Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Zasada dodawania napięć w układzie ogniw połączonych szeregowo i jej związek z zasadą zachowania energii

Poniższa symulacja interaktywna pozwala na zbadanie napięcia panującego na zaciskach baterii złożonej z kilku ogniw połączonych szeregowo.

RtDg8vOe9vCld
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Symulacja pozwala na zbadanie napięcia panującego na zaciskach złożonej z pięciu szeregowo połączonych ogniw baterii. Napięcie mierzone jest za pomocą woltomierza podłączonego do zacisków baterii. Wartość napięcia wskazywana przez woltomierz jest zawsze równa sumie napięć poszczególnych ogniw tworzących baterię.

Za pomocą pięciu pasków dobiera się wartości poszczególnych napięć w zakresie od 0 do 5, co 0,5 wolta. Jednocześnie na wykresie słupkowym wykreślany jest wzrost energii elektrycznej ładunku dla poszczególnych ogniw. Natomiast na wykresie symbolicznym prezentowana jest proporcjonalność energii w elektronowoltach nadawanej ładunkowi przez każde źródło napięcia do napięcia w woltach panującego na zaciskach tego źródła. Dodatkowo wyświetlana jest wartość napięcia w obwodzie.

Przykładowo, dla U1=1,8V, U2=2,9V, U3=2,7V, U4=2V, mamy wartość napięcia U=9,4V.

1
Polecenie 1

Zastanów się nad tym, co pokazywałby woltomierz, gdyby napięcia na wszystkich ogniwach były maksymalne (5 V), lecz jedno z nich byłoby podłączone w przeciwnym kierunku.

uzupełnij treść