W średniowiecznym mieście
W średniowiecznym mieście
Cele lekcji
Cel ogólny z podstawy programowej
I.4. Umieszczanie procesów, zjawisk i faktów historycznych w czasie oraz porządkowanie ich i ustalanie związków przyczynowo‑skutkowych.
II.4. Objaśnianie związków przyczynowo‑skutkowych, analizowanie zjawisk i procesów historycznych.
III.2. Posługiwanie się pojęciami historycznymi i wyjaśnianie ich znaczenia.
Cel szczegółowy z podstawy programowej
IV.2. Uczeń opisuje warunki życia średniowiecznego miasta i wsi.
Kompetencje kluczowe
IV. 2. Rozwijanie umiejętności samodzielnego docierania do informacji, dokonywania ich selekcji, syntezy oraz wartościowania.
IV. 4. Kształcenie nawyków systematycznego uczenia się oraz porządkowania zdobytej wiedzy i jej pogłębiania.
IV. 6. Rozwijanie umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną w poszukiwaniu, porządkowaniu i wykorzystywaniu pozyskanych informacji.
Scenariusz lekcji
Ogólny opis lekcji
Na tych zajęciach uczniowie dowiedzą się, jak powstawały średniowieczne miasta,
kto sprawował władzę w mieście oraz czym zajmowali się jego mieszkańcy.
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | Nauczyciel wprowadza uczniów w temat zajęć i wyjaśnia, w jaki sposób powstawały średniowieczne miasta. Następnie zabiera uczniów na wycieczkę do średniowiecznego miasta. | Poproś uczniów, aby wykonali każde zadanie, o które poprosi napotkana postać. | 5 min | pogadanka |
II. Część właściwa | 1. Praca samodzielna uczniów z krainą | Poproś uczniów o zapisanie w zeszycie nazw rzemieślników oraz przedmiotów, które wytwarzali. Spytaj o organizację zrzeszającą rzemieślników. | 20 min | gra dydaktyczna |
2. „Stop klatka”. | Sprawdź, czy uczniowie wiedzą, jak wyglądało średniowieczne miasto, poproś dzieci, by wymieniły organy, które tworzyły samorząd miejski. | 10 min | pogadanka | |
3. Praca samodzielna uczniów z krainą | Poproś dzieci o wyeksportowanie do formatu PDF książki z gry i dopisanie obowiązków urzędników miejskich. | 5 min | gra dydaktyczna | |
III. Zakończenie | 1. Ewaluacja. | Zapytaj uczniów, które zadanie sprawiło im najwięcej trudności. | 5 min | pogadanka |