Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RmSXws0hQmNHj
Obraz przedstawia parę mężczyzny i kobiety. Jest on namalowany za pomocą ciepłych barw i przedstawia postaci tylko w części realistycznie. Mężczyzna po lewej ma podłużną twarz, wydatny nos, duże oczy i krótkie, zaczesane na bok włosy. Ubrany jest w brązowy garnitur z zieloną koszulą i fioletowym krawatem. Kobieta po prawej ma krótkie włosy, owalną twarz, duże oczy oraz brązową sukienkę z długim, niebieskim naszyjnikiem. Opiera głowę i prawą rękę o oparcie zielonego fotela. W tle dominuje czerwień.

Kultura polska w międzywojniu

Źródło: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Dwie głowy, 1920, olej na płótnie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Po I wojnie światowej dużym uznaniem cieszyła się na świecie nauka polska, m.in. Polska Szkoła Matematyczna, czyli grupa matematyków działających w ośrodkach naukowych w Warszawie, Krakowie i we Lwowie, do której należeli tak wybitni uczeni, jak Stefan Banach. Polska literatura i sztuka nareszcie wyzwoliły się z zaborczej cenzury i mogły swobodnie się rozwijać, także przy wsparciu ze strony państwa. W środowisku polskich elit panowała twórcza atmosfera połączona z pozytywistycznym zapałem nadgonienia straconego czasu.

RBqRxSGS0VWsX1
Linia chronologiczna. 1900: wydanie Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego. 1901: wydanie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. 1904: wydanie I tomu Chłopów Władysława Reymonta. 1914–1918: I wojna światowa. 1925: pierwsza audycja radiowa w Polsce. 1929: powstanie Polskich Linii Lotniczych LOT. 1930: otwarcie Biblioteki Narodowej w Warszawie. 1932: założenie Instytutu Radowego w Warszawie. 1939–1945: II wojna światowa.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz osiągnięcia polskiej kultury dwudziestolecia międzywojennego.

  • Omówisz tematy podejmowane przez literaturę polską w międzywojniu.

  • Wymienisz najsłynniejszych przedstawicieli kultury polskiej tamtego okresu.