Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby udostępnić materiał Dodaj całą stronę do teczki
R104gQ76YbHS911
Bańka Źródło: licencja: CC 0.
licencja: CC 0
Ćwiczenie 1

Czy są takie bajki, opowieści, książki, filmy lub piosenki, które – przynajmniej tak ci się wydaje – mówią o tobie? Zapisz ich tytuły tutaj lub w zeszycie.

uzupełnij treść
Ćwiczenie 2

Jak myślisz, dlaczego czasami wydaje się nam, że książka, którą czytamy, albo film, który oglądamy, mówi o nas? Uzasadnij swoją odpowiedź.

Ćwiczenie 3

Przeczytaj uważnie utwór Hansa Christiana Andersena. Zwróć uwagę na to, o czym mówi przytoczona opowieść.

O tobie mówi bajkaHans Christian Andersen
Hans Christian Andersen O tobie mówi bajka

Mędrcy starożytni chytrze obmyślili, w jaki sposób można by ludziom mówić prawdę prosto w oczy, nie robiąc tego w sposób grubiański. Pokazywali im dziwne lustro, w którym ukazywały się różnego rodzaju zwierzęta i dziwaczne przedmioty. Był to widok zarówno ciekawy, jak budujący. Nazwali to „bajką”. I zależnie od tego, czy zwierzęta zachowywały się głupio, czy też mądrze, ludzie musieli przenosić ich zachowanie się na siebie i myśleć przy tym: „To o tobie mówi bajka”. W ten sposób nikt się nie mógł obrazić. Weźmy więc taki przykład:

Były dwie wysokie góry, a na samym szczycie każdej z nich stał zamek. W dolinie biegł pies, obwąchując ziemię, tak jakby szukał myszy lub przepiórek; chciał zaspokoić głód. Nagle z jednego zamku zatrąbiono, obwieszczając, że czas zasiąść do stołu. Pies pobiegł natychmiast na górę, aby przy tej okazji się najeść, lecz gdy był już w połowie drogi, tu przestano trąbić, a z drugiego zamku rozległ się głos trąbki. Wtedy pies pomyślał: „Zanim przybiegnę, skończą już jeść, a tam się dopiero teraz zaczyna”. Zbiegł więc na dół i zaczął się wspinać na drugą górę. Wtedy jednak druga trąbka przestała trąbić, a odezwała się ta pierwsza. Pies znów pobiegł w dół, a potem pod górę i tak biegał tam i z powrotem, aż wreszcie ucichły obie trąbki i zakończono posiłek w obu miejscach.

Teraz zgadnij – co starożytni mędrcy mieli na myśli, układając tę bajkę, i kto jest tym głupcem, który biega aż do zmęczenia, ani tu, ani tam nic nie uzyskawszy.

j0000008I0B5v22_00000_BIB_001Hans Christian Andersen, O tobie mówi bajka, [w:] tegoż, Baśnie, tłum. Bogusława Sochańska, Poznań 2006.
Ćwiczenie 4

W każdym zadaniu zaznacz poprawną odpowiedź. Pamiętaj, że odpowiedź jest tylko jedna. Do tekstu możesz zaglądać przez cały czas. Jeśli się pomylisz, spróbuj jeszcze raz.

RD99g2y7OcnCb11
zadanie interaktywne
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 5

Napisz bajkę, w której opowiesz o sobie w sposób przenośny. Niech jej bohaterami będą rośliny lub zwierzęta. Pamiętaj o tym, żeby twoja bajka miała morał. Zapisz swoją opowieść tutaj lub w zeszycie.

uzupełnij treść
Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida