Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rx3527hdkO9V5
Zdjęcie przedstawia kostkę Rubika leżącą na betonowej podstawie. Kostka ma ułożoną jedną ściankę w jeden kolor - to wzór błękitnego nieba z pierzastymi chmurami.

Kurs logiki: lekcja 25. Uzasadnienie bezpośrednie: intuicja

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Niedawno oglądałem film, który zdobył Oskara w kategorii „najlepszy scenariusz”. To film Bezdroża (2003) w reżyserii Aleksandra Payne’a. W pewnej dość istotnej scenie filmu jeden z głównych bohaterów mówi do drugiego: Jestem aktorem, wszystko, co mam, to mój instynkt. Muszę na nim polegać. Wypowiedź ta służyła jej autorowi jako usprawiedliwienie zdrady, jakiej się dopuścił w stosunku do swojej narzeczonej, z którą za kilka dni miał wziąć ślub. Jak często ludzie uzasadniają w podobny sposób swoje czyny lub przekonania? Czy wiesz, że ten typ uzasadnienia określamy w logice jako uzasadnienie bezpośrednie wewnętrzne intuicyjne?

Twoje cele
  • Zrozumiesz istotę oraz główne typy intuicji, poddasz badaniu logiczną wartość powołania się na intuicję.

  • Poćwiczysz rozpoznawanie uzasadnień intuicyjnych.

  • Pofilozofujesz z Fryderykiem Nietzschem, Blaisem Pascalem i Henri Bergsonem na temat poznawczej wartości intuicji.