Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ZQEqUlVHuZc
Zdjęcie przedstawia rząd drzew bez liści. Drzewa odbijają się w jeziorze, które jest pod nimi.

Ideał fenomenologii

Źródło: Pxhere, domena publiczna.

Program fenomenologii, sformułowany na początku XX w. przez Edmunda Husserla, w pewnym sensie nigdy nie został zrealizowany. Nie był ona nigdy bowiem tym, czym miała się stać w zamierzeniach swojego twórcy – fundamentem wszelkiej wiedzy o człowieku.

Z drugiej strony, wpływ kluczowych idei Husserla na znaczącą część współczesnej myśli jest nie do przecenienia. Nie tylko legły one u podstaw pojawiających się w XX‑wiecznej filozofii kierunków – jak egzystencjalizm – lecz także znacząco wpłynęły na sposób uprawiania nauk społecznych i humanistycznych, by wymienić jako przykłady teorię literatury, socjologię czy antropologię kulturową. W tej lekcji zapoznasz się z tekstem znawcy fenomenologii Krzysztofa Michalskiego i zrekonstruujesz jej kluczowe idee.

Twoje cele
  • Zrekonstruujesz, na podstawie tekstu źródłowego, kluczowe idee fenomenologii świadomości Husserla.

  • Określisz, na czym polega specyfika metody fenomenologicznej.

  • Zastanowisz się nad zastosowaniami metody fenomenologicznej w nauce.