Połączenie dwóch tranzystorów, w których prąd emitera pierwszego z nich jest równocześnie prądem bazy drugiego, nosi nazwę układu Darlingtona (Rys. 3.17). Układ taki zachowuje się tak, jak pojedynczy tranzystor. Cechą charakterystyczną jest duże wzmocnienie prądowe, równe iloczynowi współczynników wzmocnienia prądowego dla poszczególnych tranzystorów. Jeżeli każdy z tranzystorów charakteryzuje się wzmocnieniem prądowym β 1 i β 2 , to wzmocnienie prądowe układu Darlingtona określają zależności (wyprowadzone wzory są uproszczone, nie uwzględniają prądu bazy w prądzie emitera zarówno dla T1, jak i dla T2):
β 1 = I C 1 I B 1
β 2 = I C 2 I B 2
I C 1 = β 1 · I B 1 = I B 2
I C 2 = β 2 · I B 2 = I E 2
I E 2 = β 1 · β 2 · I B 1
RAockKZRb1Kqn Ilustracja przedstawia schemat. Po lewej stronie schematu znajduje się punkt be, od niego odchodzi w prawo strzałka opisana jako u z indeksem dolnym be jeden. Linia biegnie do pionowej linii, od której odchodzą dwie linie ukośne. Pierwsza linia biegnie w prawo do góry, następnie w górę, potem skręca w prawo, zmieniając się w strzałkę i z indeksem dolnym ce jeden zwróconą w przeciwną, lewą stronę. Biegnie dalej w prawo do czarnego punktu. Od czarnego punktu od góry z miejsca opisanego literą ce biegnie w dół strzałka opisana i z indeksem dolnym ce. Przechodzi ona przez czarny punkt i biegnie dalej w dół strzałką i z indeksem dolnym ce dwa. Biegnie dalej w dół, po czym skręca po skosie w lewo, docierając do pionowej linii. Do linii tej biegnie linia prowadzona strzałkami od pierwszej linii pionowej, obok wzór i z indeksem dolnym be dwa równa się i z indeksem dolnym e jeden. Od drugiej linii pionowej biegnie w dół po skosie w prawą stronę strzałka, skręcająca później w dół, opisana jako i z indeksem dolnym e dwa, prowadząca do punktu opisanego jako E, znajdującego się u dołu schematu, na wysokości punktu ce. Obydwa obszary między dwiema skośnymi liniami znajdującymi się na wykresie opisane są jako te z indeksem dolnym jeden oraz te z indeksem dolnym dwa.
Rys.3.17 Połączenie tranzystorów w układzie Darlingtona
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula , licencja: CC BY 3.0.
Duże wzmocnienie prądowe sprawia, że układ Darlingtona stosowany jest w miejscach, gdzie wymaga się dużych prądów. Przykładem takich układów są stabilizatory napięcia oraz końcowe wzmacniacze mocy. Ze względu na złożoną budowę, układ Darlingtona charakteryzuje się większymi spadkami napięć i mniejszą szybkością działania, niż pojedyncze tranzystory.
R1MxqG6IoC5X6 Ilustracja przedstawia schemat rozkład napięć w nasyconym tranzystorze Darlingtona. Na schemacie znajduje się duży prostokąt, oznaczony przerywaną linią. Z lewego boku prostokąta ciągnie się do jego środka linia opisana literą Be. Linia biegnie w prawo do okręgu. W środku rozdwaja się. Jej pierwsza część biegnie po skosie do góry. Obszar między linią biegnącą w prawo a jej pierwszą odnogą oznaczony jest jako te z indeksem dolnym jeden. Ukośna linia załamuje się i biegnie dalej prosto w górę. Następnie skręca w prawo i biegnie do czarnego punktu zlokalizowanego na górze po prawej stronie schematu. Z górnej ściany prostokąta biegnie w dół linia ce. Przechodzi ona przez wspomniany czarny punkt, biegnie dalej w dół aż do okręgu, przed którym załamuje się i biegnie do jego środka w dół po skosie w lewo, kończąc w punkcie zbieżnym z dwiema innymi liniami. Jedna z linii biegnie po skosie w prawo do dołu, po czym załamuje się i biegnie w dół linią opisaną jako e, wychodzącą z dolnej ściany prostokąta. Od linii e biegnie obła strzałka do linii ce, obok strzałki opisana wartość zero przecinek dziewięć fał. Do punktu połączenia trzech linii, znajdującego się w okręgu, biegnie w lewo linia be. Obszar między linią be i ce, które łączą się w okręgu, opisany jest jako te z indeksem dolnym dwa. Od linii e do linii be za zewnątrz okręgu biegnie obła strzałka z opisem zero przecinek siedem fał. Linia be biegnie w lewo, po czym skręca ku górze i zmienia się w ukośną linię e biegnącą skosem do góry, łączącą się w pierwszym okręgu z liniami be oraz ce. Obszar między liniami e oraz be, niedaleko krawędzi prostokąta, oznaczony jest strzałką z opisem jeden przecinek cztery fał.
Rys. 3.18 Rozkład napięć w nasyconym tranzystorze Darlingtona
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula , licencja: CC BY 3.0.
Wróć do spisu treści DYwCnCGuz Wróć do spisu treści
Powrót do materiału głównego Derb8l5kQ Powrót do materiału głównego