Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RjN9Muoy185Rs
Zdjęcie przedstawia stół . Na jego środku leży kartka z wydrukowanymi wykresami. Przy kartce znajdują się dłonie trzech osób, trzymających długopisy. Pokazują nimi coś na wykresach. Przy stole znajduje się jeszcze jedna osoba, która trzyma w rękach tablet.

Organizacje gospodarcze: światowe i regionalne

Źródło: TheDigitalArtist, domena publiczna.

We współczesnym świecie funkcjonuje wiele organizacji międzynarodowych o charakterze gospodarczym, które łączą ze sobą różne kraje. Gospodarka światowa stała się międzynarodowym, globalnym systemem złożonym z gospodarek poszczególnych państw, które na siebie wzajemnie oddziałują. Dlatego państwa łączą się w organizacje międzynarodowe, które wywierają wpływ na dany region lub cały świat.

Pierwsze tego typu organizacje zaczęły powstawać w trakcie i po II wojnie światowej. Były to Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej oraz Europejska Wspólnota Gospodarcza. Większość państw na świecie należy do jakiejś organizacji gospodarczej, wiele z nich o charakterze międzynarodowych.

Twoje cele
  • Odróżnisz cele i główne działania inicjatyw międzynarodowych G7/8 i G20.

  • Poznasz cele Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

  • Scharakteryzujesz cele Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

  • Ocenisz działalność Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową.

  • Porównasz działalność organizacji Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku i państw związanych Umową Stany Zjednoczone‑Meksyk‑Kanada.