Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1RdzwPfUKCNN
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia kilkanaście wiązek laserowych w kolorze fioletowym, błękitnym, zielonym i różowym które skierowano w różne strony. Ponadto, inne wiązki formują kształt kuli z zaznaczonymi południkami. Pojedyncza wiązka lasera jest wąska, jasna i nie rozbiega się w przestrzeni. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "W jaki sposób można opisać światło laserowe?".

W jaki sposób można opisać światło laserowe?

Źródło: dostępny w internecie: https://pxhere.com/en/photo/765414 [dostęp 14.03.2022 r.].

Czy to nie ciekawe?

Laser od swojego wynalezienia znalazł wiele zastosowań w przemyśle, medycynie, ale również w życiu codziennym. Czytniki płyt CD, DVD oraz Blu‑ray bazują właśnie na laserze wysyłającym swoją wiązkę na ich powierzchnię. Wiązka ta, po odbiciu się od powierzchni płyty zmienia swoje właściwości i po wychwycie przez detektor można na jej podstawie odczytać informacje zapisane na płycie.

Twoje cele
  • dowiesz się, dlaczego światło ze świetlówki jest niespójne,

  • poznasz budowę i zasadę działania interferometru Michelsona,

  • zrozumiesz, jak działa laser,

  • przeanalizujesz i zinterpretujesz różnice między światłem spójnym i niespójnym.