Symulacja interaktywna
Druga prędkość kosmiczna dla różnych planet
Symulacja interaktywna pokazująca, jak zmienia się wartość drugiej prędkości kosmicznej w zależności od masy M i promienia R. Symulacja ma za zadanie pokazać uczniom, jak zmienia się wartość drugiej prędkości kosmicznej.
Jeżeli dobór parametrów będzie zgodny z parametrami którejś z planet (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars...), to pokaże się zdjęcie tej planety i podpis z jej nazwą.
Opis alternatywny symulacji.
Na ekranie symulacji po prawej stronie widać zdjęcie Ziemi wykonane z kosmosu. Na czarnym tle przestrzeni kosmicznej widoczna jest niebieska kula zielono brązowymi kontynentami skrytymi za warstwą chmur. Obok. Po lewej stronie widoczny jest panel, w którym użytkownik może wybrać masę planety wielka litera m wyrażoną jako liczba pomnożona przez dziesięć do potęgi dwudziestej pierwszej w kilogramach. Poniżej użytkownik może wybrać promień planety wyrażony w metrach. Po wyborze wartości masy i promienia planety poniżej panelu wyboru pojawia się informacja o wartości drugiej prędkości kosmicznej mała litera v. Dla Ziemi wartość drugiej prędkości kosmicznej jest równa jedenaście i sto osiemdziesiąt dwie tysięczne kilometra na sekundę.
Wstaw do symulacji następujące dane: M=0,95·10Indeks górny 2121kg oraz R= 473000m. Co to za planeta?
Ćwiczenie alternatywne. Zaznacz odpowiedź poprawną. Ile wynosi druga prędkość kosmiczna dla Ziemi?
- cztery i cztery dziesiąte metra na sekundę
- dziesięć i cztery dziesiąte metra na sekundę
- jedenaście i dwie dziesiąte metra na sekundę
- trzydzieści pięć i pół metra na sekundę
Ile wynosi druga prędkość kosmiczna dla Słońca? Wynik podaj z zaokrągleniu do liczb całkowitych, w kilometrach na sekundę.
Ćwiczenie alternatywne. Zaznacz odpowiedź poprawną. Druga prędkość kosmiczna w porównaniu do pierwszej prędkości kosmicznej, jest:
- pierwiastek z dwóch razy mniejsza
- dwa razy mniejsza
- pierwiastek z dwóch razy większa
- dwa razy większa