Po co nam reklama?
Projekt
Podzielcie się na czteroosobowe grupy. Każda z grup będzie miała za zadanie przygotować kampanię reklamową wybranego produktu.
Wybierzcie przedmioty do siebie podobne, wówczas będzie wam łatwiej porównać efekty waszej pracy. Możecie przygotować kampanię reklamową torby, którą nosicie do szkoły, drugiego śniadania, czystej kartki papieru bądź spinacza. Może to być najbardziej zwykły przedmiot lub najbardziej wyszukany. Wszystko zależy od waszej wyobraźni i pomysłowości. Podobno sprzedać można wszystko, potrzebna jest tylko dobra reklama.
Przygotujcie plan działania. Przede wszystkim musicie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: do kogo adresujecie swoją kampanię?
Gdy będziecie to wiedzieć zastanówcie się, w którym kanale telewizyjnym, programie radiowym, gazecie czy portalu internetowym powinna zostać zamieszczona. Wielkie kampanie adresowane są często do kilku mediów. Możecie więc nakręcić krótki film do telewizji i internetu lub nagrać reklamę radiową albo zaprojektować plakat, ulotkę. Reklamie często towarzyszy piosenka. Czy zauważyliście, jak chętnie reklamodawcy wykorzystują do zachwalania produktów przeboje?
Zaproście na lekcję równoległą klasę. Przedstawcie im swoje kampanie. Który z reklamowanych produktów byliby gotowi kupić?
Cukier krzepi, a „Radion” sam pierze
Zżymamy się na wszechobecność reklamy w naszym życiu. Warto pamiętać, że reklama ma całkiem długą historię. Zaczęła się ona wraz z handlem. Przed wojną wielką karierę zrobiły slogany „Radion sam pierze” i „Cukier krzepi”. „Dostałem, jak przypuszczam, najwyższe honorarium na świecie za dwa słowa, Cukier krzepi – 5000 zł przedwojennych, czyli na ówczas 500 przedwojennych dolarów za słowo. Tak cenne mogą być słowa” – wspominał po latach autor sloganu, pisarz Melchior Wańkowicz.
Reklama i kryptoreklama
Teksty, ilustracje, komunikaty mediów pełnią nie tylko funkcję informacyjną. Autorzy często chcą nas do czegoś przekonać, wpłynąć na nasze postawy, wywołać jakieś emocje i zachowania, do czegoś zniechęcić.
Zgodnie z polskim prawem prasowym, przekaz reklamowy powinien być wyraźnie oznaczony (nagłówek „reklama” lub „tekst sponsorowany”). W praktyce takie nagłówki drukuje się mikroskopijną czcionką. W internecie często w ogóle brakuje takich oznaczeń. Wielu popularnych blogerów w swoich tekstach przemyca treści reklamowe, zamieszcza pozytywne recenzje na zlecenie. W sieci króluje „marketing szeptany”. Na wielu forach dominują wpisy za pieniądze. Rzekomi „dyskutanci” zachwalają produkty zleceniodawcy albo „hejtują” konkurenta, „ujawniają” afery.
Oto ogłoszenia z sieci:
Ogłoszenia
„Zlecę wykonanie wpisów reklamujących produkt wśród grupy docelowej - portale i fora - medycyna oraz suplementy. Chodzi o wpisy wysokiej jakości, przemyślane, o moderowanie rozmowy, doczepianie się do rozmów, a niegenerowanie nowych tematów.”
„Oferujemy SKUTECZNY marketing szeptany – amplifying. Treść postów przygotowana przez copywritera, który dokładnie zapozna się z Państwa branżą oraz produktem/usługą. Merytoryczne, unikatowe dla każdej dyskusji posty, publikowane będą za pośrednictwem wiarygodnych loginów z historią. (…) Otrzymacie Państwo pełny raport z prowadzonych działań. Przedstawimy referencje, przygotujemy bezpłatny plan kampanii oraz pełną indywidualną ofertę wraz z wyceną. Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz dziesiątki zadowolonych klientów.”
Wejdź na forum poświęcone np. wybielaniu zębów lub porostowi włosów. Spróbuj rozpoznać, które posty pisane są na zlecenie.
Lokowanie produktu
Czy widziałeś kiedyś napis pokazujący się na napisach końcowych serialu lub filmu „audycja zawiera lokowanie produktu”? Czy wiesz co ten zwrot oznacza?
Lokowanie produktu, po angielsku product placement, oznacza pokazywanie w programach, filmach i serialach, przedmiotów wraz z logo producenta. Widzimy marki perfum, samochodu, komputera. W wymienionych dziełach nie ma wprost zachęty do kupna produktów ani przekonywania, że właśnie one są najlepsze. Jednak lokowane produkty zawsze są pokazywane w pozytywnym świetle, mają trafiać do podświadomości odbiorcy.
Jak pokazują badania, większość Polaków nie lubi reklam, ale akceptuje product placment. Prawie 54 proc. polskich dorosłych internautów deklaruje, że lubi, kiedy bohaterowie seriali używają autentycznych marek (samochodów, napojów itp.) – takich, które można kupić – wynika z badań domu mediowego MEC. Chęć oglądania prawdziwych marek w produkcjach serialowych idzie w parze ze świadomością, że pojawiają się tam odpłatnie. Ponad 70 proc. badanych internautów uważa, że w serialach pokazywane są marki, które za to zapłacą - czytamy w analizie badania.
Badanie socjologiczne na temat percepcji reklamy
Kim są trolle i hejterzy?
Czy zauważyliście jak często w internecie pojawiają się pełne nienawiści, anonimowe komentarze do tekstów? Zjawisko to doczekało się nawet swojego określenia: hejterstwo, a ludzi którzy wpisują pełne jadu opinie nazywa się hejterami. Z kolei trolle wpisują kontrowersyjne opinie, które wywołują niepotrzebne emocje i prowadzą do zwulgaryzwowania dyskusji. Takie zachowanie nazywane jest trollowaniem.
Przeczytaj fragment tekstu „Hejter: specjalista od nienawiści” Alicji Pawlikowskiej 29.08.2012 (portal TVP Info):
„Hejterskie odzywki nie wnoszą absolutnie żadnej treści do dyskusji i nie niosą żadnych wskazówek merytorycznych dla innych internautów, negatywne odniesienie się do nich lub próba dyskusji zwykle powoduje wzmożone ataki. Dlaczego istnieją? Wiele miejsc w sieci jest niemoderowanych, pozbyć się hejterów to tak, jak zapanować nad 18 milionami polskich internautów. Hejtera (od ang. hate - nienawiść) można by więc po prostu określić mianem nienawistnika. I choć epatujących wrogością do świata ludzi nie brakuje w życiu codziennym, prawdziwy upust dla swoich złych emocji znaleźli dopiero w internecie. Liczne grupy na Facebooku: „hejtuję bo muszę”, „hejtuję bo lubię”, „hejterzy są glamour” czy „hejterstwo to styl życia” dowodzą popularności, jaką zdobyły zarówno słowo, jak i styl życia.”
Często hejterstwo prowadzi do „cyberprzemocy”, czyli prześladowania, zastraszania, nękania i wyśmiewania innych osób. Przemoc w Internecie jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ pozwala na rozpowszechnianie niepochlebnych materiałów w krótkim czasie wśród wielu osób. Ostatnio UNICEF, agenda ONZ prowadzi kampanię , która usiłuje przeciwdziałać temu zjawisku: Cyber Bullying.
Kampanie społeczne
Obejrzyj spoty z kampanii społecznych. Czy twoim zdaniem tego rodzaju kampanie są potrzebne? Uzasadnij odpowiedź.
Akcje społeczne mediów
Także media organizują akcje, które mają zwrócić uwagę na nierozwiązane problemy. Wiele z tych działań przyniosło wspaniałe rezultaty, inne trzeba będzie jeszcze wielokrotnie ponawiać.
Wyszukaj informacje o podanych akcjach społecznych. Wymyśl akcję społeczną skierowaną do twoich rówieśników. Załóż w tym celu stronę na portalu społecznościowym. Przedstaw cele akcji. Zaproś swoich znajomych do współpracy i organizowania wspólnych działań.