Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Ten materiał nie może być udostępniony
R104gQ76YbHS911
Bańka Źródło: licencja: CC 0.
licencja: CC 0
Ćwiczenie 1

Czy są takie bajki, opowieści, książki, filmy lub piosenki, które – przynajmniej tak ci się wydaje – mówią o tobie? Zapisz ich tytuły tutaj lub w zeszycie.

uzupełnij treść
Ćwiczenie 2

Jak myślisz, dlaczego czasami wydaje się nam, że książka, którą czytamy, albo film, który oglądamy, mówi o nas? Uzasadnij swoją odpowiedź.

Ćwiczenie 3

Przeczytaj uważnie utwór Hansa Christiana Andersena. Zwróć uwagę na to, o czym mówi przytoczona opowieść.

O tobie mówi bajkaHans Christian Andersen
Hans Christian Andersen O tobie mówi bajka

Mędrcy starożytni chytrze obmyślili, w jaki sposób można by ludziom mówić prawdę prosto w oczy, nie robiąc tego w sposób grubiański. Pokazywali im dziwne lustro, w którym ukazywały się różnego rodzaju zwierzęta i dziwaczne przedmioty. Był to widok zarówno ciekawy, jak budujący. Nazwali to „bajką”. I zależnie od tego, czy zwierzęta zachowywały się głupio, czy też mądrze, ludzie musieli przenosić ich zachowanie się na siebie i myśleć przy tym: „To o tobie mówi bajka”. W ten sposób nikt się nie mógł obrazić. Weźmy więc taki przykład:

Były dwie wysokie góry, a na samym szczycie każdej z nich stał zamek. W dolinie biegł pies, obwąchując ziemię, tak jakby szukał myszy lub przepiórek; chciał zaspokoić głód. Nagle z jednego zamku zatrąbiono, obwieszczając, że czas zasiąść do stołu. Pies pobiegł natychmiast na górę, aby przy tej okazji się najeść, lecz gdy był już w połowie drogi, tu przestano trąbić, a z drugiego zamku rozległ się głos trąbki. Wtedy pies pomyślał: „Zanim przybiegnę, skończą już jeść, a tam się dopiero teraz zaczyna”. Zbiegł więc na dół i zaczął się wspinać na drugą górę. Wtedy jednak druga trąbka przestała trąbić, a odezwała się ta pierwsza. Pies znów pobiegł w dół, a potem pod górę i tak biegał tam i z powrotem, aż wreszcie ucichły obie trąbki i zakończono posiłek w obu miejscach.

Teraz zgadnij – co starożytni mędrcy mieli na myśli, układając tę bajkę, i kto jest tym głupcem, który biega aż do zmęczenia, ani tu, ani tam nic nie uzyskawszy.

j0000008I0B5v22_00000_BIB_001Hans Christian Andersen, O tobie mówi bajka, [w:] tegoż, Baśnie, tłum. Bogusława Sochańska, Poznań 2006.
Ćwiczenie 4

W każdym zadaniu zaznacz poprawną odpowiedź. Pamiętaj, że odpowiedź jest tylko jedna. Do tekstu możesz zaglądać przez cały czas. Jeśli się pomylisz, spróbuj jeszcze raz.

RD99g2y7OcnCb11
zadanie interaktywne
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 5

Napisz bajkę, w której opowiesz o sobie w sposób przenośny. Niech jej bohaterami będą rośliny lub zwierzęta. Pamiętaj o tym, żeby twoja bajka miała morał. Zapisz swoją opowieść tutaj lub w zeszycie.

uzupełnij treść