Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Ru7PupbMQ34Mo
Na zdjęciu kobieta i mężczyzna siedzą na ławce. Kobieta opiera głowę ręką i patrzy się w bok zwrócona tyłem do mężczyzny. Mężczyzna siedzi z twarzą opartą dłońmi, jest pochylony.

Przyczyny i skutki konfliktów społecznych

Źródło: Vera Arsic, domena publiczna.
Neal Shusterman Podzieleni

Widzisz, konflikt zawsze zaczyna się od jakiejś kwestii spornej – różnicy zdań, kłótni. Jednak zanim przerodzi się w wojnę, kwestia, której dotyczył spór, nie jest już istotna, ponieważ rozchodzi się już tylko i wyłącznie o jedną rzecz: jak bardzo każda ze stron nienawidzi się wzajemnie.

cytat1 Źródło: Neal Shusterman, Podzieleni, t. 1, tłum. Łukasz Dunajski, Słupsk 2012, s. 173.

Konflikt jest zjawiskiem występującym powszechnie. Chyba nie ma człowieka, który nie uczestniczyłby w jakimś konflikcie. Już niemowlę domaga się uwagi mamy, choć ona nieraz chce chwilę odpocząć. Rodzeństwo często spiera się ze sobą, ponieważ różnicują je odmienne zdania na dany temat. Nastolatkowie widzą świat inaczej niż dorośli. W wyniku tego rozpoczynają się konflikty.

Zastanów się nad przyczynami i skutkami konfliktów, których niejednokrotnie jesteś stroną.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcie „konfliktu społecznego”.

  • Przeanalizujesz przyczyny powstawania i przebieg konfliktu.

  • Ocenisz skutki konfliktów zarówno dla jednostki, jak i grupy.