Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1RaSqX9yyLen

Moment bezwładności w zadaniach

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/prz%C4%99dzenia-%C5%BCyroskop-gm533363021-56269848 [dostęp 6.10.2019 r.].

Czy to nie ciekawe ?

W wielu grach wykorzystujemy elementy w formie kuli – w grze w kręgle (Rys. a.), w grze w tenisa, w piłce nożnej, koszykowej, ręcznej… Różnią się one masą oraz rozmiarem, a przez to – momentem bezwładności. Również w technice wykorzystujemy wiele elementów, które wprawiane są w ruch obrotowy – od wału napędowego w silniku, po koła zamachowe w fabrykach. Czasem pożądane jest, aby moment bezwładności był jak największy – stąd wielka masa kół zamachowych. Czasem chcemy, aby była możliwie mała – jak w kołach samochodowych, gdy dopłacamy za alufelgi o zmniejszonej masie. Przyjrzyjmy się bliżej pojęciu momentu bezwładności!

R1RbqcG18Vo1t
Rys. a. Kule do kręgli
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/kr%c4%99gle-kule-do-kr%c4%99gli-gra-sport-6655889/ [dostęp 27.03.2022 r.], domena publiczna.
Twoje cele

W tym materiale:

  • usystematyzujesz wiedzę o momencie bezwładności,

  • wykorzystasz wiedzę o momencie bezwładności w zadaniach,

  • porównasz i przeanalizujesz ruch brył o różnych momentach bezwładności,

  • zastosujesz wiedzę o ruchu brył w grze edukacyjnej.