1
Symulacja 1

Dopasuj dostępne aparaty w wolne miejsca na poniższym ekranie, następnie dokończ prawidłowo zdania, które pozwolą na uruchomienie instalacji przedstawiającej proces wielkopiecowy.

Czy wiesz, na czym polega proces wielkopiecowy i w jaki sposób zbudowana jest instalacja do jego przeprowadzenia? Zapoznaj się z opisem symulacji. Następnie rozwiąż poniższe zadania.

REdIlLX0Dl4lZ1
Symulacja dotyczy procesów zachodzących w wielkim piecu. Pod przyciskiem widoczny jest również słowniczek. Pojęcie pierwsze. Ruda. Ruda to kopalina, czyli skała lub minerał, z której uzyskuje się jeden lub więcej składników. Ruda w sensie przemysłowym to minerał zawierający związki metali. W rudach występują też inne związki, na przykład tlenki, które tworzą tak zwaną skałę płonną. Pojęcie drugie. Koks. Koks to paliwo uzyskiwane poprzez przemysłowe wygrzewanie węgla kamiennego bez dostępu powietrza (piroliza węgla) w temperaturze od sześciuset do tysiąca dwustu stopni Celsjusza w specjalnie w tym celu skonstruowanym piecu koksowniczym za pomocą gazów spalinowych (bez dostępu tlenu). Jest to paliwo o wyższej kaloryczności od zwykłego węgla kopalnego, gdyż zawiera co najmniej 90–95% czystego pierwiastka węgla. Pojęcie trzecie. Surówka. Surówka to stop żelaza z węglem (powyżej dwóch procent), krzemem, manganem, fosforem i siarką, będący produktem redukcji rudy w piecu. Nazwa pochodzi stąd, że jest to półprodukt przewidziany do dalszej przeróbki, czyli surowiec. Pojęcie czwarte. Żużel. Żużel to szklista masa, zbita lub perforowana, gąbczasta, powstająca w trakcie wytopu metali z rud lub jako produkt uboczny spalania węgla. W pierwszym kroku konstruuje się instalację z dostępnych elementów: koło wodne, dysza, przenośnik taśmowy zasilający piec wsadem oraz wielki piec. Pomocny jest opis. Proces wielkopiecowy dzięki następującym po sobie reakcjom chemicznym oraz procesom fizycznym umożliwia otrzymanie żelaza z jego rudy. Tradycyjny proces wielkopiecowy rozpoczyna się od zasilenia pieca, przypominającego komin, materiałami żelaznonośnymi i koksem. Następnie zostaje uwolniona woda, która przepływa przez kanał wodny, na którego końcu wypływa na koło wodne. Koło, działając jak turbina, obraca się pod wpływem wody, co powoduje uruchomienie dyszy. Dysza obecna przed wielkim piecem wprowadza do niego powietrze, które zapewnia spalenie określonej ilości koksu. Spalony koks dostarcza ciepło niezbędne do roztopienia rudy żelaza oraz gaz redukujący tlenki żelaza do żelaza metalicznego. Produktem procesu wielkopiecowego, oprócz surówki żelaza i żużlu, jest gaz wielkopiecowy. W drugim kroku rozwiązuje się krótki test oparty na powyższym opisie. Udzielenie prawidłowych odpowiedzi odblokowuje opcję uruchomienia instalacji.
Symulacja interaktywna pt. Jakie procesy zachodzą w wielkim piecu?
Źródło: GroMar Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Podpowiedźgreenwhite

Rozwiąż krótki test jednokrotnego wyboru, dotyczący opisu powyższej symulacji.

Rtr96guPX8GYB
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tekst. W dolnej części wielkiego pieca znajdują się otwory, przez które okresowo spuszcza się ciekłą Tu uzupełnij i Tu uzupełnij. Górną częścią pieca wydostaje się Tu uzupełnij zawierający składniki Tu uzupełnij.
RVfROFOA7bT9h
Ćwiczenie 2
Jaki czynnik jest potrzeby do redukcji tlenków żelaza do żelaza metalicznego? Możliwe odpowiedzi: 1. woda, 2. gaz wielkopiecowy, 3. tlen, 4. koks