wodnej na drobnoustroje.
Jakie narzędzia i wyroby medyczne mogą być poddane takiej sterylizacji?
RSDuSCnrn4LXA2
Ćwiczenie 2
Jak określa się sterylizator, który jest urządzeniem dwudrzwiowym, z możliwością załadunku w strefie czystej i zwolnienia wsadu w strefie sterylnej, przy czym otwarcie drzwi w jednej strefie uniemożliwia ich jednoczesne otwarcie w drugiej?
R1eATnSKW0ltd2
Ćwiczenie 3
Uruchomienie sterylizatora i przygotowanie go do pracy w danym dniu wymaga przeprowadzenia testu sprawności technicznej, to jest wykonania testu sprawdzającego skuteczność usuwania powietrza i zdolność do penetracji parą wodną. Czego używamy do przeprowadzenia tego testu?
R1We4c2BDybCu2
Ćwiczenie 4
Po przeprowadzeniu testu sprawności sterylizatora parowego i po rozpakowaniu pakietu testowego okazuje się, że pola testowego na teście przebarwiły się na czarno-szary kolor na obrzeżach testu, zaś w jego środkowej części pozostały lekko żółte. O czym świadczy taki wynik?
R1LiMfVKDmOLw2
Ćwiczenie 5
Jaką barierę sterylizacyjną wybierzesz dla dużego zestawu narzędziowego (nożyczki, pęsety, peany, kleszcze, miski metalowe i haki), który ma zostać poddany sterylizacji parowej?
R1ZtAVKdEda6Y3
Ćwiczenie 6
Poddając wsad narzędziowy procesowi sterylizacji parowej konieczne jest stosowanie m.in. testów biologicznych, służących do kontroli procesu pod względem skuteczności usunięcia mikroorganizmów. Jaki test biologiczny wybierzesz dla sterylizacji w dużym sterylizatorze parowym?
RgLoSd7pmAplb3
Ćwiczenie 7
Poddając wsad narzędziowy procesowi sterylizacji parowej konieczne jest stosowanie m.in. wskaźników chemicznych, służących do kontroli procesu pod względem wystawienia wsadu narzędziowego na działanie czynnika sterylizującego. Jaki wskaźnik chemiczny wybierzesz dla sterylizacji w dużym sterylizatorze parowym?
RZPjkItoD7ptQ2
Ćwiczenie 8
Duży zestaw narzędziowy umieszczony został w kontenerze sterylizacyjnym, którego zamknięcie zostało dodatkowo zabezpieczone plombą sterylizacyjną ze wskaźnikiem chemicznym typu pierwszego, mającym postać paska w kolorze fioletowym. Zestaw został poddany sterylizacji parowej w dużym sterylizatorze. Jaki powinien być wynik testu chemicznego umieszczonego na plombie po prawidłowym przebiegu procesu?
RhTxZIUo0f7gi1
Ćwiczenie 9
Kolejnym krokiem, po zapakowaniu zestawów narzędziowych w bariery sterylizacyjne, jest ich umieszczenie na półkach wózka wsadowego sterylizatora. Do sterylizacji przygotowane zostały: dwa kontenery sterylizacyjne i trzy siatki narzędziowe zapakowane we włókninę bezcelulozową i papier krepowany. W jaki sposób ułożysz je na wózku wsadowym?
Rv2Elf1fY7nhx3
Ćwiczenie 10
Po załadowaniu wózka wsadowego i umieszczeniu wsadu w komorze sterylizatora parowego uruchamiasz program. Jednak po kilku minutach od rozpoczęcia sterylizacji na ekranie pojawia się komunikat, który oznacza, że uruchomiona została procedura awaryjna z powodu wystąpienia błędu wpływającego na bezpieczeństwo. Komunikat informuje o przerwaniu programu z powodu zbyt niskiej temperatury w komorze. Dla wybranego programu temperatura komory musi mieścić się w zakresie od stu trzydziestu czterech stopni Celsjusza do stu trzydziestu siedmiu stopni Celsjusza. Jeśli dolna granica jest obniżona o jedną dziesiątą stopnia Celsjusza, uruchomiona zostaje procedura programu awaryjnego.
Jakie działanie podejmujesz?
RgnS1BBdAZIWc1
Ćwiczenie 11
Po zakończonym cyklu sterylizacji w dużym sterylizatorze parowym należy sprawdzić testy biologiczne i testy chemiczne. Wymaga to otworzenia drzwi urządzenia i wysunięcia wózka wsadowego z komory urządzenia. Po której stronie urządzenia, to jest od strony której ze stref centralnej sterylizatorni, otworzysz drzwi urządzenia?
RjN7dODbEtxw52
Ćwiczenie 12
Po zakończonym cyklu sterylizacji w dużym sterylizatorze parowym sprawdzasz test biologiczny ze sporami Geobacillus stearothermophilus. W tym celu wyjmujesz fiolkę z urządzenia PCD, umieszczasz ją w przyrządzie, który zgniata fiolkę, tak aby znajdująca się w środku pożywka wymieszała się z nośnikiem nasączonym sporami bakterii. Następnie umieszczasz fiolkę w inkubatorze w temperaturze i na czas określony przez producenta. Potem sprawdzasz wynik testu. Co świadczy o jego prawidłowym przebiegu?
R1CZtLw7uKxIt3
Ćwiczenie 13
Po zakończonym cyklu sterylizacji w dużym sterylizatorze parowym sprawdzasz test biologiczny i testy chemiczne – wieloparametrowy test ze wskaźnikiem chemicznym typu piątego oraz test do rutynowej kontroli wsadu, umieszczony w urządzeniu PCD. Test biologiczny i test do rutynowej kontroli wsadu są prawidłowe, natomiast test wieloparametrowy nie przebarwił się prawidłowo. Jakie działania podejmujesz?
R102Qfmdi5qKA1
Ćwiczenie 14
Jakie środki ostrożności powinien zachować technik sterylizacji podczas wysuwania wózka wsadowego z dużego sterylizatora parowego lub kosza sterylizacyjnego z małego autoklawu po zakończonej sterylizacji parowej?

Powiązane ćwiczenia