Właściwości poszczególnych operacji kontroli stanu technicznego działania elementów związanych z ochroną środowiska, emisji spalin i hałasu
PLANSZA INTERAKTYWNA
Spis treści
Badanie stanu technicznego układu wydechowegoBadanie stanu technicznego układu wydechowego
Kontrola stanu technicznego i poziomu dźwięku sygnału dźwiękowegoKontrola stanu technicznego i poziomu dźwięku sygnału dźwiękowego
Badanie emisji zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia spalin, jeżeli pojazd jest napędzany silnikiem o spalaniu wewnętrznymBadanie emisji zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia spalin, jeżeli pojazd jest napędzany silnikiem o spalaniu wewnętrznym
Parametry silników spalinowychParametry silników spalinowych
Silniki stosowane w pojazdach samochodowychSilniki stosowane w pojazdach samochodowych
Podstawowe elementy budowy silników spalinowychPodstawowe elementy budowy silników spalinowych
Układy zasilania stosowane w silnikach spalinowychUkłady zasilania stosowane w silnikach spalinowych
Budowa i zastosowanie układu chłodzącego oraz smarowaniaBudowa i zastosowanie układu chłodzącego oraz smarowania
Budowa i zastosowanie układu dolotowego i wylotowegoBudowa i zastosowanie układu dolotowego i wylotowego
Alternatywne napędy stosowane w silnikach spalinowychAlternatywne napędy stosowane w silnikach spalinowych
Badanie stanu technicznego układu wydechowego
Badanie stanu technicznego układu wydechowego obejmuje 2 etapy. Są to w pierwszej kolejności kontrola organoleptyczna, a następnie pomiar poziomu hałasu miernikiem poziomu dźwięku, który jest uzależniony od wyników pierwszego etapu.
Na poniższym schemacie przedstawiono pełny zakres kontroli.
Opis alternatywny dotyczy schematu interaktywnego, zatytułowanego Badanie stanu technicznego układu wydechowego
. Do wyboru jest jedenaście numerków odpowiadających kolejnym etapom badania, po których kliknięciu następuje zbliżenie na dany etap oraz pojawia się plansza z jego charakterystyką i ewentualnym obrazkiem.
Etap pierwszy. Kontrola organoleptyczna. Polega na oględzinach układu wydechowego samochodu i ocenie jego stanu technicznego. Na tym etapie niedopuszczalne są: dające się zauważyć nieszczelności układu wydechowego, niekompletny układ wydechowy, uszkodzenia mechaniczne, które mają wpływ na swobodny przepływ spalin. Jeśli któraś z usterek została zaobserwowana, niemożliwe jest przejście do drugiego etapu.
Etap drugi. Pomiar poziomu hałasu zewnętrznego. Rozpoczyna się po pozytywnym zakończeniu etapu pierwszego
Etap trzeci. Ogólne warunki pomiaru. Kontrola polega na zmierzeniu poziomu hałasu zewnętrznego za pomocą miernika poziomu dźwięku, zgodnie z krzywą korekcyjną , dla stałej czasowej miernika (Fast – szybko). Przeprowadzenie pomiaru i ustalenie końcowego wyniku powinno odbywać się zgodnie z określonymi, poniższymi warunkami.
Etap czwarty. Warunki atmosferyczne. Pomiar hałasu zewnętrznego pojazdu należy przeprowadzić w warunkach atmosferycznych, które nie wpłyną negatywnie na wynik. Ponadto zaleca się stosowanie osłony przeciwwietrznej mikrofonu w celu ograniczenia szumów przepływu wiatru oraz ochrony przed kurzem i spalinami.
Etap piąty. Poziom hałasu otoczenia. Poziom tego hałasu powinien być mniejszy niż poziom hałasu zewnętrznego, generowanego przez pojazd, o co najmniej decybeli. (przy uwzględnieniu wpływu wiatru i innych zakłóceń akustycznych działających na mikrofon). Przed rozpoczęciem pomiarów i w trakcie ich przeprowadzania poziom hałasu otoczenia powinien być zmierzony przy wyłączonym silniku pojazdu.
Etap szósty. Miejsce pomiarowe. Pomiary hałasu pojazdu powinny być przeprowadzone na zewnętrznym stanowisku, które spełnia wymagania określone w paragrafie załącznika numer do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 5 grudnia 2003 r. dotyczącego szczegółowych wymagań wobec stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów (Dz. U. Nr 215, poz. 2116). Na miejscu pomiarowym obecni mogą być jedynie właściciel (kierowca) pojazdu oraz osoba przeprowadzająca pomiar. Ich zachowanie nie może mieć wpływu na wskazania miernika.
Etap siódmy. Przygotowanie pojazdu do badań. Podczas badania pojazdu nie powinno się go obciążać; jeśli pojazdem tym jest jednak motocykl (motorower), powinien być obciążony kierującym. Podczas przeprowadzania badania pojazd powinien być odłączony od przyczepy (naczepy). Wyjątkiem są pojazdy nierozłączalne, do których zasady te nie mają zastosowania. Przed rozpoczęciem badania silnik pojazdu powinien osiągnąć normalną temperaturę pracy. Jeśli układ chłodzenia pojazdu jest wyposażony w dmuchawę o napędzie automatycznym, w trakcie pomiarów powinien on pracować w normalny sposób. Jeśli silnik pojazdu z zapłonem automatycznym ma układ wzbogacania dawki paliwa, dźwignię tego układu należy ustawić w pozycji bez obciążenia
. Pojazd sprawdzany trzeba umieścić w środkowej części obszaru pomiarowego, przy czym układ napędowy powinien znajdować się w pozycji neutralnej, sprzęgło powinno być wyłączone, a hamulec postojowy włączony.
Etap ósmy. Ustawienie mikrofonu. Mikrofon powinien być ustawiony wg poniższych wskazań: wysokość nad powierzchnią pomiarową to dwa metry, odległość od końcówki rury wydechowej pół metra plus minus jeden centymetr, kąt czułości stopni plus minus stopni; dla bliskich wylotów: ustawienie przy zewnętrznym wylocie; dla oddalonych wylotów: oddzielny pomiar dla każdego wylotu, wybór największego poziomu; skierowanie mikrofonu do góry dla wylotów skierowanych pionowo; przeszkody uniemożliwiające odległość pół metra – umieszczenie blisko zewnętrznej krawędzi pojazdu.
Etap dziewiąty. Wykonanie pomiarów. Pomiar polega na odczycie poziomu hałasu w w krótkim czasie pracy silnika przy wyznaczonej prędkości obrotowej. Przy motocyklach o wysokiej prędkości obrotowej mocy maksymalnej (powyżej obrotów na minutę) przyjmuje się tej prędkości. Można użyć wskaźnika obrotów zamontowanego na pojeździe.
Etap dziesiąty. Ustalenie końcowej wartości pomiaru. Wykonuje się co najmniej trzy pomiary, z których wybiera się największą wartość, zaokrąglając ją i zmniejszając o decybel, jako końcową wartość pomiaru.
Etap jedenasty. Ocena wyników. Przekroczenie maksymalnych wartości pomiaru poziomu hałasu zewnętrznego pojazdu, ustalonych w przepisach technicznych, jest niedopuszczalne. Na żądanie właściciela pojazdu stacja kontroli pojazdów może dostarczyć wydruk z wynikami pomiarów lub umieścić je w zaświadczeniu, zgodnie z załącznikiem nr do rozporządzenia.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Kontrola stanu technicznego i poziomu dźwięku sygnału dźwiękowego
Kontrola stanu technicznego i poziomu dźwięku sygnału dźwiękowego obejmuje etapy. Etap to kontrola organoleptyczna, a etap to kontrola poziomu dźwięku na postoju.
Opis alternatywny dotyczy schematu interaktywnego, zatytułowanego Badanie poziomu dźwięku sygnału dźwiękowego
. Do wyboru jest sześć numerków odpowiadających kolejnym etapom badania, po których kliknięciu następuje zbliżenie na dany etap oraz pojawia się plansza z jego charakterystyką.
Etap pierwszy. Kontrola organoleptyczna. Kontrola ta polega na organoleptycznym zbadaniu działania sygnału dźwiękowego pojazdu oraz na ocenie jego stanu technicznego; w uzasadnionych przypadkach należy również dokonać pomiaru poziomu dźwięku. Brak lub wyraźnie słyszalna nieciągłość działania sygnału, a także zmiany tonacji sygnału są niedopuszczalne.
Etap drugi. Kontrola pomiaru poziomu dźwięku na postoju. Do etapu drugiego należy przejść, jeśli w pierwszym wynik był negatywny.
Etap trzeci. Ogólne warunki pomiaru. Kontrola sygnału dźwiękowego w samochodach stanowi procedurą dwuetapową. Pierwszy odnosi się do organoleptycznego sprawdzenia dźwięku sygnału, z kolei na drugim etapie dokonuje się pomiaru poziomu dźwięku na postoju, z zachowaniem określonych warunków pomiaru.
Etap czwarty. Ustawienie mikrofonu. Mikrofon pomiarowy należy umieścić w podłużnej płaszczyźnie symetrii pojazdu, w odległości trzech metrów od przedniego obrysu pojazdu. Mikrofon powinien znajdować się na wysokości od metra do metra nad powierzchnią obszaru pomiarowego.
Etap piąty. Wykonanie pomiaru. Kontrola polega na wykonaniu pomiaru poziomu dźwiękowego sygnału za pomocą miernika poziomu dźwięku, który działa na krzywej korekcyjnej oraz dla stałej czasowej miernika (Fast – szybko). W przypadku sygnału zasilanego prądem stałym, np. z akumulatora, pomiar należy przeprowadzić przy unieruchomionym silniku pojazdu.
Etap szósty. Ocena wyników. Wartość poziomu dźwięku nie może być niższa niż normy ustalone zgodnie z rozporządzeniem o warunkach technicznych. Celem tej procedury jest zapewnienie, że pojazdy spełniają odpowiednie normy emisji dźwięku.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Badanie emisji zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia spalin, jeżeli pojazd jest napędzany silnikiem o spalaniu wewnętrznym
Analiza zawartości tlenku węgla powinna być przeprowadzana przy użyciu analizatora działającego na zasadzie absorpcji promieniowania podczerwonego, skalibrowanego w jednostce procentowej objętości spalin ( objętości).
Procedura pomiaru spalin dla silników z zapłonem iskrowym (ZI)
Przygotowanie silnika do pomiaru:
Rozgrzewanie silnika do normalnej temperatury pracy.
Całkowite wyłączenie urządzenia rozruchowego.
Prawidłowe ustawienie zapłonu.
Sprawdzenie szczelności układu wydechowego.
Pomiar przy użyciu czterogazowego analizatora spalin:
Umieszczenie sondy pobierającej spaliny w rurze wydechowej na głębokość co najmniej .
Użycie czterogazowego analizatora spalin do pomiaru zawartości: tlenku węgla , dwutlenku węgla , tlenu .
Pomiar współczynnika składu mieszanki lambda.
Pomiar współczynnika AFR, temperatury oleju silnikowego oraz prędkości obrotowej silnika.
Określenie zawartości toksycznych składników: tlenku węgla i węglowodorów .
Etap pierwszy - Praca na biegu jałowym:
Uruchomienie silnika i pozostawienie go na biegu jałowym.
Odczekanie określonego czasu, podanego w instrukcji analizatora.
Odczytanie wyników pomiaru, z dbałością o nieprzekroczenie norm emisji: , .
Etap drugi - Praca na podwyższonej prędkości obrotowej:
Zwiększenie prędkości obrotowej silnika .
Pomiar współczynnika składu mieszanki lambda w pojazdach posiadających sondę lambda.
Procedura pomiaru spalin dla silników z zapłonem samoczynnym (ZS)
Przygotowanie do pomiaru:
Zastosowanie dwóch metod pomiarowych zadymienia spalin: pośredniej i bezpośredniej.
Stwierdzenie, że spaliny zawsze zawierają ślady sadzy z powodu zasady pracy i mieszania paliwa z powietrzem.
Pomiar metodą pośrednią:
Użycie dymomierza filtrującego do oceny stopnia zaciemnienia bibuły filtracyjnej.
Przepuszczenie określonej objętości spalin przez bibułę filtrującą.
Ocena stopnia zanieczyszczenia bibuły osadem naniesionym przez spaliny.
Pomiar metodą bezpośrednią:
Użycie urządzenia pomiarowego zadymienia spalin do oceny stopnia przezroczystości spalin.
Pomiar stopnia pochłaniania światła przez zadymione spaliny zmagazynowane w rurze o określonej długości i średnicy.
Analiza wyników:
Zależnie od metody, otrzymujemy wyniki związane z zawartością sadzy lub stopniem przezroczystości spalin.
Wyniki te pozwalają ocenić ilość zanieczyszczeń spalin i ich wpływ na środowisko.
Na powyższym schemacie przedstawiono warunki, jakie powinny zostać zachowane przy pomiarze.
Każdy układ wydechowy, w skład którego wchodzą katalizator, filtr cząstek stałych, tłumik przedni, tłumik środkowy oraz tłumik końcowy, powinien być kompletny i szczelny. Odbiorniki energii elektrycznej, czyli oświetlenie i klimatyzacja, powinny być wyłączone w trakcie pomiaru. Silnik w stanie równowagi cieplnej oznacza, że w trakcie pomiaru temperatura silnika jest wyższa niż . Sonda analizatora spalin powinna zostać wprowadzona do rury wydechowej silnika bezpośrednio przed pomiarem na głębokość nie mniejszą niż .
Pomiar emisji spalin w pojeździe o zapłonie samoczynnym (ZS)
W celu sprawdzenia poziomu zadymienia spalin wykorzystuje się dymomierz optyczny. Pomiar wykonywany przez urządzenie następuje w oparciu o zjawisko pochłaniania promieniowania widzialnego (światła) w gazach.
Przed rozpoczęciem pomiaru należy zapewnić odpowiednie ku temu warunki. Temperatura, w której odczyt zostanie przeprowadzony, musi być wyższa niż , należy także pamiętać o całkowitej szczelności układu wydechowego aż do miejsca poboru spalin. Silnik powinien osiągnąć równowagę cieplną, a temperatura oleju silnika nie może wynosić więcej niż . Pomiar powinien odbywać się w następujący sposób: sonda dymomierza wprowadzona zostaje do rury wydechowej na odpowiedną głębokość, w tym czasie silnik pracuje na biegu jałowym, następnie osiąga pełny wydatek pompy wtryskowej i powraca do działania na wskazanym wcześniej biegu.
Wynik pomiaru jest obliczany na podstawie współczynnika absorpcji , a jako wynik końcowy przyjmuje się średnią arytmetyczną z pomiarów z dokładnością do . Procedura ta ma na celu ocenę emisji dymu i zapewnienie zgodności z normami emisji spalin, co istotnie wpływa na ochronę środowiska i zdrowia publicznego.
Pomiar emisji spalin w pojeździe o zapłonie iskrowym (ZI)
Pomiar wykorzystuje parametry zawartości: tlenku węgla , dwutlenku węgla , węglowodorów , tlenu oraz współczynnik nadmiaru powietrza (lambda).
Żeby właściwie przeprowadzić odczyt, należy spełnić kilka bardzo ważnych warunków. Pomiar zawartości tlenku węgla i węglowodorów w spalinach wykonuje się przy podwyższonej prędkości obrotowej silnika , a następnie przy prędkości obrotowej biegu jałowego. Odczyt wyników pomiaru przy prędkości biegu jałowego ma miejsce po ustabilizowaniu się wskazań miernika tlenku węgla i węglowodorów , zazwyczaj między około a sekundą od momentu stabilizacji prędkości biegu jałowego. Odczyt pomiaru współczynnika nadmiaru powietrza (lambda) jest najbardziej miarodajny w warunkach podwyższonej prędkości obrotowej silnika , z kolei dla posiadaczy pojazdów wyposażonych w sondę lambda zgodnie z zaleceniami producenta. Prowadzenie opisanych pomiarów stanowi kluczową procedurę dla monitorowania i kontroli emisji zanieczyszczeń gazowych w pojazdach o zapłonie iskrowym.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Parametry silników spalinowych
Moc użyteczna – moc silnika mierzona na napędzanych kołach pojazdu (na hamowniach). Jednostką mocy jest kilowat ; dawniej natomiast był to koń mechaniczny .
Nominalna moc silnika – moc podawana przez producenta; jest wartością wyrażającą moc silnika. Pomiarów tej mocy dokonuje się na silniku bez osprzętu takiego jak skrzynia biegów, dlatego z reguły jest ona znacznie wyższa niż moc użyteczna. Jednostki mocy są takie same w obu przypadkach.
Moc trwała – maksymalna, dopuszczalna moc silnika, czyli największa moc, z jaką może pracować w sposób ciągły. Pomiar tej mocy może różnić się w zależności od kraju i stosowanych metod pomiarowych, a także okresów, w jakich są przeprowadzane pomiary.
Moc krótkotrwała – moc, przy której silnik może pracować przez określony czas, zgodnie z normami, bez szkody dla jego działania.
Prędkość obrotowa – zakres prędkości pracy silnika; obejmuje wartości od minimalnej do maksymalnej, które zazwyczaj są zbliżone do mocy krótkotrwałej.
Nominalna prędkość obrotowa – prędkość, przy której silnik osiąga moc nominalną.
Maksymalny moment obrotowy – maksymalny moment, jaki można uzyskać na wale silnika, bez oporów tworzonych przez m.in. skrzynię biegów i osprzęt silnika.
Obroty maksymalnego momentu – obroty maksymalnego momentu – obroty informujące, w jakim zakresie pracy silnika uzyskiwana jest największa moc.
Jednostkowe zużycie paliwa – ilość paliwa potrzebna do wykonania danej pracy w określonych warunkach. W przypadku silników samochodowych jest ono zazwyczaj wyrażane w decymetrach sześciennych i oznacza ilość paliwa niezbędną do pokonania danego dystansu, zgodnie z normą i w określonych warunkach. W niektórych krajach ilość paliwa potrzebną do pokonania określonej odległości wyraża się również w milach, zwykle dla jednego galonu paliwa.
Natężenie zużycia paliwa – ilość paliwa, jakie jest zużywane w jednostce czasu przez silnik, który pracuje z nominalną mocą.
Stopień sprężania w cylindrach – stosunek maksymalnej i minimalnej objętości komory spalania w cylindrze.
Skok tłoka i średnia cylindra – ten parametr ma wpływ na średnią prędkość tłoka oraz pojemność skokową cylindra. Skok tłoka to inaczej droga, jaka jest pokonywana przez tłok w cylindrze – od górnego martwego położenia, do dolnego. Zazwyczaj wartość skoku tłoka określa pojemność skokową cylindra; ta ostatnia, pomnożona przez liczbę cylindrów, podaje pojemność skokową silnika. W przeszłości istniało przekonanie, że optymalne jest, aby w silnikach z zapłonem iskrowym średnica cylindra i skok tłoka były jak najbardziej zbliżone do siebie.
Sprawność silnika – stosunek rzeczywistej pracy, jaką wykonał silnik pracujący na obrotach nominalnych, do pracy, jaką teoretycznie można wykonać w wyniku spalenia takiej samej ilości paliwa.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Silniki stosowane w pojazdach samochodowych
Na poniższym schemacie przedstawiono różne rodzaje silników stosowanych w pojazdach samochodowych.
Opis alternatywny dotyczy schematu interaktywnego, zatytułowanego Silniki stosowane w pojazdach samochodowych
. Do wyboru są cztery numery, po których kliknięciu następuje zbliżenie na dany rodzaj silnika oraz pojawia się plansza z jego charakterystyką i ewentualnym obrazkiem.
Numer jeden. Silniki z zapłonem samoczynnym ZS (diesla). Są to silniki, które wykorzystują sprężone powietrze do samozapłonu paliwa wysokoprężnego (najczęściej oleju napędowego); charakteryzują się wysokim momentem obrotowym i efektywnością.
Numer dwa. Silniki z zapłonem iskrowym ZI (benzynowe). Są to silniki, w których paliwem jest benzyna; wyróżniają się wysoką mocą i elastycznością, a ich praca opiera się na zapłonie iskrowym.
Numer trzy. Silniki elektryczne. Silniki, które działają na zasadzie konwersji energii elektrycznej na energię mechaniczną. Są ciche, bezemisyjne i charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną.
Numer cztery. Silniki hybrydowe. Kombinacja silnika spalinowego i elektrycznego. Wykorzystują zarówno energię elektryczną, jak i paliwo, zapewniając tym samym większą efektywność i redukcję emisji.
Dodatkowo rozwijane są także silniki alternatywne, takie jak silniki wodorowe (wykorzystujące wodór jako paliwo) oraz silniki ogniw paliwowych (wytwarzające energię elektryczną z reakcji chemicznych).
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Podstawowe elementy budowy silników spalinowych
Opis alternatywny dotyczy schematu silnika rozłożonego na części. Kolejno są to: kanały olejowe, głowica, skrzynia korbowa, tłok i cylinder, korbowód, miska olejowa, wał korbowy, tłok silnika, mechanizm rozrządu, węzły smarowania wałków rozrządów. Do wyboru jest pięć numerów, po których kliknięciu nastąpi zbliżenie na dany element i pojawi się plansza z jego nazwą i charakterystyką.
Numer jeden. Blok silnika. Jest to główna część silnika, która zawiera cylindry, komory spalania i elementy podparcia dla wału korbowego i innych części. Wykonany jest zazwyczaj ze stopów aluminium lub żeliwa.
Numer dwa. Tłok i cylinder. Tłok porusza się w cylindrze od GMP do DMP. Jest to element, który przekazuje energię spalania do wału korbowego. Powierzchnia cylindra jest odpowiednio wykończona i smarowana, aby zapewnić minimalne tarcie.
Numer trzy. Wał korbowy. To jedna z kluczowych części silnika spalinowego. Przekształca on ruch prostoliniowy tłoka na ruch obrotowy, który może być wykorzystywany do napędu różnych urządzeń; jest połączony z tłokami za pomocą korbowodów.
Numer cztery. Korbowód. Element łączący wał korbowy z tłokiem; zapewnia przekazywanie ruchu tłoka na wał korbowy.
Numer pięć. Mechanizm rozrządu. Mechanizm sterujący otwarciem i zamknięciem zaworów w komorze spalania; składa się z wałka rozrządu, krzywek, popychaczy i zaworów.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Układy zasilania stosowane w silnikach spalinowych
Układy wtryskowe stosowane w silnikach spalinowych można podzielić na różne typy, w zależności od rodzaju pomp i sposobu dostarczania paliwa.
Opis alternatywny dotyczy schematu o tytule Układy zasilania stosowane w silnikach spalinowych
. Do wyboru jest pięć numerów, po których kliknięciu pojawi się plansza z nazwą i charakterystyką danego układu i ewentualnym obrazkiem.
Numer jeden. Układy z rzędową pompą wtryskową. W tym typie układu każdy cylinder ma oddzielną sekcję tłoczącą pompy, która zasila jeden wtryskiwacz.
Numer dwa. Układy z rozdzielaczową pompą wtryskową. W układach tego typu pompa posiada jedną sekcję tłoczącą; paliwo jest rozdzielane do wtryskiwaczy za pomocą rozdzielacza.
Numer trzy. Układy z pompowtryskiwaczami. W systemie pompowtryskiwaczy ( – Unit Injector System) każdy cylinder ma osobny pompowtryskiwacz, który zarówno tłoczy, jak i wtryskuje paliwo do komory spalania.
Numer cztery. Układy z indywidualnymi zespołami wtryskowymi. W systemie z jednostkami pompowymi ( - Unit Pump System) na każdy cylinder przypada oddzielny zespół wtryskowy, który składa się z jednosekcyjnej pompy połączonej krótkim przewodem wtryskowym z wtryskiwaczem.
Numer pięć. Zasobnikowe układy wtryskowe. W układach Common Rail paliwo jest przechowywane w zasobniku pod wysokim ciśnieniem, a elektroniczny sterownik silnika kontroluje czas i dawkę wtrysku paliwa.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Budowa i zastosowanie układu chłodzącego oraz smarowania
Opis alternatywny dotyczy schematu o tytule Budowa i zastosowanie układu chłodzącego oraz smarowania
. Do wyboru jest są dwa numery, po których kliknięciu pojawi się plansza z nazwą i charakterystyką danego układu i obrazkiem.
Numer jeden. Układ chłodzący. Istnieją dwa rodzaje układów chłodzenia powietrzem stosowanych w silnikach, są to – bezpośrednie układy chłodzenia i pośrednie układy chłodzenia. W bezpośrednim układzie silnik chłodzony jest za pomocą powietrza, które go owiewa
. W pośrednim układzie silnik chłodzony jest podczas jazdy samochodu za pomocą cieczy chłodzącej, w wymienniku temperatury, czyli chłodnicy. W skład układu chłodzenia pośredniego wchodzą: chłodnica, przewody łączące układ, termostat, nagrzewnica, czujniki temperatury, zbiornik wyrównawczy, wentylator, a także pompa wymuszająca obieg cieczy. W tym układzie znajduje się ciecz chłodząca.
Numer dwa. Układ smarowania. Układ smarowania służy do doprowadzania pod ciśnieniem oleju silnikowego do miejsc wymagających smarowania. Olej w silniku pełni liczne funkcje, takie jak np. chłodzenie części silnika, uszczelnianie tłoków w cylindrach, zabezpieczanie wnętrza silnika przed korozją, usuwanie zanieczyszczeń z silnika, a także tworzenie między obracającymi lub przesuwającymi się częściami cienkiego filmu olejowego, zapobiegającego ich bezpośredniemu kontaktowi; zmniejsza to tarcie i, dzięki temu, zużycie i powstawanie ciepła. Istnieją ciśnieniowe układy smarowania oraz mieszankowe. W ciśnieniowym układzie smarowania olej pod ciśnieniem doprowadzany jest do niektórych części, np. łożysk głównych i korbowych wału korbowego, czy łożysk wału korbowego i dźwigienek zaworowych. Inne części smarowane są w sposób rozbryzgowy, np. krzywki wału rozrządu, gładź cylindrów, koła zębate. Układ mieszankowy stosuje się w silnikach dwusuwowych ze sprężaniem w skrzyni korbowej. W sposób rozbryzgowy olej smaruje części silnika oraz łożyska główne i korbowe. Podzespoły układu smarowania: pompa oleju, filtr oleju, miska olejowa.
Opis alternatywny dotyczy schematu interaktywnego o tytule Budowa i zastosowanie układu dolotowego i wylotowego
. Do wyboru jest są dwa numery, po których kliknięciu pojawi się plansza z nazwą i charakterystyką danego układu i obrazkiem.
Numer jeden. Układ dolotowy. Głównym zadaniem układu dolotowego w Twoim samochodzie jest strategiczna praca silnika. Jego podstawowym celem jest dostarczanie powietrza do cylindra w celu wygenerowania odpowiedniej mieszanki paliwowo‑powietrznej. W skład układu dolotowego wchodzi: kolektor dolotowy; przewody dolotowe; chłodnica; filtr z wymiennym wkładem.
Numer dwa. Układ wylotowy. Układ wylotowy nazywany jest także układem wydechowym. Jego zadaniem jest odprowadzanie spalin z silnika poza strefę, z której mogłoby się one przedostać do wnętrza nadwozia, a także na takim tłumieniu odgłosów wydechu, by nie obniżało to osiągów silnika. Układ wylotowy składa się z: kolektora wylotowego, rury wylotowej, katalizatora, tłumika (lub tłumików).
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści
Alternatywne napędy stosowane w silnikach spalinowych
Alternatywne napędy pojazdów stanowią alternatywę dla tradycyjnych silników spalinowych i opierają się na różnych rodzajach paliw, takich jak gazy, węglowodory, alkohole, czysty wodór; wykorzystują także napędy elektryczne i ogniwa paliwowe. Te alternatywne napędy mogą działać w oparciu o pojedyncze źródło energii lub mieć charakter mieszany, czyli hybrydowy. Są one główną innowacją technologiczną wykorzystywaną w rozwoju ekologicznie czystych flot pojazdów.
Alternatywne źródła napędu pojazdów mechanicznych stosuje się w celu redukcji zużycia kopalnych surowców energetycznych oraz ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Opis alternatywny dotyczy schematu interaktywnego o tytule Alternatywne napędy stosowane w silnikach spalinowych
. Do wyboru jest są jest pięć numerków, po których kliknięciu pojawi się plansza z nazwą i charakterystyką danego napędu i grafiką.
Numer jeden. Gaz . Jest to skroplony gaz naftowy, który może być stosowany jako alternatywne paliwo dla silników spalinowych; charakteryzuje się niższymi emisjami zanieczyszczeń w porównaniu do tradycyjnych paliw, takich jak benzyna czy olej napędowy.
Numer dwa. Gaz . Jest to sprężony gaz ziemny, który również może być używany jako paliwo do silników spalinowych; jest bardziej ekologiczny, ponieważ emituje mniejsze ilości zanieczyszczeń atmosferycznych i gazów cieplarnianych niż tradycyjne paliwa.
Numer trzy. Wodór. Może być wykorzystywany jako paliwo w silnikach spalinowych lub w ogniwach paliwowych do produkcji energii elektrycznej; jest paliwem czystym, a jego spalanie nie generuje emisji , jednak wymaga specjalnej infrastruktury do produkcji, przechowywania i dystrybucji.
Numer cztery. Biopaliwa. Paliwa produkowane z biomasy, takiej jak rośliny oleiste, cukrowe lub celulozowe; mogą być stosowane jako alternatywa dla tradycyjnych paliw i pomóc w redukcji emisji ; przykłady biopaliw to bioetanol (produkowany z roślin bogatych w cukier) i biodiesel (produkowany z olejów roślinnych lub tłuszczów zwierzęcych.
Numer pięć. Energia elektryczna. Napęd elektryczny wykorzystujący energię elektryczną do zasilania silnika pojazdu; silniki elektryczne charakteryzują się wysoką efektywnością i nie emitują bezpośrednio do atmosfery żadnych substancji szkodliwych; energia elektryczna może pochodzić z różnych źródeł, takich jak baterie, akumulatory lub ogniwa paliwowe.