Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Przykładem zależności między liczebnością populacji drapieżników i ofiar są zbadane cykliczne wahania liczebności populacji zająca bielakarysia kanadyjskiego na terenie Kanady. Wpływa na nie np. dostępność pokarmu dla roślinożerców. Stwierdzono, że intensywne podgryzanie roślin przez liczną populację zajęcy powodowało odkładanie się w młodych gałązkach trujących związków fenolowych. Następstwem tego zjawiska była rosnąca śmiertelność zajęcy.  Rośliny, które nie były już podgryzane, po pewnym czasie wzrostu bez przeszkód nie odkładały już toksycznych związków. Po kilku latach liczba zajęcy mogła ponownie szybko wzrosnąć – wraz z nią wzrastała liczba polujących na nie rysi. Cykl ten powtarzał się regularnie przez wiele lat.

1
Symulacja 1

Kliknij na poszczególne elementy symulacji i obserwuj, jak zmnienia się liczebność zależnych od siebie populacji – zająca bielaka (Lepus timidus) i rysia kanadyjskiego (Lynx canadensis) na przestrzeni lat.

RmpNDEoHebzKT
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Liczebność populacji zająca bielaka (Lepus timidus) i rysia kanadyjskiego (Lynx canadensis) na przestrzeni lat. Na postawie wyciągu z Księgi handlowe Kompanii Zatoki Hudsona (Hudson Bay Company).
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
RYSPEabODReGO
Na podstawie symulacji opisz, jaka zależność występuje między liczebnością populacji rysia kanadyjskiego oraz zająca arktycznego. (Uzupełnij).
Polecenie 2
RSexroajSYqAQ
(Uzupełnij).