Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Symulacja 1

Czy wiesz, jak zachowuje się wiązka światła przechodząca przez różne roztwory? Przeanalizuj poniższą symulację, zawierającą trzy przykłady roztworów, które możesz spotkać w domowej kuchni, a następnie rozwiąż podane zadania.

Czy wiesz, jak zachowuje się wiązka światła przechodząca przez różne roztwory? Zapoznaj się z opisem symulacji, zawierającej trzy przykłady roztworów, które możesz spotkać w domowej kuchni, a następnie rozwiąż podane zadania.

RilZh5JLEujpi1
Symulacja dotyczy badania zachowania się wiązki światła w różnych roztworach. Na symulacji od lewej do prawej strony znajdują się kolejno: latarka, zlewka, kartka papieru. Przy roztworze właściwym - wodnym roztworze chlorku sodu - światło nie rozprasza się w roztworze. Na kartce papieru pojawia się światło w postaci koła. W przypadku roztworu koloidalnego - wody z mlekiem - światło rozprasza się w postaci trójkąta w zlewce. Na kartkę papieru pada światło w postaci koła. Przy zawiesinie - wodzie z mąką. Światło nie przechodzi przez roztwór w zlewce. Roztwór właściwy to jednorodna mieszanina dwóch lub więcej substancji, układ homogeniczny, to jest składająca się z substancji rozpuszczonej i rozpuszczalnika. Roztwór koloidalny to roztwór niejednorodny, złożony z przynajmniej dwóch substancji, z których jedna z nich jest rozproszona w drugiej; cząsteczki mają rozmiary od 1 nanometra do 300 nanometrów. Zawiesina to niejednorodna mieszanina wieloskładnikowe, układ heterogeniczny, o tak zwanym rozdrobnieniu makroskopowym.
Symulacja interaktywna pt. „Badanie zachowania wiązki światła w różnych ośrodkach”
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Kamila Piec, licencja: CC BY-SA 3.0.
Podpowiedźgreenwhite
R117n4LP9czyt
Ćwiczenie 1
Jakie zjawisko obserwuje się podczas przechodzenia wiązki światła przez roztwór koloidalny? Możliwe odpowiedzi: 1. Efekt Tyndalla, 2. Zjawisko Halla, 3. Efekt Dopplera, 4. Efekt Comptona
Ćwiczenie 2

Napisz, jakie cechy umożliwiają odróżnić roztwór koloidalny od zawiesiny.

Rt9TNQD2zdGvV
Odpowiedź: (Uzupełnij).