W Krainie Roślin Okrytonasiennych, czyli o pięknie, bogactwie i różnorodności roślin okrytonasiennych
W Krainie Roślin Okrytonasiennych, czyli o pięknie, bogactwie i różnorodności roślin okrytonasiennych
Cele lekcji
Cel ogólny z podstawy programowej
II. Różnorodność życia
5. Różnorodność i jedność roślin
Cel szczegółowy z podstawy programowej
II.5.5. Rośliny okrytonasienne.
A – Uczeń rozróżnia formy morfologiczne roślin okrytonasiennych (rośliny zielne, krzewinki, krzewy, drzewa),B – Uczeń dokonuje obserwacji rośliny okrytonasiennej (zdjęcia, ryciny, okazy żywe); rozpoznaje jej organy i określa ich funkcje (korzeń, łodyga, liść, kwiat),
I – Uczeń rozpoznaje przedstawicieli rodzimych drzew liściastych;
II.6.6. Różnorodność roślin. Uczeń identyfikuje nieznany organizm jako przedstawiciela jednej z grup wymienionych w pkt 2–5 na podstawie jego cech morfologicznych.
Kompetencje kluczowe
Porozumiewanie się w języku ojczystym.
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo–techniczne.
Kompetencje informatyczne.
Umiejętność uczenia się, inicjatywność i przedsiębiorczość.
Scenariusz lekcji
Ogólny opis lekcji
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | Podaj uczniom temat lekcji. Zaproś klasę na wycieczkę do „Krainy Roślin Okrytonasiennych”. Zapowiedz, że na graczy czeka wiele różnych zadań z zakresu poznawania i rozpoznawania roślin okrytonasiennych. | Poleć, by dzieci realizowały każde zadanie w grze, uważnie czytały napotkane polecenia. Przypomnij, że wszystkie zadania trzeba zapisywać w minecraftowej książce lub w zeszycie przedmiotowym. | 5 min | pogadanka |
II. Część właściwa | 1. Praca samodzielna uczniów w „Krainie Roślin Okrytonasiennych”. | Poleć uczniom wykonanie pierwszych zadań. W razie problemów z wykonaniem zadania zachęć do skorzystania z podręcznika do biologii. | 15 min | gra dydaktyczna |
2. „Stop klatka”. | Sprawdź, czy każdy uczeń zrozumiał i wykonał wcześniejsze zadania. Zaproś do rozwiązywania kolejnych zadań. | 5 min | pogadanka | |
3. Praca samodzielna uczniów w „Krainie Roślin Okrytonasiennych”. | Poleć uczniom wykonanie kolejnych zadań. W razie problemów z wykonaniem zadania zachęć do skorzystania z podręcznika do biologii. | 15 min | gra dydaktyczna | |
III. Zakończenie | Podsumowanie zajęć i ewaluacja. | Zapytaj, które zadanie sprawiło uczniom największe trudności, które wydawało im się najłatwiejsze, a które najciekawsze. Wyeksportujcie książki i zapiszcie je jako pliki PDF – na kolejnych zajęciach będziecie mogli wrócić do kartki z dziennika i omówić pracę klasy. | 5 min | pogadanka |