W Krainie Kwiatów, czyli o pięknie, budowie i roli kwiatów
W Krainie Kwiatów, czyli o pięknie, budowie i roli kwiatów
Cele lekcji
Cel ogólny z podstawy programowej
II. Różnorodność życia
5. Różnorodność i jedność roślin
Cel szczegółowy z podstawy programowej
II.5.5. Rośliny okrytonasienne.
E – Uczeń rozróżnia elementy budowy kwiatu i określa ich funkcje w rozmnażaniu płciowym.II.6.6. Różnorodność roślin. Uczeń identyfikuje nieznany organizm jako przedstawiciela jednej z grup wymienionych w pkt 2–5 na podstawie jego cech morfologicznych.
Kompetencje kluczowe
Porozumiewanie się w języku ojczystym.
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo–techniczne.
Kompetencje informatyczne.
Umiejętność uczenia się, inicjatywność i przedsiębiorczość.
Scenariusz lekcji
Ogólny opis lekcji
W trakcie zajęć uczniowie: utrwalą wiedzę o budowie kwiatów; uporządkują wiedzę o roli poszczególnych elementów budowy kwiatu; poszerzą wiedzę o etapach rozmnażania płciowego roślin, w których udział bierze kwiat.
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | Podaj uczniom temat lekcji. Zaproś klasę na wycieczkę do „Krainy Kwiatów”. Zapowiedz, że na graczy czeka wiele różnych zadań stanowiących materiał z zakresu budowy i roli kwiatów, w związku z rozmnażaniem się roślin. | Poleć, by dzieci realizowały każde zadanie w grze, uważnie czytały napotkane polecenia. Przypomnij, że wszystkie zadania trzeba zapisywać w minecraftowej książce lub w zeszycie przedmiotowym. | 5 min | pogadanka |
II. Część właściwa | 1. Praca samodzielna uczniów w „Krainie Kwiatów”. | Poleć uczniom wykonanie zadania na rozgrzewkę oraz zadań 1 i 2 dotyczących budowy kwiatu. W razie problemów z wykonaniem zadania zachęć do skorzystania z podręcznika do biologii. | 20 min | gra dydaktyczna |
2. „Stop klatka”. | Sprawdź, czy każdy uczeń zrozumiał i wykonał wcześniejsze zadania. Zaproś do rozwiązywania kolejnych zadań. | 5 min | pogadanka | |
3. Praca samodzielna uczniów w Krainie Kwiatów. | Poleć uczniom wykonanie zadania 3 dotyczącego rozmnażania roślin. W razie problemów z wykonaniem zadania zachęć do skorzystania z podręcznika do biologii. | 10 min | gra dydaktyczna | |
III. Zakończenie | Podsumowanie zajęć i ewaluacja. | Zapytaj, które zadanie sprawiło uczniom największe trudności, które wydawało im się najłatwiejsze, a które najciekawsze. Wyeksportujcie książki i zapiszcie je jako pliki PDF – na kolejnych zajęciach będziecie mogli wrócić do kartki z dziennika i omówić pracę klasy. | 5 min | pogadanka |