Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1GsMsx4PM0lN
Zdjęcie przedstawia mężczyznę niosącego na ramieniu na długim kiju przywiązany do niego ryż. Ryż przypomina trawę. Zboże jest spięte w pęczki, ma korzenie, z których kapie woda. Mężczyzna ma na sobie krótkie spodenki, na głowie czapkę w kształcie stożka. Idzie boso brzegiem podmokłego terenu, na którym rosną rośliny przypominające trawy.

Wpływ monsunów na działalność gospodarczą człowieka

Źródło: dostępny w internecie: pxhere.com, domena publiczna.

Monsuny są przykładem wiatrów sezonowych – okresowo zmiennych. Wieją regularnie w czasie jednego półrocza, zmieniając kierunek na przeciwny w następnym półroczu. Wynika to z różnic ciśnienia atmosferycznego między kontynentami a oceanami. Zmiany te wywołane są różnicą tempa nagrzewania się i stygnięcia powietrza nad rozległymi obszarami lądu i oceanami. Cyrkulacja monsunowa jest najbardziej rozwinięta w zwrotnikowej części Azji Wschodniej i Południowo‑Wschodniej. Monsuny tworzą się również w północnej Australii, wschodniej Afryce i w Ameryce Środkowej. Słabiej zaznaczają się w wyższych szerokościach geograficznych (jako monsuny pozazwrotnikowe), np. w Mandżurii, Japonii, na Kamczatce, na Alasce. Jak każde wiatry, monsuny wywierają wpływ na życie i gospodarkę człowieka.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz mechanizm powstawania monsunów.

  • Wskażesz głównych producentów i eksporterów ryżu.

  • Przeanalizujesz wpływ monsunów na rozwój upraw (zwłaszcza ryżu).

  • Uzasadnisz, dlaczego monsun zimowy jest nazywany wiatrem głodowym.