Przeczytaj
Oddziaływania światła z materią
Podstawowymi zjawiskami opisującymi oddziaływanie światła z materią są:
transmisjatransmisja,
absorpcjaabsorpcja,
rozpraszanie,
odbicie.

Odbicie światła
Kąt padaniaKąt padania jest równy kątowi odbiciakątowi odbicia.

Załamanie światła
Stosunek sinusa kąta padania do sinusa kąta załamania jest dla danych dwóch ośrodków wielkością stałą i równą stosunkowi prędkości rozchodzenia się światła w tych ośrodkach:
Załamanie fali to zmiana kierunku rozchodzenia się fali, związana ze zmianą jej prędkości, gdy przechodzi do innego ośrodka. Zmiana prędkości powoduje zmianę długości fali.

Załamanie światła można zbadać, wkładając słomkę czy długopis do cieczy.

Rozszczepienie światła
Rozszczepienie światła białego jest spowodowane tym, że światło o różnych barwach rozchodzi się w ciałach przezroczystych z różnymi szybkościami i z tego powodu załamuje się pod różnymi kątami. Najszybciej rozchodzi się światło czerwone, a najwolniej światło fioletowe. Dlatego, gdy światło przechodzi np. z powietrza do szkła, kąt załamania promieni czerwonych jest największy, a promieni fioletowych najmniejszy. Tylko w próżni światło o wszystkich barwach rozchodzi się z tą samą szybkością. Do otrzymywania widm wykorzystuje się rozszczepienie światła w pryzmacie bądź ugięcie na siatce dyfrakcyjnej.

Rozszczepienie światła można zaobserwować wykorzystując płytę CD i żarówkę lub światło słoneczne. Patrząc na płytę widzimy paletę barw. Jest to widmo ciągłe światła słonecznego lub żarówki.

Rozpraszanie światła
Roztwory koloidalneRoztwory koloidalne, czyli roztwory, w których substancje rozpuszczone tworzą fazę zdyspergowaną, a rozpuszczalnik jest ośrodkiem rozpraszającym, charakteryzują się ruchami Browna (ciągły, chaotyczny ruch drobin danej fazy rozproszonej w roztworze) i wykazują efekt Tyndallaefekt Tyndalla. Efekt ten polega na rozpraszaniu światła przez koloid z wytworzeniem charakterystycznego stożka świetlnego, powstającego na skutek uginania się promieni światła na cząstkach rozproszonych w roztworze. Poniżej znajduje się schemat, który ilustruje, jak światło w roztworze właściwym nie ulega rozproszeniu (zlewka pierwsza), natomiast przepuszczenie wiązki światła przez roztwór w zlewce drugiej powoduje rozproszenie światła.

Spektroskopia
Spektroskopia opisuje zjawiska oddziaływania światła, czyli fali elektromagnetycznej z materią. Zależność wielkości absorpcji i innych wielkości, od długości fali lub energii, nazywamy widmem. Widma spektroskopowe są charakterystyczne dla danego atomu, cząsteczki lub ciała stałego. Opisywana dziedzina zajmuje się badaniem struktury energetycznej cząsteczki. Badaniom podlegają widma elektronowe, oscylacyjne i rotacyjne. Na ich podstawie określane są podstawowe parametry cząsteczki. Widma elektronowe, oscylacyjne i rotacyjne leżą w różnych obszarach długości fal (energii). Widma elektronowe leżą zazwyczaj w obszarze widzialnym, bliskiego nadfioletu i bliskiej podczerwieni.
![Ilustracja przedstawia widmo fal elektromagnetycznych. Na górze ilustracji widnieje krzywa falista symbolizująca fale elektromagnetyczne. Zagęszczenie grzbietów krzywej rośnie w kierunku od lewej do prawej strony. W części środkowej ilustracji umieszczone są przykładowe skale rozmiarów obiektów odpowiadających danej długości fali. W kolejności od lewej do prawej są to: fale radiowe o długości fali od 10 do potęgi 3 do 10 do potęgi -1 z odpowiadającymi tym rozmiarom budynkami i ludźmi; mikrofale o długości fali rzędu 10 do potęgi -2 odpowiadające rozmiarom motyla, podczerwień o długości fali 10 do potęgi -1 z odpowiadającym jej rozmiarem ostrza igły; światło widzialne o długości fali 10 do potęgi -7 z odpowiadającym mu rozmiarem pierwotniaków; ultrafiolet o długości fali 10 do potęgi -8 z odpowiadającym mu rozmiarem molekuł; promieniowanie rentgenowskie o długości fali 10 do potęgi -10 z odpowiadającym mu rozmiarem atomów; promieniowanie gamma o długości fali 10 do potęgi -12 z rozmiarem jądra atomowe. Poniżej podano częstotliwości podane w Herzach [Hz] ukazane w postaci wielobarwnego pasa - od czerwonego do jasnofioletowego, z tęczą barw w zakresie światła widzialnego: fale radiowe - częstotliwość 10 do potęgi 4 Herza, mikrofale 10 do potęgi 9, podczerwień – 10 do potęgi 12, światło widzialne 10 do potęgi 15, ultrafiolet 10 do potęgi 16, promieniowanie rentgenowskie 10 do potęgi 18, promieniowanie gamma 10 do potęgi 20.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RMWPmYTcFh3xJ/1645705677/26y1p3yxh6KPSY3O02lumTokzHVEnyH2.png)
Absorbancja
Absorbancja (ABS) to proces pochłaniania energii fali elektromagnetycznej przez substancję. Część światła przechodzącego przez substancję ulega zmniejszeniu w wyniku absorpcji oraz na skutek rozpraszania światła.
Prawo Lamberta-Beera:

gdzie:
– natężenie światła padającego;
– natężenie światła po przejściu przez absorbujący ośrodek;
– molowy współczynnik absorpcji,;
– długość drogi optycznej w ośrodku;
– stężenie molowe analitu.
Oddziaływanie światła w ośrodkach:
ośrodek nieprzeźroczysty – absorbuje albo odbija całe światło;
ośrodek transparentny – całkowicie przepuszcza światło;
ośrodek przeświecający – przepuszcza tylko część światła.
Światło białe jest mieszaniną barw: czerwonej, pomarańczowej, żółtej, zielonej, niebieskiej i fioletowej.
To, że światło białe jest mieszaniną światła o różnych barwach, pozwala zrozumieć, dlaczego różne przedmioty mają różne barwy.
Przedmiot widzimy:
jako biały – jeżeli odbija (rozprasza) wszystkie składniki światła białego;
jako czerwony – jeżeli odbija (rozprasza) światło o barwie czerwonej;
jako zielony – jeżeli odbija (rozprasza) światło o barwie zielonej.

Hemoglobina (barwnik krwi) ma kolor czerwony. Silnie absorbuje promieniowanie żółte, zielone i niebieskie, a przepuszcza czerwone. Zaabsorbowany foton odpowiada światłu żółtemu (lambda=550nm).
Z kolei chlorofil absorbuje w czerwieni i niebieskim, więc odbija światło zielone. Jesienią chlorofil ulega rozkładowi. Wówczas drzewa produkują karetonoidy, które odbijają światło żółte, oraz antocyjany, które odbijają światło pomarańczowe i czerwone (ochrona przed insektami).
Słownik
roztwór niejednorodny, złożony z przynajmniej dwóch substancji, z których jedna z nich jest rozproszona w drugiej; cząsteczki mają rozmiary 1nm‑300nm
zjawisko fizyczne polegające na rozproszeniu światła przechodzącego przez roztwór koloidalny z wytworzeniem charakterystycznego stożka świetlnego
proces pochłaniania energii fali elektromagnetycznej przez substancję
przenikanie przez substancję promieniowania padającego
kąt określający kierunek ruchu obiektu względem powierzchni, do której ten obiekt dociera
kąt pomiędzy prostą promienia świetlnego, odbitego od płaszczyzny, a prostą prostopadłą do tej płaszczyzny, wystawioną w punkcie odbicia