Logistyka podczas pracy w firmie spedycyjnej — jeden dzień z życia spedytora
GRA „WCIELANIE SIĘ W ROLĘ”
Witaj w grze, w której twoim celem będzie wypełnienie dokumentacji magazynowej. Gra składa się z czterech sekwencji zadań, w trakcie których zapoznasz się z zadaniami magazyniera, dostawcy, odbiorcy i operatora wózka widłowego i będziesz je wykonywać.
MAGAZYNIER
Na początek wcielisz się w rolę magazyniera. Do zadań magazyniera należy:
zestawienie potrzebnych surowców i materiałów, uwzględniając strukturę wyrobu gotowego oraz bieżący stan zapasów w magazynie,
przyjęcie dostawy brakujących surowców (dokument Pz, czyli przyjęcie zewnętrzne),
wydanie materiałów do działu produkcji (dokument Rw, czyli rozchód zewnętrzny),
przyjęcie do magazynu wyrobu gotowego (dokument Pw, czyli przyjęcie wewnętrzne),
wydanie odbiorcy zamówionej ilość towaru (dokument Wz, czyli wydanie na zewnątrz).
Pracujesz w magazynie Przedsiębiorstwa Produkującego Wyroby Mleczne MILK. Firma posiada w swoim asortymencie bogatą ofertę produktów mlecznych. Dostawy surowców oraz materiałów niezbędnych do wyprodukowania wyrobów gotowych dostarczane są przez kierowcę z ZAKŁADU PRODUKCYJNEGO PLASTIX. Firma MILK swój asortyment dostarcza do Hurtowni Spożywczej DELIKATES.
Przedsiębiorstwo Produkcyjne Wyroby Mleczne MILK, posiada magazyn surowców, dział produkcji oraz magazyn wyrobów gotowych.
Otrzymałeś zamówienie od HURTOWNI DELIKATESY na dostarczenie butelek mleka BAMBINO o pojemności litra. Poniżej znajduję się struktura wyrobu gotowego.
Aby wyprodukować butelkę mleka BAMBINO, potrzebujesz:
Butelkę PET ,
Etykietę Typ ,
NAKRĘTKĘ BUTELKI TYP ,
litr mleka.
DOSTAWCA
Aby zrealizować Zamówienie od Przedsiębiorstwa Produkcyjnego Wyroby Mleczne MILK musisz sprawdzić stany magazynowe Zakładu Produkcyjnego PLASTIX i określić, czy jesteś w stanie dostarczyć zamówiony towar.
ODBIORCA
Pracujesz w Hurtowni Delikatesy, która zajmuje się dystrybucją ponad artykułów spożywczych. Hurtownia nieprzerwanie powiększa swój asortyment dostosowując go do potrzeb klientów. Oferuje ona bezpłatne dostawy w ciągu godzin w promieniu od Tomaszowa Mazowieckiego.
OPERATOR WÓZKA WIDŁOWEGO
Jesteś teraz operatorem wózka widłowego, który odpowiedzialny jest za wykonywanie czynności manipulacyjnych polegających na rozładunku towaru od dostawcy, przekazaniu surowców do działu produkcji, przewiezieniu palet z wyprodukowanym wyrobem gotowym oraz załadowaniu towaru na środek transportu odbiorcy.
Przed przystąpieniem do pracy wózkiem widłowym:
Upewnij się, że wózek jest dopuszczony do eksploatacji, posiada ważna decyzję Urzędu Dozoru Technicznego;
Upewnij się, że wózek widłowy jest wyposażony w instrukcję obsługi wózka i zapoznaj się z nią;
Upewnij się czy posiadasz odpowiednie uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym i jesteś osoba upoważnioną przez pracodoawcę do kierowania wózkiem widłowym
Upewnij się czy wpis do książki konserwacji wózka widłowego o dokonanych przeglądach technicznych są aktualne;
Upewnij się o pełnej sprawności wózka widłowego oraz przeprowadź obsługę codzienną zgodnie z wytycznymi instrukcji obsługi;
W czasie testów sprawności wózka zwróć szczególną uwagę na działanie układów bezpośrednio wpływających na bezpieczeństwo eksploatacji;
Sprawdź układy sygnalizacji akustycznej oraz oświetlenie wózka;
Sprawdź działanie układu podnoszenia i zabezpieczeń odcięcia hydrauliki;
Sprawdź układ hamulcowy oraz układ kierowniczy;
Sprawdź stan ogumienia oraz kół jezdnych;
Sprawdź pozostałe elementy według instrukcji obsługi wózka widłowego, rozdział obsługa codzienna;
Upewnij się, że twój stan zdrowia oraz aktualna kondycja fizyczna jest odpowiednia do pracy wózkiem widłowym pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających lub leków powodujących opóźnienie reakcji;
Dokonaj wpisu do książki eksploatacji wózka widłowego o dacie i godzinie rozpoczęcia pracy;
Stosuj się do obowiązujących na terenie zakładu pracy regulacji BHP oraz ograniczeń co do ruchu wózków widłowych.
Wszystkie obserwacje czy nieprawidłowości zauważone przez osobę kontrolującą stan techniczny powinny być odnotowane w książce eksploatacji wózka widłowego, która bywa również nazywana: książką pracy wózka, dziennikiem pracy wózka czy też kartą ruchu maszyny. Bez względu jednak na określenie, konieczne jest prowadzenie tego typu dokumentacji przez posiadaczy wózków jezdniowych podnośnikowych z napędem mechanicznym.
Informacje jakie powinny znaleźć się w dokumencie:
daty i godziny rozpoczęcia i zakończenia obsługi pojazdu,
liczba przepracowanych motogodzin,
stan sprawności poszczególnych układów i elementów,
nazwisko osoby dokonującej wpisu,
usterki i awarie, które wystąpiły.