Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RRFggUCcqRWEX
Zdjęcie przestawia plac, na którym poustawiane są rzędami czarne krzesła.

Normy w systemie politycznym

Źródło: Sangga Rima Roman Selia, domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Adam Zagajewski

Nie trzeba wielkiej bystrości, żeby zobaczyć, do czego prowadzi deptanie prawa. Chociaż człowiekowi, nawet wykształconemu, prawo może wydać się nudne. (…) Trzeba doświadczenia, żeby dostrzec, że za suchymi paragrafami kryje się ochrona naszej wolności, ładu, porządku społecznego, że w prawie tkwi ukryte piękno.

blask Źródło: Adam Zagajewski. Cytat za: Katarzyna Janowska, Oślepiający blask wolności, 18.06.2019 r., dostępny w internecie: onet.pl.

Mam do tego prawo, zgodnie z prawem, w imieniu prawa, prawo jest po nasze stronie – to zwroty, które często możesz usłyszeć i być może też ich używasz - ale czy na pewno wiesz, czym owo prawo jest? Czym różni się rozumienie potoczne tego pojęcia od naukowego? Co wchodzi w skład prawa i jaka jest ranga jego poszczególnych części w systemie politycznym?

Twoje cele
  • Wskażesz, jakie znaczenie mają normy prawne w systemie politycznym.

  • Scharakteryzujesz elementy normy prawnej.

  • Przeanalizujesz, czym jest dekret, ustawa i rozporządzenie.