Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RX0SQrKDyDXtn
Zdjęcie przedstawia kamienisty, górski potok. Po kamieniach idzie mężczyzna w sportowym stroju.

Obrzędy przejścia

Źródło: domena publiczna.
Agnieszka Krzemińska, Marta Mazuś Do czego służą rytuały przejścia

W chacie unosił się dym, zapach potu i krwi. Budowano ją przez trzy dni wokół ceremonialnego słupa, czemu towarzyszyły tańce i śpiewy. Czwartego dnia wyczerpani głodówką i bezsennością kandydaci na wojowników stawali przed szamanem. Każdemu z nich nacinano skórę na piersiach i plecach, by włożyć w rany kołki, o które zaczepiano zwisające ze słupa rzemienie. Młodzieńcy tańczyli dalej godzinami, śpiewając pieśń cierpienia. Co jakiś czas rzemienie napinano, tak że ich ciała unosiły się kilka metrów nad ziemię. Torturowani tracili przytomność z bólu, naciągnięta skóra pękała, lała się krew.

prze Źródło: Agnieszka Krzemińska, Marta Mazuś, Do czego służą rytuały przejścia, dostępny w internecie: polityka.pl.

Wyobrażasz sobie, że mogłoby cię spotkać coś podobnego? Nie spotka. To nie ten kraj, nie ta kultura i nie te czasy. Jednak czeka cię rytuał przejścia. I to zapewne nie jeden.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz, czym jest rytuał.

  • Wyjaśnisz znaczenie rytuałów przejścia.

  • Rozpoznasz obrzędy przejścia w praktykach społecznych i w polskiej kulturze współczesnej.

  • Scharakteryzujesz rolę obrzędów dorocznych jako istotnej składowej kultury narodowej.