Wodorotlenki – właściwości i zastosowanie
Czy właściwości decydują o zastosowaniu wodorotlenków? Jedne z nich są stosowane m.in. do bielenia pni drzew, wchodzą w skład środków do udrożniania rur, są też składnikami leków na nadkwasotę i past do zębów. Jakie środki ostrożności należy zachować podczas pracy z niektórymi z nich?
w jaki sposób otrzymuje się wodorotlenki oraz zapisuje odpowiednie równania reakcji;
czym są wskaźniki i jak zmienia się ich zabarwienie w obecności zasad.
jakie są najważniejsze właściwości wodorotlenków sodu, potasu i wapnia;
podawać przykłady wodorotlenków, które można nazwać zasadami na podstawie tabeli rozpuszczalności;
korzystać z tabeli rozpuszczalności;
opisywać zastosowania niektórych wodorotlenków.
1. Właściwości wodorotlenków
Jakie charakterystyczne właściwości mają wodorotlenek sodu i wodorotlenek potasu?
Wodorotlenki sodu i potasu rozpuszczają się w wodzie oraz są substancjami żrącymi.
Wodorotlenki sodu i potasu nie rozpuszczają się w wodzie oraz nie są substancjami żrącymi.
3 szalki Petriego,
wodorotlenek sodu,
wodorotlenek potasu,
pęseta,
2 probówki,
woda,
bibuła,
tkanina,
drewno,
2 pipety.
Na pierwszą szalkę Petriego nasyp niewielką ilość wodorotlenku sodu, a na drugą – wodorotlenku potasu.
Określ właściwości fizyczne tych substancji.
Próbki pozostaw na 5–10 minut. Obserwuj zachodzące zmiany.
W probówkach umieść parę granulek, w pierwszej – wodorotlenku sodu, w drugiej – wodorotlenku potasu.
Do obu probówek dodaj niewielką ilość wody, zawartość zamieszaj bagietką.
Obserwuj zachodzące zmiany.
Ostrożnie dotknij dna probówek.
Niewielkie ilości obu roztworów nanieś na bibułę, tkaninę i drewno umieszczone na szlace Petriego. Obserwuj zachodzące zmiany.
Wodorotlenek sodu i wodorotlenek potasu to substancje stałe o barwie białej. Pozostawione na powietrzu po pewnym czasie „rozpływają się” – pochłaniają wilgoć z otoczenia. Substancje o takich właściwościach nazywamy higroskopijnymihigroskopijnymi.
Wodorotlenki sodu i potasu bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, wydzielając znaczne ilości ciepła (proces egzoenergetyczny) i tworząc silnie żrące roztwory, które niszczą różne materiały, np. bibułę, tkaninę, drewno. Roztwory obu wodorotlenków są żrące. Dlatego zwyczajowa nazwa wodorotlenku sodu to „soda żrąca”, a wodorotlenku potasu – „potaż żrący”.
Naczyniem laboratoryjnym służącym m.in. do przechowywania substancji higroskopijnych jest eksykator. Jego pokrywa jest wykonana z grubego szkła lub tworzywa sztucznego i ściśle przylega do pojemnika, w którym znajduje się substancja osuszająca (np. wodorotlenek potasu). Niektóre eksykatory są wyposażone w kran pozwalający na usunięcie powietrza.
Jakie charakterystyczne właściwości mają wodorotlenek wapnia i wodorotlenek żelaza(III)?
Wodorotlenek wapnia i wodorotlenek żelaza(III) to substancje stałe, łatwo rozpuszczają się w wodzie, mają białą barwę.
Wodorotlenek wapnia i wodorotlenek żelaza(III) to substancje stałe różniące się rozpuszczalnością w wodzie oraz barwą.
2 probówki,
wodorotlenek wapnia,
wodorotlenek żelaza(III),
woda,
bagietka.
W probówkach umieść niewielkie próbki substancji, w pierwszej – wodorotlenku wapnia, w drugiej – wodorotlenku żelaza(III) strąconego w wyniku reakcji rozpuszczalnej soli żelaza(III) z roztworem zasady sodowej lub potasowej.
Do probówek dodaj niewielką ilość wody, zawartość zamieszaj bagietką.
Obserwuj zachodzące zmiany.
Wodorotlenek wapnia jest substancją stałą, o białej barwie, w wodzie jest rozpuszczalny tylko w niewielkim stopniu. Z wodą tworzy zawiesinę zwaną mlekiem wapiennym. Wodorotlenek żelaza(III) jest substancją stałą o barwie brunatnoczerwonej, trudno rozpuszczalną w wodzie.
Wodorotlenki są substancjami stałymi, mogą mieć różne barwy. Wodorotlenki sodu i potasu oraz innych pierwiastków z 1. grupy układu okresowego pierwiastków są bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie. Rozpuszczalność wodorotlenków 2. grupy wzrasta ze wzrostem liczby atomowej berylowca, a wodorotlenki pozostałych metali są praktycznie nierozpuszczalne w wodzie. Korzystając z tabeli rozpuszczalności wodorotlenków, można sprawdzić, które rozpuszczają się w wodzie, a które wytrącają się w postaci osadów, czyli są praktycznie nierozpuszczalne w wodzie.
Stężone roztwory wodorotlenków sodu, potasu (zwane dawniej ługami) oraz wapnia mają właściwości żrące – niszczą bibułę. Podobnie działają na skórę – mogą wywoływać silne poparzenia. Stopiony wodorotlenek sodu uszkadza (trawi) szkło, dlatego przechowuje się go w opakowaniach z tworzyw sztucznych.
2. Zastosowanie wodorotlenków
Wodorotlenki sodu i potasu tworzą z tłuszczami związki rozpuszczalne w wodzie, dlatego stosuje się je jako składniki preparatów do udrożniania rur, a także do produkcji środków piorących. Wodorotlenek wapnia tworzy z wodą zawiesinę – mleko wapiennemleko wapienne. Używa się jej do bielenia pni drzew owocowych oraz ścian budynków, ponieważ ma ona właściwości dezynfekcyjne, a kolor biały odbija znaczną część promieni słonecznych i zapobiega zbytniemu nagrzewaniu. Klarowny bezbarwny roztwór wodorotlenku wapnia nazywamy wodą wapienną. Służy ona do wykrywania tlenku węgla(IV).
Zaprawa wapienna
Składnikiem budowlanej zaprawy wapiennej jest oprócz piasku i wody, wapno gaszonewapno gaszone, które powstaje w reakcji wapna palonego z wodą. Tak przygotowana mieszanina o konsystencji gęstego ciasta ma zdolność twardnienia wskutek reakcji chemicznej wodorotlenku wapnia z tlenkiem węgla(IV) z powietrza.
Zaprawa wapienna | |
przygotowanie | twardnienie |
Żrące właściwości preparatu do udrożniania rurDwuletni chłopiec, który połknął żrący preparat do czyszczenia rur kanalizacyjnych, czuje się już lepiej. Dziecko wciąż przebywa w szpitalu, ma poparzony przełyk i usta, ale po wybudzeniu ze śpiączki farmakologicznej oddycha samodzielnie. Lekarze są dobrej myśli, bo badania wykazały, że żrąca substancja poparzyła dziecku usta, język i część przełyku, lecz na szczęście do żołądka dostały się tylko śladowe ilości granulatu. W przełyku i żołądku zmiany są już nieduże i goją się pomyślnie. Jednak lekarze nadal nie wiedzą, kiedy i czy w ogóle chłopiec będzie mógł poruszać językiem, mówić lub rozróżniać smaki.
(TVN24)
Podsumowanie
Wodorotlenki są substancjami stałymi o różnej barwie.
Wodorotlenki sodu i potasu są substancjami silnie higroskopijnymi, mają podobne właściwości, są stosowane jako składniki do produkcji mydeł, środków piorących i preparatów do udrożniania rur.
Stężone roztwory wodorotlenków sodu, potasu oraz wapnia mają właściwości żrące.
Wodorotlenki magnezu i glinu są m.in. składnikami leków stosowanych w przypadku nadkwasoty żołądka.
Przygotuj infografikę przedstawiającą zastosowanie wybranych wodorotlenków jako składników różnych produktów używanych w twoim domu.
Przygotuj w formie ciekawostki krótką informację o tym, co wspólnego mają ze sobą mleko wapienne, woda wapienna i wapno gaszone.
Zrób zdjęcie piktogramu znajdującego się na opakowaniu preparatu do udrożniania rur. Wyjaśnij, w postaci zwięzłej notatki, dlaczego został on tam umieszczony.
Słowniczek
zdolność niektórych substancji do pochłaniania wilgoci (pary wodnej) z powietrza
zawiesina wodorotlenku wapnia w wodzie stosowana do dezynfekcji pomieszczeń o dużych powierzchniach (piwnice, magazyny) do neutralizacji kwasów (np. w ratownictwie chemicznym)
wodorotlenek wapnia , stosowany w budownictwie jako składnik zaprawy wapiennej
Zadania
Oceń, czy podane zdania są prawdziwe, czy fałszywe.
Prawda | Fałsz | |
Wszystkie wodorotlenki rozpuszczają się w wodzie. | □ | □ |
Wodorotlenki sodu, potasu i wapnia oraz ich stężone roztwory są żrące. | □ | □ |
Wodorotlenek magnezu jest stosowany jako środek do udrażniania rur. | □ | □ |
Większość wodorotlenków metali z 1. i 2. grupy układu okresowego rozpuszcza się w wodzie. | □ | □ |
Wodorotlenek żelaza(III) jest higroskopijny. | □ | □ |
Połącz w pary nazwy systematyczne i zwyczajowe wodorotlenków.
potaż żrący, soda żrąca, wapno gaszone, brucyt
wodorotlenek sodu | |
wodorotlenek potasu | |
wodorotlenek wapnia | |
wodorotlenek magnezu |
Przyporządkuj właściwości i zastosowania do wzorów wybranych wodorotlenków.
składnik preparatu do udrażniania rur, substancja stała, składnik leków łagodzących tzw. nadkwasotę, dobrze rozpuszcza się w wodzie z wydzieleniem ciepła, substancja stała, składnik pasty do zębów, barwa biała, właściwości żrące, substancja w niewielkim stopniu rozpuszczalna w wodzie, stosowany do produkcji celulozy, papieru, szkła wodnego, właściwości żrące, substancja słabo rozpuszczalna w wodzie, higroskopijny, barwa biała, składnik zaprawy murarskiej, barwa biała, substancja stała, stosowany do bielenia drzew