Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Symulacja 1

W poniższej symulacji przedstawiony został przykładowy zmiękczacz wody. Przycisk „START” powoduje przepływ twardej wody przez urządzenie zmiękczające wodę, a przycisk „STOP” zatrzymuje przepływ. Przeprowadź proces zmiękczania wody, a następnie odpowiedz na poniższe pytania.

Zapoznaj się z opisem symulacji interaktywnej dotyczącej działania zmiękczacza wody, a następnie odpowiedz na poniższe pytania.

RhAunBSYh45so1
Symulacja interaktywna opisuje działanie zmiękczacza wody. Na środku ekranu przedstawiono zmiękczacz w postaci butli wyposażonej w odpowiednie złoże. Wypełnia się go wodą. Początkowe stężenie magnezu wynosi 18 miligramów na decymetr sześcienny, a wapnia 20 miligramów na decymetr sześcienny. Po uruchomieniu oczyszczacza, wypełnia się on wodą a stężenie obu jonów spada do następujących wartości: stężenie magnezu do trzech miligramów na decymetr sześcienny, wapnia do pięciu miligramów na decymetr sześcienny. Po pewnym czasie stężenia ponownie wzrastają.
Symulacja interaktywna pt. Zmiękczanie wody
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Podpowiedźgreenwhite
Ćwiczenie 1

Wyjaśnij, dlaczego zawartość jonów wapnia i magnezu w wodzie maleje, a następnie rośnie.

RJeO0v3bLJZ6R
Odpowiedź: (Uzupełnij).
Ćwiczenie 2

Odpowiedz, w jaki sposób, po ponownym wzroście zawartości jonów wapnia i magnezu w wodzie, można te wartości obniżyć.

RhcEYPNM55Qxo
Odpowiedź: (Uzupełnij).
Ćwiczenie 3

Wyjaśnij, na czym polega proces regeneracji?

RxmZeLCSWEbnp
Odpowiedź: (Uzupełnij).