Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RzeHSiflB45B6
Obraz przedstawia drewniane wozy zaprzęgnięte w konie. Na wozach siedzą kobiety i mężczyźni. Jadą przez las. Na pierwszym planie jest wóz, który ciągną dwa białe konie. Na wozie siedzą trzy roześmiane kobiety, z tyłu wozu stoi mężczyzna. Wszyscy ubrani są w stroje wiejskie. Kobiety mają na głowach chusty, bluzki, długie spódnice. Jedna z kobiet ma ubrany serdak. Na pierwszym planie dominuje kolor biały. W tle jedzie kolejny wóz również zaprzęgnięty w dwa konie, ale o ciemnej maści. Na wozie widać kobietę i mężczyznę.

Obrzędy weselne w Chłopach Władysława Reymonta

Alfred Wierusz-Kowalski, Niedzielny poranek, 1900
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Kultura ludowa jest niezwykle różnorodna. Niektóre jej przejawy są ściśle zintegrowane z liturgią kościelną, jak np. chrzciny, ale można wyodrębnić również i te, które mają bardziej świecki charakter – do nich należą wesela. Choć sam ślub jest uświęcony w kościele, w sferze sacrum, to wiele związanych z tą uroczystością zwyczajów i obrzędów pozostaje w przestrzeni profanum. Chłopi Władysława Reymonta, choć przecież fabuła i bohaterowie powieści są fikcyjni, to cenne źródło wiedzy o obyczajowości weselnej na mazowieckiej wsi przełomu XIX i XX wieku.

Twoje cele
  • Dowiesz się, jakie tańce i przyśpiewki towarzyszyły polskim weselom ludowym na Mazowszu na początku XX w.

  • Na przykładzie wesela Boryny poznasz zwyczaje i obyczaje ślubne.

  • Wyjaśnisz, jak działa funkcja magiczna języka.

  • Rozpoznasz elementy tradycji i kultury ludowej w Chłopach.