Świętoszek został wystawiony po raz pierwszy 12 maja 1664 roku, w czasie uroczystości inauguracyjnej pałacu i ogrodów w Wersalu. Sztukę oglądał król Ludwik XIV oraz przedstawiciele dworu i duchowieństwa. Przedstawienie wywołało skandal, a władca został zmuszony do wydania trwającego pięć lat zakazu publicznego wystawiania sztuki.
Tydzień po tym wydarzeniu, aktorzy grali na dworze farsę zatytułowaną Skaramusz pustelnikiem. Wychodząc z przedstawienia, król rzekł do jednego ze swoich doradców: „Chciałbym wiedzieć, czemu ludzie, którzy się tak gorszą komedią Moliera, nie mówią nic na Skaramusza”. Zaufany miał mu odpowiedzieć: „Bo Skaramusz wyszydza niebo i religię, o co ci panowie się nie troszczą, komedia Moliera natomiast wyszydza ich samych, i tego nie mogą znieść”.
Indeks górny Cyt. za: Tadeusz Boy‑Żeleński, Wstęp, [w:] Molier, Świętoszek, tłum. Tadeusz Boy‑Żeleński, Wrocław 1958, s. 20. Indeks górny koniecCyt. za: Tadeusz Boy‑Żeleński, Wstęp, [w:] Molier, Świętoszek, tłum. Tadeusz Boy‑Żeleński, Wrocław 1958, s. 20.
Poznasz okoliczności powstania Świętoszka Moliera.
Scharakteryzujesz poszczególnych bohaterów Świętoszka, zwracając uwagę na to, które ich cechy zostały przez autora poddane krytyce.
Przeanalizujesz fragmenty utworu Moliera, zwracając uwagę na motywacje działań poszczególnych postaci oraz konsekwencje podejmowanych przez nie decyzji.
Dowiesz się, na czym polega uniwersalność historii zaprezentowanej przez Moliera w komedii.