Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RQlsY74rYvhn9
Ilustracja przedstawia ubranego w surdut i cylinder mężczyznę, który trzyma wielki worek. Po prawej stronie klęczy przed nim kobieta. Po lewej stronie stoi mężczyzna w tureckim stroju z szablą w dłoni. W tle na długich kijach wiszą ludzkie głowy.

Wojna poza Europą. Nieograniczona wojna podmorska

Karykatura z 1895 r., kiedy świat po raz pierwszy usłyszał o masakrach Ormian. Kobieta z napisem Armenia błaga mężczyznę ściskającego worek z napisem Angielskie interesy na Wschodzie. Do kobiety zbliża się Turek, który za chwilę ją zasztyletuje. Anglik to widzi, ale nie zamierza reagować.
Źródło: Ldingley, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Z uwagi na to, że niemieckie posiadłości pozaeuropejskie nie były tak rozwinięte jak kolonie państw ententy, działania wojenne obu stron w Afryce czy na Dalekim Wschodzie podczas I wojny światowej miały ograniczony charakter i nie wpłynęły znacząco na jej przebieg. W grudniu 1914 r. w bitwie morskiej niedaleko Falklandów marynarka brytyjska rozbiła dalekowschodnią flotę niemiecką, kończąc w zasadzie jej działalność w tym rejonie. Związana sojuszem z Wielką Brytanią Japonia zajęła posiadłości niemieckie w Chinach i na północnym Pacyfiku, a Wielka Brytania i jej dominia – na południowym Pacyfiku i w Nowej Gwinei.

Niemcy starali się wykorzystać swoją flotę do przełamania nałożonej przez Wielką Brytanię blokady morskiej, próbując odciąć dopływ zaopatrzenia dostarczanego na Wyspy i atakując zarówno statki ententy, jak i państw neutralnych. Jednak wojna podwodna, którą prowadziły, spowodowała włączenie się do działań militarnych również mocarstwa zza Atlantyku – Stanów Zjednoczonych.

RUjODICWjIwml1
Linia chronologiczna. 1914: ogłoszenie przez Wielką Brytanię protektoratu nad Egiptem. 28.07.1914: rozpoczęcie I wojny światowej. Listopad 1914: rozpoczęcie wojny turecko-rosyjskiej. Grudzień 1914: bitwa morska koło Falklandów. Kwiecień 1915: rozpoczęcie bitwy o Gallipoli. Lipiec 1915: kapitulacja Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej. 1916: wkroczenie armii rosyjskiej do tureckiej Armenii. 1917: zajęcie Iraku, Palestyny i Syrii przez wojska ententy. Wrzesień 1918: podpisanie aktu kapitulacji przez Bułgarię, kapitulacja Turcji. 11.11.1918: zakończenie I wojny światowej. 18.01.1919 — 21.01.1920: konferencja pokojowa w Paryżu.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz, jakie działania wojenne toczyły się poza Europą.

  • Wyjaśnisz, dlaczego w czasie I wojny światowej prowadzono walki na obszarach skolonizowanych.

  • Scharakteryzujesz, na czym polegała nieograniczona wojna podwodna, i ocenisz, czy przyniosła zakładane efekty.