Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
11
Laboratorium 1

Jak wykazać, że anilina jest słabą zasadą? Wśród sprzętu laboratoryjnego oraz odczynników chemicznych znajdują się te niezbędne do przeprowadzenia eksperymentu. Następnie zaplanuj doświadczenie chemiczne, przeprowadź je, zapisz obserwacje, wnioski oraz odpowiednie równania reakcji chemicznych.

R1KZiwg9UILDt
.
Wirtualne laboratorium pt. „Badanie reaktywności aniliny”
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Podpowiedźgreenwhite
R1WZo1zSJ37Lq
Analiza eksperymentu: Jak pozbyć się osadu z kamienia?. Problem badawczy: (Uzupełnij). Hipoteza: (Uzupełnij). Sprzęt laboratoryjny i odczynniki chemiczne: (Uzupełnij). Instrukcja wykonania: (Uzupełnij). Obserwacje: (Uzupełnij). Wyniki i wnioski: (Uzupełnij).

Zadanie: Wykaż doświadczalnie, że anilina jest słabą zasadą.

Sprzęt laboratoryjny:

  • probówki, podłużne naczynie szklane do przeprowadzania prostych reakcji chemicznych;

  • pipety Pasteura, wąska rurka pobierania i przenoszenia niewielkiej ilości cieczy przy pomocy ssawki;

  • pręcik szklany, służący do mieszania substancji chemicznych;

  • drewniana łapa, rodzaj trzymaka służący do uchwycenia probówki lub małej kolby stożkowej.

Odczynniki chemiczne:

  • anilina;

  • stężony kwas solny;

  • 20% roztwór zasady sodowej (NaOH).

Wykonanie:

  • Za pomocą pipety wlano do probówki 1 cmIndeks górny 3 aniliny a następnie dodano 1 cmIndeks górny 3 HCl (również odmierzonego pipetą). 

  • Zamieszano roztwór pręcikiem szklanym. Probówkę ochłodzono zimną wodą (wprowadzono probówkę trzymaną w łapie drewnianej).

  •  Następnie do tej samej probówki wlano 3 cmIndeks górny 3 NaOH (odmierzonego za pomocą pipety). 

Obserwacje:

Po zadaniu aniliny kwasem solnym wytrąca się kremowy osad, który roztwarza się po dodaniu NaOH w probówce znika kremowy osad i pojawiają się dwie warstwy - warstwa oleistej cieczy na górze oraz bezbarwna warstwa na dole.

RyYfGMqVWwnEK
Na podstawie opisu powyższego doświadczenia odpowiedz na pytanie. W wyniku reakcji aniliny z kwasem solnym oraz inną substancją wytwarza się osad. Jaka to substancja? Możliwe odpowiedzi: 1. NaOH, 2. HCl, 3. H2O
RMKNubmFttsKZ
Do czego służy pipety Pasteura? Możliwe odpowiedzi: 1. Do mieszania cieczy., 2. Do pobierania cieczy., 3. Do skraplania cieczy.
Polecenie 1

W poniższym arkuszu wymień zestaw niezbędnych odczynników chemicznych oraz szkła laboratoryjnego, zapisz wnioski, obserwacje oraz instrukcje poprawnego przeprowadzenia doświadczenia pt. „Badanie reaktywności aniliny.”

R1MnQQIsGRp0E
Zestaw niezbędnego sprzętu laboratoryjnego: tu uzupełnij. Zestaw niezbędnych odczynników chemicznych: tu uzupełnij. Instrukcja: tu uzupełnij. Obserwacje: tu uzupełnij. Wnioski: tu uzupełnij.
Ćwiczenie 1

Zadanie: Wykaż doświadczalnie, że anilina jest słabą zasadą.

Sprzęt laboratoryjny:

probówki, pipety Pasteura, pręcik szklany, drewniana łapa.

Odczynniki chemiczne:

anilina, HCl, NaOH.

Wykonanie:

1. Za pomocą pipety wlej do probówki 1 centymetr sześcienny aniliny, a następnie dodaj 1 centymetr sześcienny stężonego kwasu chlorowodorowego (również odmierzonego pipetą). 2. Zamieszaj roztwór pręcikiem szklanym. Probówkę możesz ochłodzić zimną wodą (wprowadź probówkę trzymaną w łapie drewnianej). 3. Następnie do tej samej probówki wlej 3 centymetry sześcienne 20% roztworu zasady sodowej (odmierzonego za pomocą pipety).

Obserwacje:

Po zmieszaniu aniliny z kwasem solnym wytrąca się kremowy osad, który roztwarza się po dodaniu zasady sodowej. Pojawia się warstwa oleistej cieczy.

Wnioski:

Anilina jest zasadą, ponieważ reaguje z kwasem solnym dając sól. Jest natomiast słabą zasadą, ponieważ zostaje wyparta z soli przez mocną zasadę.

Ćwiczenie 2

RCgIGWZP3iGJX
Na podstawie opisu powyższego doświadczenia, odpowiedz na pytanie. Jaki odczynnik nie został użyty w doświadzceniu? Możliwe odpowiedzi: 1. HCl, 2. NaOH, 3. KOH
21
Ćwiczenie 1

Zapisz równanie reakcji aniliny z kwasem solnym.

R1VL9aJn9mAYk
Odpowiedź zapisz w zeszycie do lekcji chemii, zrób zdjęcie, a następnie umieść je w wyznaczonym polu.
R7UHiT0IgRtlL
(Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 2

Dopasuj nazwy wszystkich reagentów w zapisanych równaniach reakcji chemicznych spośród niżej wymienionych do odpowiednich reagentów.

A. chlorowodorek aniliny;

B. kwas chlorowodorowy;

C. anion chlorkowy;

D. anilina (fenyloamina);

E. kation aniliniowy;

F. chlorek aniliniowy.

RNzTFGk1QIklT
Na ilustracji są trzy równania. Pierwsze równanie reakcji: pierwszy substrat ma wzór: sześcioczłonowy pierścień z trzema wiązaniami podwójnymi łączy się na górze z grupą N H 2 . Drugim substratem jest HCl. Pierwszym produktem jest cząsteczka o wzorze: sześcioczłonowy pierścień z trzema wiązaniami podwójnymi łączy się na górze z grupą N H 3 + . Drugim produktem jest  Cl-  . Pomiędzy lewą i prawą stroną równania są strzałki skierowane w przeciwnych kierunkach., Drugie równanie reakcji: pierwszy substrat ma wzór: sześcioczłonowy pierścień z trzema wiązaniami podwójnymi łączy się na górze z grupą N H 2 . Drugim substratem jest HCl. Produktem jest cząsteczka o wzorze: sześcioczłonowy pierścień z trzema wiązaniami podwójnymi łączy się u góry z N H 2 H C l . Pomiędzy lewą i prawą stroną równania są strzałki skierowane w przeciwnych kierunkach., Trzecie równanie reakcji: pierwszy substrat ma wzór: sześcioczłonowy pierścień z trzema wiązaniami podwójnymi łączy się na górze z grupą N H 2 . Drugim substratem jest HCl. Produktem jest cząsteczka o wzorze: sześcioczłonowy pierścień z trzema wiązaniami podwójnymi łączy się u góry z N H 3 + C l . Pomiędzy lewą i prawą stroną równania są strzałki skierowane w przeciwnych kierunkach.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
21
Ćwiczenie 3

Zapisz równanie reakcji chlorowodorku aniliny z zasadą sodową w formie jonowej skróconej.

R1GcBndK4ZhDE
Równanie reakcji zapisz w zeszycie do lekcji chemii, zrób zdjęcie, a następnie umieść je pod ćwiczeniem.
RETRgzNLVYGqG
(Uzupełnij).