Walec. Pole powierzchni walca
Budowa walca
W jakim kształcie są wieże na zdjęciach? Jakie bryły geometryczne przypominają?
Zmieniaj wymiary obracającego się prostokąta. Jaka jest zależność między wysokością otrzymywanego walca a jego tworzącą? Jaka jest zależność między promieniem podstawy walca a długością boku prostokąta prostopadłego do osi obrotu?
W wyniku obrotu prostokąta wokół prostej przechodzącej przez jeden z boków otrzymujemy bryłę, zwaną walcem.
Walec ma dwie równoległe podstawy w kształcie przystających kół. Odcinek łączący podstawy walca i prostopadły do tych podstaw to wysokość walca. Wysokość jest równa odległości podstaw walca.
Każdy odcinek zawarty w powierzchni bocznej walca o końcach należących do podstaw walca nazywamy tworzącą. Długość tworzącej walca jest równa jego wysokości.
Określ dla każdego z walców jego wysokość, długość tworzącej, promień podstawy i średnicę podstawy.
Przekroje walca
Przekrój osiowy walca jest prostokątem o szerokości . Pole tego przekroju jest równe .
Określ wysokość i promień podstawy walca.
Obliczamy długość prostokąta, będącego przekrojem osiowym walca.
Prostokąt, będący przekrojem osiowym walca, ma wymiary na .
Możliwe są dwa przypadki.
przypadek
Wysokość walca jest równa , a promień jego podstawy jest równy .
przypadek
Wysokość walca jest równa , a promień jego podstawy jest równy .
Przekrój osiowy walca jest prostokątem, którego przekątna długości jest nachylona do dłuższego boku pod kątem . Wysokość walca jest równa długości tego prostokąta. Oblicz pole podstawy walca.
Przekątna dzieli prostokąt, będący przekrojem osiowym walca, na dwa przystające trójkąty prostokątne.
Przeciwprostokątna w tak otrzymanym trójkącie ma długość , a jeden z kątów ostrych ma miarę . W takim trójkącie naprzeciw kąta o mierze leży przyprostokątna dwa razy krótsza od przeciwprostokątnej, czyli w tym przypadku o długości . Druga z przyprostokątnych ma długość .
Promień podstawy walca jest więc równy .
Obliczamy pole koła, będącego podstawą walca.
Pole podstawy walca jest równe cmIndeks górny 22.
Obwód przekroju poprzecznego walca jest równy . Stosunek wysokości walca do promienia podstawy jest równy . Oblicz wysokość walca.
Obliczamy promień podstawy walca.
Korzystamy z tego, że stosunek wysokości walca do promienia jego podstawy jest równy .
Wysokość walca jest równa cm.
Siatka walca. Pole powierzchni walca
Obserwuj, jak wraz ze zmianą wysokości i promienia podstawy walca, zmieniają się wymiary figur tworzących siatkę walca. Co zauważasz?
Siatka walca składa się z dwóch przystających kół i prostokąta. Promień każdego z tych kół jest równy promieniowi podstawy walca. Boki prostopadłe prostokąta są równe odpowiednio wysokości walca i obwodowi koła, będącego podstawą.
Pole powierzchni walca o wysokości i promieniu podstawy jest równe
gdzie
- pole podstawy
- pole powierzchni bocznej.
Ile blachy zużyto na wykonanie metalowej puszki w kształcie walca o wysokości i średnicy ? Wynik podaj z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Promień podstawy walca jest równy . Obliczamy, ile blachy zużyto na wykonanie denka puszki.
Obliczamy, ile blachy użyto na wykonanie powierzchni bocznej puszki.
Teraz obliczamy, ile blachy użyto na wykonanie całej puszki.
Liczbę zastępujemy jej przybliżeniem.
Na wykonanie puszki zużyto około 602, 88 cmIndeks górny 22 blachy.
Powierzchnia boczna walca po rozwinięciu na płaszczyźnie jest prostokątem o wymiarach . Oblicz promień podstawy walca, wiedząc, że wysokość walca jest równa .
Obwód koła, który jest podstawą walca, jest równy długości prostokąta, w kształcie którego jest powierzchnia boczna walca.
Promień podstawy walca jest równy .
Tort ma kształt walca o wysokości i średnicy podstawy . Na pokrycie powierzchni tortu potrzeba polewy. Oblicz, ile dag polewy należy przygotować na pokrycie powierzchni tortu.
Polewą będzie pokryta podstawa górna walca, w kształcie którego jest tort i jego powierzchnia boczna. Obliczamy pole powierzchni do pokrycia.
Obliczamy, ile dag polewy potrzeba.
Liczbę zaokrągliliśmy z dołu, zatem żeby nie zbrakło polewy, należy przygotować jej trochę więcej niż 244,92 dag.
Kwadrat obracamy wokół prostej . Określ wysokość i promień podstawy tak otrzymanego walca.
Prostokąt o wymiarach obracamy wokół dłuższego boku. Średnica podstawy tak otrzymanego walca jest równa
Uzupełnij zdania.
Przekrój osiowy walca jest kwadratem o polu . Promień podstawy tego walca jest równy … .
Przekrój osiowy walca jest kwadratem. Pole podstawy walca jest równe . Wysokość tego walca jest równa …
Przekrój osiowy walca jest kwadratem. Średnica podstawy walca jest równa . Wysokość walca jest równa ….
Uzupełnij.
Wysokość walca | Średnica podstawy walca | Pole przekroju osiowego | Pole przekroju płaszczyzną równoległą do podstawy | Długość przekątnej przekroju osiowego |
Pole powierzchni całkowitej walca jest równe . Promień podstawy walca jest równy . Przyjmij . Wtedy wysokość walca jest równa
Powierzchnia boczna walca po rozwinięciu na płaszczyźnie jest prostokątem o wymiarach . Oblicz pole powierzchni całkowitej walca. Rozważ dwa przypadki.
Dany jest prostokąt o wymiarach na . W wyniku obrotu tego prostokąta wokół prostej, na której leży dłuższy bok, otrzymano walec , a w wyniku obrotu tego prostokąta wokół prostej, na której leży krótszy bok, otrzymano walec .
Rozstrzygnij, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.
Przekątna przekroju osiowego walca ma długość . Przekątna ta tworzy kąt o mierze z jednym z boków prostokąta, będącego przekrojem osiowym walca. Oblicz pole powierzchni całkowitej walca.
Kwadrat o boku długości obrócono wokół jednego z boków. Oblicz pole powierzchni bocznej tak otrzymanego walca.
Walec powstał w wyniku obrotu prostokąta wokół jednego z jego boków. Przekątna tego prostokąta ma długość i jest nachylona do jego boku pod kątem . Oblicz pole powierzchni bocznej walca.
Rozstrzygnij, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe.
Udowodnij, że wszystkie przekroje poprzeczne walca są przystającymi kołami.
Prostokąt o wymiarach obrócono wokół boku o długości i otrzymano walec . Ten sam prostokąt obrócono wokół boku o długości i otrzymano walec . Walce i mają równe pola całkowite. Wykaż, że prostokąt ten jest kwadratem.
Dwa prostokąty i są podobne w skali . Prostokąt ma wymiary . Oblicz pole powierzchni bocznej walca powstałego w wyniku obrotu prostokąta wokół dłuższego boku.
Oblicz pole przekroju osiowego walca otrzymanego w wyniku obrotu prostokąta o wymiarach wokół krótszego boku.
Przekątna przekroju osiowego walca ma długość i tworzy z płaszczyzną podstawy walca kąt o mierze Oblicz pole powierzchni całkowitej walca.
Udowodnij, że stosunek powierzchni bocznej dowolnego walca do powierzchni przekroju osiowego tego walca jest zawsze taki sam.
Przekątna przekroju osiowego walca ma długość , a wysokość walca . Oblicz pole powierzchni otrzymanej po rozwinięciu tego walca na płaszczyźnie.
Pole powierzchni całkowitej walca jest równe . Wysokość walca jest równa średnicy jego podstawy. Oblicz promień podstawy walca oraz jego wysokość.