Organizm dorosłego człowieka w 60% składa się z wody. Nerki pracują bez przerwy. Dziennie odfiltrowują 150 l wody, z czego 99% zwracają do krwi. Jest to możliwe dzięki temu, że kanaliki nerkowe odzyskujące wodę mają łączną długość 80 km!
RTKD2RzlRWnhE
Ilustracja przedstawia rysopis kobiety, uwidoczniony jest układ wydalniczy: nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa. Nerki mają kształt fasolek, umiejscowione są na wysokości żeber. Jedna znajduje się z prawej, druga z lewej strony. Od nerek poprowadzone są moczowody, które połączone są z pęcherzem moczowym. Jest on w kształcie owalnym, umiejscowiony na wysokości podbrzusza. Poniżej pęcherza znajduje się krótka cewka moczowa.
W procesie wydalania z organizmu zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii największą rolę odgrywa układ moczowy.
Źródło: Tomorrow Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Aby zrozumieć poruszane w tym materiale zagadnienia, przypomnij sobie:
rodzaje zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii;
narządy, za pośrednictwem których różne organizmy usuwają produkty przemiany materii.
Twoje cele
Przedstawisz istotę procesu wydalania.
Podasz przykłady substancji, które są wydalane z organizmu człowieka.
Wymienisz narządy biorące udział w wydalaniu.
Rozpoznasz elementy układu moczowego oraz przedstawisz ich funkcje.
iLrmvJeGD4_d5e188
1. Produkty przemiany materii oraz drogi i sposoby ich usuwania
W wyniku przemian zachodzących w komórkach powstaje wiele zbędnych lub szkodliwych substancji, które muszą zostać z organizmu usunięte. W procesie tym biorą udział nerki (układ moczowy), płuca (układ oddechowy) oraz gruczoły potowe (skóra).
Do szkodliwych substancji należy m.in. trujący amoniak, produkt przemiany białek. Jest on przekształcany w wątrobie w mniej toksyczny mocznik. Następnie wraz z krwią wędruje do nerek, gdzie trafia do moczu, z którym zostaje wydalony. Produkty przemiany materii oraz przyjęte drogą pokarmową substancje toksyczne, np. leki czy alkohol, dostają się najpierw do wątroby, gdzie są zmieniane w mniej trujące formy, a następnie do nerek i innych narządów wspomagających wydalanie.
W usuwaniu wody uczestniczą nerki, skóra oraz płuca. Sole mineralne będące produktami gospodarki mineralnej organizmu wydalanewydalaniewydalane są przez gruczoły potowe w skórze, dlatego pot ma słony smak. Natomiast dwutlenek węgla, będący obok wody końcowym produktem oddychania, wydalany jest przez płuca.
R1CQ7xWn4Bx2h
Ilustracja przedstawia schematycznie trzy narządy, służące do usuwania produktów przemiany materii. Z lewej strony znajdują się płuca. Mają kształt zaokrąglonych stożków o pęcherzykowatej (gąbczastej) budowie. Są w kolorze niebieskim. Kolorem granatowym zaznaczone są żyły płucne, które znacznie rozgałęziają się w płucach. Podpis: wydychane powietrze i wskazanie na wydalane produkty: woda i dwutlenek węgla. Środkowy rysunek przedstawia różową sylwetkę człowieka. Nad sylwetką znajduje się napis skóra. Podpis: pot i wydalane produkty: woda, sole mineralne, mocznik, kwas moczowy, kwas mlekowy. Z prawej jaskrawo pomarańczowo – brązowe nerki. Mają kształt fasolek i są do siebie symetryczne. Z nerek poprowadzone są moczowody. Podpis: mocz i wydalane produkty: woda, sole mineralne, mocznik, kwas moczowy, toksyny, produkty rozkładu leków.
Produkty przemiany materii i drogi ich usuwania.
Źródło: Anita Mowczan, licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Ćwiczenie 1
Wyjaśnij, dlaczego w celu wykrycia w organizmie narkotyków lub środków dopingujących bada się mocz.
R5nHbTlMHJkcb
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Zastanów się, w jaki sposób z organizmu człowieka usuwane są zbędne i szkodliwe substancje.
Narkotyki oraz substancje dopingujące najpierw są rozkładane na prostsze związki chemiczne, które następnie wydalane są z organizmu wraz z moczem. Dlatego w celu ich wykrycia bada się mocz.
1
Obserwacja 1
Problem badawczy: Czy przez skórę wydzielana jest woda?
Rwgwm6rO7Hx3C
Hipoteza 1 Woda jest wydzielana przez skórę., Hipoteza 2 Woda nie jest wydzielana przez skórę.
Hipoteza 1 Woda jest wydzielana przez skórę., Hipoteza 2 Woda nie jest wydzielana przez skórę.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Co będzie potrzebne
twoja ręka,
suchy woreczek foliowy,
tasiemka.
Instrukcja
Włóż rękę do foliowego woreczka.
Tasiemką zawiąż szczelnie worek na wysokości nadgarstka tak, aby nie dochodziło tam powietrze.
Przez 5 minut obserwuj ściany woreczka.
Zaobserwuj, czy i jakie zmiany nastąpiły wewnątrz woreczka.
W formularzu zanotuj wyniki i wnioski. Zweryfikuj hipotezę.
RMJoyzI9m7WdV
Wyniki: (Uzupełnij). Wnioski: (Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Zwróć uwagę, czy wewnętrzna powierzchnia woreczka pokryła się kroplami cieczy.
Wyniki: Wewnętrzna powierzchnia woreczka pokryła się kroplami cieczy.
Wnioski: Woda jest wydzielana przez skórę. Hipoteza 1 jest prawdziwa, a hipoteza 2 fałszywa.
Warto wiedzieć
Do badania trzeźwości kierowców służą alkomaty mierzące ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Spożyty alkohol szybko przenika do krwi. W wątrobie zachodzi jego rozkład, ale pewna ilość w niezmienionej postaci pozostaje w naczyniach krwionośnych i z krwią wędruje do komórek. Gdy krew przepływa przez płuca, część substancji dostaje się do wypełniającego je powietrza, dlatego zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu jest proporcjonalna do jego zawartości we krwi.
iLrmvJeGD4_d5e274
2. Budowa i funkcje narządów układu moczowego
W skład układu moczowego, inaczej zwanego wydalniczym, wchodzą nerki i drogi moczowe: moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa. Nerki to parzyste narządy o fasolowatym kształcie, wielkości zaciśniętej dłoni, leżące po obu stronach kręgosłupa na wysokości kręgów lędźwiowych. Zbudowane są z nefronównefronnefronów, w których filtrowana jest krew, w wyniku czego tworzy się mocz. Od każdej z nerek odchodzi moczowód – długi przewód, którym mocz ścieka do pęcherza moczowego, gdzie jest okresowo zbierany. Jego ściany zbudowane z mięśni gładkich są elastyczne i w miarę wypełniania się pęcherza ulegają rozciągnięciu. Rozciąganie ścian pęcherza powoduje powstawanie impulsów nerwowych wysyłanych do mózgowia. Cewka moczowa stanowi nieparzysty przewód wyprowadzający mocz z pęcherza moczowego na zewnątrz. Zaopatrzona jest w mięsień zwieracz, który zamyka światło cewki i pozwala na kontrolę wydalania moczu z organizmu. U mężczyzn cewka moczowa jest dłuższa niż u kobiet, służy dodatkowo do wyprowadzania nasienia. Pęcherz moczowy kobiety jest mniejszy niż mężczyzny.
R1ICq3HJtkQdr
Ilustracja z lewej strony na sylwetce człowieka przedstawia umiejscowienie narządów układu moczowego. Są to: nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa. Nerki mają kształt fasolek, umiejscowione są na wysokości żeber. Jedna znajduje się z prawej, druga z lewej strony. Od nerek poprowadzone są moczowody, które połączone są z pęcherzem moczowym. Jest on w kształcie owalnym, umiejscowiony na wysokości podbrzusza. Poniżej pęcherza znajduje się krótka cewka moczowa. Z prawej strony grafiki przedstawiono bardziej szczegółową budowę narządów. U góry dwie fioletowe nerki, jedna ukazana jest w przekroju. Na przekroju zaznaczona jest kora w jaśniejszym kolorze, która znajduje się bliżej zewnętrznej krawędzi oraz ciemniejszy, prążkowany rdzeń w centralnej części. Nerki połączone są za pomocą niebieskiej żyły nerkowej i czerwonej tętnicy nerkowej. Następnie te żyły i tętnice wychodzące z każdej nerki łączą się ze sobą. Dwie niebieskie żyły nerkowe tworzą żyłę główną, natomiast dwie czerwone tętnice nerkowe tworzą tętnicę brzuszną. Od nerki w dół poprowadzone są beżowe przewody – moczowody, wpadające do okrągłego pęcherza moczowego w przekroju pionowym. Na grafice zaznaczono wloty moczowodów do pęcherza. Wskazano zgrubienie u dołu pęcherza – zwieracz. Poniżej pęcherza znajduje się krótka, podłużna cewka moczowa.
Budowa układu moczowego.
Źródło: Tomorrow Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ciekawostka
Średnia pojemność pęcherza moczowego wynosi ok. 350‑700 cmIndeks górny 33, ale maksymalna może dochodzić do 3 l.
Warto wiedzieć
U najmłodszych dzieci, do ok. 3. roku życia, ośrodki nerwowe kontrolujące oddawanie moczu nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Dlatego w ich przypadku usuwanie moczu z organizmu odbywa się niezależnie od woli. Trzylatek umie już kontrolować pracę mięśni zwieraczy cewki moczowej i powstrzymywać odruchowe oddawanie moczu.
iLrmvJeGD4_d5e318
3. Proces powstawania moczu
Podstawową jednostką budulcową i czynnościową nerki jest nefron. Składa się on z ciałka nerkowego (cienkościennej torebki otaczającej kłębuszek nerkowy zbudowany z sieci naczyń włosowatych) oraz kanalika nerkowego.
Przez naczynia włosowate krew przepływa pod wysokim ciśnieniem. Składniki osocza krwi, takie jak woda i rozpuszczone w niej substancje, np. glukoza, aminokwasy, jony sodowe NaIndeks górny ++, chlorkowe Cl Indeks górny --, w wyniku filtracji przechodzą do torebki. Przez jej cienkie ściany oraz ściany naczyń przedostają się tylko te składniki, które mieszczą się w ich porach. Przefiltrowaniu nie podlegają białka, krwinki ani płytki krwi. Powstały w torebce przesącz składników osocza krwi – mocz pierwotnymocz pierwotnymocz pierwotny – spływa dalej do kanalika nerkowego. Stąd wszystkie potrzebne organizmowi substancje są wchłaniane do naczyń włosowatych oplatających kanalik nerkowy. W końcowym odcinku kanalika mocz przybiera formę moczu ostatecznegomocz ostatecznymoczu ostatecznego, który z nerki wyprowadzany jest moczowodami do pęcherza moczowego.
R9SHfvWr0u9Mz
Film pod tytułem "Powstawanie moczu".
Film pod tytułem "Powstawanie moczu".
Powstawanie moczu.
Źródło: Tomorrow Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Źródło: Tomorrow Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Film pod tytułem "Powstawanie moczu".
Skład i ilość moczu pierwotnego i ostatecznego
Składniki
Mocz pierwotny
Mocz ostateczny
woda
150–180 litrów
1,5–2,0 llitra
aminokwasy
obecne
brak
glukoza
obecna
brak
mocznik
dużo
dużo
sole mineralne
dużo
mało
1
Ćwiczenie 2
Wymień narządy, które współpracują ze sobą podczas oddawania moczu.
RzEWQmawgHH57
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Przypomnij sobie, jakie narządy wchodzą w skład układu moczowego oraz jakie pełnią funkcje.
Mocz zostaje usunięty z organizmu za pomocą dróg wyprowadzających, czyli moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej.
1
Obserwacja 2
Problem badawczy: Jakie składniki podlegają filtracji?
RRZ5zUZx6BaTJ
Hipoteza 1 Treść, Hipoteza 2 Treść
Hipoteza 1 Treść, Hipoteza 2 Treść
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Co będzie potrzebne
zlewka wypełniona do połowy wodą,
barwnik spożywczy,
pół szklanki cukru (sacharozy),
pół szklanki kaszy manny,
plastikowa butelka PET,
nożyczki,
bibuła filtracyjna,
łyżeczka.
Instrukcja
Nożyczkami obetnij butelkę na wysokości 2/3 tak, aby powstał lejek.
Otrzymany lejek wstaw do dolnej części butelki i wyłóż go pięcioma warstwami bibuły.
R17riW32zPzrE
Ilustracja przedstawia sposób wykonania filtra z szarej plastikowej butelki. Z lewej strony znajduje się cała plastikowa butelka. Niebieska pozioma przerywana linia wskazuje miejsce przecięcia butelki. Linia odcina górną część butelki, umieszczona jest w około czterech piątych wysokości, nie licząc szyjki. Z prawej strony grafiki odcięta część została włożona do butelki szyjką w dół, a jej wnętrze wyścielono bibułą filtracyjną (ciemniejszy trójkąt). Teraz odcięta część butelki stanowi filtr w kształcie lejka.
Jak zrobić filtr z butelki?
Źródło: Dariusz Adryan, licencja: CC BY-SA 3.0.
Do zlewki wlej wodę, dodaj barwnik, cukier i kaszę.
Otrzymany roztwór wlej do wyścielonego bibułą lejka.
Obserwuj, co zostanie na bibule i sprawdź smak przefiltrowanego roztworu.
Wyjaśnij, jakie składniki podlegają filtracji i na czym polega podobieństwo przebiegu procesów zachodzących w nefronie z przeprowadzonym doświadczeniem.
R1Zq8s9sRsNbD
Wyniki: (Uzupełnij). Wnioski: (Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Zwróć uwagę, czy wszystkie substancje przechodzą przez bibułę.
Wyniki: Przez bibułę przechodzi woda i glukoza.
Wnioski: Składniki osocza, tj. woda i rozpuszczone w niej substancje, np. glukoza, podlegają filtracji. Podobieństwo przebiegu procesów zachodzących w nefronie z przeprowadzonym doświadczeniem polega na tym, że przez bibułę filtracyjną i cienkie ściany torebki przedostają się tylko te składniki, które mieszczą się w ich porach. Hipoteza 1 jest prawdziwa, a hipoteza 2 fałszywa.
1
Ćwiczenie 3
W zasadzie nie da się przedawkować witaminy C przyjmowanej w postaci pokarmowej. (...) Duże dawki kwasu askorbinowego na szczęście nie są toksyczne. Związek rozpuszcza się w wodzie, a nadmiar wydalany zostaje z organizmu wraz z moczem w ciągu kilku godzin.
Indeks górny Źródło: Słomiak K., Czy możliwe jest przedawkowanie witaminy C?, www.doz.pl. Indeks górny koniecŹródło: Słomiak K., Czy możliwe jest przedawkowanie witaminy C?, www.doz.pl.
R15FMKAlPnHe8
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Zastanów się, czy nadmierne dawki witaminy C są dla zdrowia korzystne, szkodliwe, czy może neutralne.
Zażywanie 3 tabletek zawierających 150 mg witaminy C dziennie jest neutralne dla zdrowia, ponieważ duże dawki witaminy C nie są toksyczne – są usuwane z organizmu wraz z moczem, a przekraczanie dziennego zapotrzebowania nie niesie za sobą żadnych korzyści zdrowotnych.
Ciekawostka
Wraz z moczem organizm człowieka opuszcza ok. 3 tysięcy składników, z czego 70 produkowanych jest przez bakterie żyjące w jego ciele.
iLrmvJeGD4_d5e457
4. Rola nerek w utrzymaniu stałości środowiska wewnętrznego
Głównym zadaniem nerek jest utrzymanie stałego składu płynów we wnętrzu organizmu. Nerki regulują ilość wydalanej wody i soli mineralnych. Gdy pewnych substancji jest w organizmie za dużo, w nefronie wzmagają się procesy filtracji. Gdy jest ich za mało, intensywniej przebiega odzyskiwanie składników z kanalika nerkowego do osocza krwi. W ten sposób nerki uczestniczą w utrzymaniu homeostazyhomeostazahomeostazy.
Galeria ikonografik dotyczących gospodarki wodnej organizmu człowieka
1
R12apcuIGFqFd
Wykres przedstawia zależność ilości wydalanego moczu od wypitej wody. Na osi X wyskalowano dobowa ilość wydalanego moczu od zera do dwóch tysięcy pięciuset mililitrów. Na osi Y zaznaczono w tej samej skali ilość wypitej wody. Niebieska linia i płaszczyzna na wykresie wskazuje korelację: im więcej wypitej wody, tym więcej wydalanego moczu.
Ilość wydalonego moczu zależy od ilości wypitej wody.
Źródło: Anita Mowczan, licencja: CC BY-SA 3.0.
RlO4oDABGP3VP
Ilustracja przedstawia schematycznie w formie kropli bilans wodny człowieka. U góry krople niebieskie wskazują źródła wody dla organizmu. Duża to przyjęte płyny, 52 procent. Mniejsza to woda zawarta w pokarmie, 34 procent. Najmniejsza kropla to woda z rozkładu glukozy, 14 procent. U dołu pomarańczowe krople to straty wody. Największa symbolizuje mocz, 59 procent. Kolejne to strata wody z wydychanym powietrzem i parowanie z powierzchni skóry, po 14 procent. 8 procent wody tracimy z kałem, a 5 procent z potem.
Bilans wodny człowieka. Dzięki pracy nerek możliwe jest usuwanie z organizmu zbędnych i szkodliwych produktów oraz odzyskiwanie tych składników, które są jeszcze organizmowi potrzebne.
Źródło: Anita Mowczan, licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Ćwiczenie 4
Wyjaśnij, dlaczego działanie leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego jest skierowane na intensyfikację pracy nerek.
R1X7iYQgWt59Q
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Zastanów się, czy ilość wydalanego moczu może mieć związek z wartością ciśnienia tętniczego?
Zwiększona praca nerek wiąże się ze zwiększoną ilością wydalanego moczu, co z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego.
Warto wiedzieć
Czy wiesz, skąd się bierze uczucie pragnienia? Wywołuje je zbyt mała ilość przyjmowanej wody (płynów) lub nadmierna jej utrata, np. w upalny dzień albo podczas wysiłku. Pojawia się też zaraz po spożyciu słodkich albo słonych potraw, które osmotycznie wyciągają wodę z otaczających tkanek. Wtedy ośrodek pragnienia, który znajduje się w mózgu, wydaje nerkom za pośrednictwem hormonów rozkaz zatrzymywania wody w organizmie. W konsekwencji nerki produkują mniej moczu.
iLrmvJeGD4_d5e512
Podsumowanie
Wydalanie to proces fizjologiczny, którego celem jest usunięcie z organizmu zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.
W usuwaniu z organizmu zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii uczestniczy układ moczowy, skóra i układ oddechowy.
Przez płuca (wraz z wydychanym powietrzem) wydalany jest dwutlenek węgla oraz woda, a przez skórę (wraz z potem) wydalane są sole mineralne oraz woda.
Za pomocą nerek (wraz z moczem) usuwane są z organizmu: mocznik, woda, sole mineralne, kwas moczowy, toksyny i produkty rozkładu leków.
Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki moczowej.
Nerki regulują ilość wody i stężenie soli mineralnych w organizmie.
Podstawową jednostką budulcową i czynnościową nerki jest nefron.
W kłębuszku nerkowym zachodzi proces filtracji, w kanaliku nerkowym – proces odzyskiwania substancji potrzebnych organizmowi.
Przesącz osocza krwi powstały w torebce kłębuszka nerkowego to mocz pierwotny.
Mocz powstający z moczu pierwotnego po odzyskaniu składników potrzebnych organizmowi to mocz ostateczny. Jest on usuwany z organizmu.
Praca domowa
11
Ćwiczenie 1
Wymień narządy, które współpracują w wytwarzaniu i wydalaniu moczu. Wyjaśnij ich rolę.
R1d5sFXhefTKL
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Przypomnij sobie, z jakich elementów składa się układ moczowy.
Podczas oddawania moczu współpracują ze sobą narządy wchodzące w skład układu moczowego, czyli: nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa. Nerki filtrując krew usuwają z niej szkodliwe substancje i produkują mocz, który za pomocą moczowodów trafia do pęcherza moczowego. Stamtąd wydalany jest na zewnątrz za pomocą cewki moczowej.
1
Ćwiczenie 2
Wyszukaj w słowniku termin defekacja. Wyjaśnij, na czym polega różnica pomiędzy defekacją a wydalaniem. Wymień układy narządów, w których zachodzą wymienione procesy.
R1C78bLv8tlDb
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Przypomnij sobie, na czym polega wydalanie i porównaj ten proces z defekacją.
Defekacja to usuwanie niestrawionych resztek pokarmu z organizmu przez końcowy odcinek układu pokarmowego, natomiast wydalanie to usuwanie szkodliwych produktów powstających w komórkach przez układ moczowy, skórę i układ oddechowy.
1
Ćwiczenie 3
Wymień narządy, przez które wydalane są z organizmu:
woda,
dwutlenek węgla,
mocznik.
R1G4Oso7JrmWg
(Uzupełnij).
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Przypomnij sobie, jakie są drogi usuwania produktów przemiany materii z organizmu.
Woda usuwana jest z organizmu przez nerki, skórę i płuca.
Dwutlenek węgla usuwany jest przez płuca.
Mocznik usuwany jest przez nerki oraz skórę.
iLrmvJeGD4_d5e587
Słownik
homeostaza
homeostaza
utrzymywanie przez organizm względnie stałych parametrów środowiska wewnętrznego, np. temperatury, stężenia glukozy we krwi i ilości wody w organizmie
mocz ostateczny
mocz ostateczny
mocz usuwany z organizmu; powstaje w kanaliku nerkowym po odzyskaniu z moczu pierwotnego składników potrzebnych organizmowi
mocz pierwotny
mocz pierwotny
przesącz osocza krwi znajdujący się w torebce i początkowym odcinku kanalika nerkowego
nefron
nefron
podstawowa jednostka budulcowa i czynnościowa nerki; zbudowany jest z ciałka nerkowego, w którym zachodzi filtracja, i kanalika nerkowego, w którym odzyskiwane są substancje potrzebne organizmowi
wydalanie
wydalanie
usuwanie z organizmu zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii
iLrmvJeGD4_d5e692
Zadania
1
Pokaż ćwiczenia:
11
Ćwiczenie 1
RuwXNdtHuvEHW
zadanie interaktywne
Jeden z produktów przemiany materii powstaje w wyniku rozkładu białek i stanowi składnik moczu ostatecznego. Zaznacz jego nazwę.
mocznik
woda
aminokwas
glukoza
Źródło: Monika Zaleska-Szczygieł, licencja: CC BY-SA 3.0.
2
Ćwiczenie 2
RFNvC356YejRH
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Uzupełnij luki w tekście, wybierając terminy z listy.
Krew doprowadzona do nerki ...................................... ulega filtracji. Powstały tam ...................................... spływa ...................................... do .......................................
Źródło: Monika Zaleska-Szczygieł, licencja: CC BY-SA 3.0.
2
Ćwiczenie 3
R1L75IdvnPt2Y
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Uporządkuj elementy budowy układu moczowego w taki sposób, by przedstawiały drogę, jaką przebywa cząsteczka mocznika dostarczona do nerki tętnicą nerkową.
moczowód
cewka moczowa
naczynie włosowate
torebka nefronu
kanalik nefronu
pęcherz moczowy
Źródło: Monika Zaleska-Szczygieł, licencja: CC BY-SA 3.0.
2
Ćwiczenie 4
Rw9OOjDpcj9OT
zadanie interaktywne
zadanie interaktywne
Przeczytaj opis sytuacji. Oceń prawdziwość zdań kończących poniższą wypowiedź i zaznacz odpowiedź Prawda lub Fałsz. Wysiłek fizyczny, gdy temperatura otoczenia przekracza 30°C, naraża organizm na znaczny ubytek wody na skutek pocenia. Aby utrzymać w równowadze ilość wody i soli mineralnych w organizmie,
Prawda
Fałsz
wzrasta intensywność odzyskiwania wody w kanalikach moczowych.
□
□
moczowody odprowadzają z nerki mniejsze ilości moczu ostatecznego.
□
□
duże ilości moczu zatrzymywane są w pęcherzu moczowym.
□
□
Źródło: Monika Zaleska-Szczygieł, licencja: CC BY-SA 3.0.
2
Ćwiczenie 5
RM8gpsnuMr5ht
Ilustracja przedstawia schemat procesu filtracji krwi, w której powstaje mocz pierwotny, zaś po zagęszczeniu mocz ostateczny.
Źródło: Tomorrow sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.