Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RsD5SN7sh0BZI
Zdjęcie przedstawia stojące w drewnianej skrzynce przeźroczyste, zakorkowane butelki.

Badanie odczynu oraz pH wodnych roztworów kwasów, zasad i soli

Czy wiesz, że po wykonaniu wielu badań i pomiarów próbek piwa skonstruowano skalę, która określała, czy substancja ma odczyn kwasowy czy zasadowy?
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Na początku XX w., w znanym na całym świecie laboratorium Carlsberg w Kopenhadze, duński naukowiec – Søren Sørensen – przeprowadzał eksperyment z piwem. Po wykonaniu wielu badań i pomiarów próbek piwa skonstruowano skalę, która określała, czy substancja ma odczyn kwasowy czy zasadowy. Pojęcie pH, które zaproponował naukowiec, jest obecnie powszechnie używane, jednak z różnych powodów wprowadzenie go do świata chemii zajęło sporo czasu. Czy opracowana przez naukowca koncepcja jest użyteczna z Twojego punktu widzenia? Czy wiesz, w jaki sposób zbadać odczyn oraz pH roztworów?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, na czym polega badanie odczynu roztworu.

  • Wykażesz różnice między wskaźnikami kwasowo‑zasadowymi, porównując zakresy pH zmiany barwy.

  • Zapiszesz równania reakcji dysocjacji i hydrolizy.

  • Zbadasz odczyn wodnych roztworów niektórych wodorotlenków i soli.