Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RW5Kg9OrTpCuL
Zdjęcie przedstawia duży zamek ze strzelistymi wieżami i spadzistym dachem. Na drugim planie znajduje się równina, płynie rzeka.

Instytucje monarchii absolutnych

Źródło: domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Narodziny absolutyzmu europejskiego datujemy na przełom XVI i XVII w., a do jego najważniejszych teoretyków zaliczamy renesansowych myślicieli – Jeana BodinaNiccolò Machiavellego. Ich poglądy miały wpływ na kształtowanie się rządów absolutnych w państwach Europy Południowej i Zachodniej. Najbardziej znanym władca absolutnym był król Francji Ludwik XIV. Natomiast absolutyzm oparty na ideach oświeceniowych wprowadzili w swoich państwach władcy Prus, Rosji i Austrii. Pod rządami władców absolutnych doszło do rozwoju gospodarki, a w konsekwencji zmian społecznych i zwiększenia gospodarczej roli burżuazji. Równocześnie pojawienie się nowych, lepiej wykształconych grup społecznych nie przekładało się na zmiany polityczne i ograniczenia władzy monarchy. Rozwój myśli oświeceniowej wpłynął na zmianę sposobu sprawowania władzy królewskiej, nie ograniczając jej, ale wprowadzając nowe obszary zainteresowania władcy.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz różnice pomiędzy absolutyzmem klasycznym i absolutyzmem oświeconym.

  • Ocenisz rolę władcy w państwie absolutystycznym.

  • Scharakteryzujesz sposób sprawowania władzy w państwie absolutnym.