Współcześnie państwa Europy Zachodniej to skonsolidowane i liberalne demokracje. W państwach tych władzę polityczną zdobywa się w wyniku bezstronnej rywalizacji wyborczej. Rządy państw europejskich szanują równość obywateli wobec prawa, w tym prawa do uczestnictwa w wyborach, i przestrzegają praw i wolności obywatelskich zawartych w dokumentach międzynarodowych.
Współczesne demokracje można określić jako ustabilizowane, ponieważ wzorce zachowań politycznych nabrały cech trwałości i powtarzalności.
Są skonsolidowane, ponieważ metody pozyskiwania i sprawowania władzy oraz egzekwowania odpowiedzialności politycznej uzyskały szeroką akceptację elit i obywateli.
Wreszcie określane są jako liberalne, ponieważ zapewniają podstawową ochronę wolności i praw jednostek oraz mniejszości. Mimo podobieństw w podstawowych zasadach ustrojowych wskazujących na demokratyczny charakter reżimów politycznych współczesnych państw europejskich, różnią się one rozwiązaniami instytucjonalnymi. W różny sposób można scharakteryzować funkcjonowanie systemów partyjnych oraz relacje między legislatywą i egzekutywą. Przyjrzymy się tym różnicom, pamiętając, że wszystkie te instytucje tworzą demokratyczny system rządów.
Scharakteryzujesz główne zasady funkcjonowania współczesnych państw demokratycznych.
Wyjaśnisz różnice między różnymi modelami współczesnych państw demokratycznych.
Ocenisz znaczenie procedur dla bezpieczeństwa prawnego obywateli w państwie demokratycznym.
Wskażesz podobieństwa w funkcjonowaniu różnych form demokracji.