Sześcienne wyzwania cz. 2, czyli tropem złodzieja w muzeum sześcianów
Sześcienne wyzwania cz. 2, czyli tropem złodzieja w muzeum sześcianów
Cele lekcji
Cele ogólne
II. Wykorzystanie i tworzenie informacji.
1. Odczytywanie i interpretowanie danych przedstawionych w różnej formie oraz ich przetwarzanie.
2. Interpretowanie i tworzenie tekstów o charakterze matematycznym oraz graficzne przedstawianie danych.
III. Wykorzystanie i interpretowanie reprezentacji.
1. Używanie prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych, interpretowanie pojęć matematycznych i operowanie obiektami matematycznymi.
Cele szczegółowe
II. Działania na liczbach naturalnych.
7. Uczeń oblicza kwadraty i sześciany liczb naturalnych.
XI. Obliczenia w geometrii.
5. Uczeń oblicza objętość i pole powierzchni prostopadłościanu przy danych długościach krawędzi.
XIV. Zadania tekstowe.
5. Uczeń do rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym stosuje poznaną wiedzę z zakresu arytmetyki i geometrii oraz nabyte umiejętności rachunkowe, a także własne poprawne metody.
Kompetencje kluczowe
I. Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji.
III. Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
V. Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się.
Scenariusz lekcji
Ogólny opis lekcji
Na tych zajęciach uczniowie utrwalą zagadnienia związane z pojęciem objętości bryły oraz będą doskonalić umiejętność obliczania objętości prostopadłościanu i sześcianu.
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | 1. Wprowadzenie do tematu. | Zapytaj uczniów, co nazywamy objętością, jaką bryłę nazywamy sześcianem, jakie własności ma sześcian. | 5 min | dyskusja |
2. Opis przebiegu lekcji. | Zaproś klasę na wycieczkę po muzeum w krainie „Sześcienne wyzwania cz. 2”. Zapowiedz, że na graczy czeka tam wiele różnych zadań. Ustal zasady pracy. Poleć, by uczniowie uważnie czytali polecenia zapisane na tabliczkach lub podawane przez napotkane postacie i realizowali każde zadanie w grze. Uczniowie powinni zalogować się do gry i wybrać właściwą lekcję. | pogadanka | ||
II. Część właściwa | 1. Praca samodzielna uczniów w krainie „Sześcienne wyzwania | Poleć uczniom porozmawianie z Panem Kustoszem, który jest ich przewodnikiem po tej krainie. Uczniowie zgodnie z informacjami otrzymywanymi od Pana Kustosza powinni kolejno: – w sali „Dwukolorowych sześcianów” przewidzieć i sprawdzić (dostawiając sześciany), ile najmniej sześcianów jednostkowych potrzeba do uzupełnienia danej bryły, aby otrzymać sześcian, dodatkowo uzupełnić na tablicach opis informujący o objętości bryły, liczbie dołożonych sześcianów i objętości otrzymanego sześcianu, – w sali prezentującej kolejne kroki budowy sześcianu o krawędzi 5 uzupełnić tablice opisujące kolejne kroki oraz rozwiązać quiz Pani Muzealniczki. | 15 min | gra dydaktyczna |
2. „Stop klatka”. | Sprawdź, czy każdy uczeń rozumie polecenia. W razie potrzeby wyjaśnij i zaproś uczniów do kontynuowania gry. Warto zapytać uczniów o sposób wyznaczania (jeszcze przed budową) liczby sześcianów, które trzeba dołożyć w zadaniu z sali „Dwukolorowych sześcianów”. Uczniowie powinni zauważyć, że warto skorzystać z informacji o objętości docelowego sześcianu. | 5 min | pogadanka | |
3. Praca samodzielna uczniów w krainie „Sześcienne wyzwania | Uczniowie kontynuują realizację zadań. Uczniowie mają: – uzupełnić opis każdego sześcianu (długość krawędzi i objętość sześcianu) w ostatniej sali, w której znajduje się pięć kolorowych sześcianów budowanych według pewnej zasady, – dostrzec prawidłowość w ich budowaniu, aby następnie na dachu muzeum wykonać szósty kolorowy sześcian z tej serii. | 10 min | gra dydaktyczna | |
III. Zakończenie | 1. Podsumowanie zajęć. | Warto poprosić uczniów o wyeksportowanie książki i zapisanie jej jako plik PDF – ułatwi to analizę rozwiązań. Omów z uczniami zadania i sprawdź poprawność rozwiązań. Podsumowaniem lekcji może być zapisanie wzoru na objętość sześcianu. | 5 min | pogadanka / dyskusja |
2. Ewaluacja. | Zapytaj uczniów, które zadanie sprawiło im największe trudności, które wydawało im się najłatwiejsze, a które najciekawsze. Dodatkowo możesz zaproponować uczniom uzupełnienie karty pracy przygotowanej do tej krainy. | 5 min | pogadanka |