Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RSQIWwQmwmHrq
Fotografia przedstawia panoramę wielkiego miasta ujętego z lotu ptaka. Widać regularnie ustawione, gęste zabudowania miejskie, ulice przecinające miasto, a w jednym miejscu wysokie drapacze chmur. W mieście znajduje się kilka dużych zbiorników wodnych, w tym jeden położony w centralnej części fotografii. Na horyzoncie znajduje się niewyraźna, ośnieżona góra.

Występowanie zespołów miejskich na świecie. Typy zespołów miejskich

Źródło: Jelson25, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Zwiększająca się liczba mieszkańców, budowa nowych zakładów przemysłowych, zakładanie centrów handlowych – wszystko to powoduje, że miasta rozrastają się, zajmując coraz większą powierzchnię. Rozwój miast prowadzi do zbliżenia się ich granic, a w konsekwencji – do zetknięcia się stref podmiejskich. Wraz z połączeniem miast następuje rozwój komunikacji oraz większa współpraca władz administracyjnych i podmiotów gospodarczych. W taki sposób tworzą się zespoły miejskie.

Twoje cele
  • Wymienisz typy zespołów miejskich.

  • Scharakteryzujesz oraz rozpoznasz na schematach typy zespołów miejskich.

  • Wymienisz przykłady różnych zespołów miejskich.

  • Wskażesz na mapie wybrane aglomeracje.