Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RF7CGqnIlIwjW
Ilustracja przedstawia scenę koronowania Karola Wielkiego. W centrum sali mężczyzna w długim płaszczu klęczy na kolanach przed duchownym, który w dłoniach nad jego głową trzyma koronę. Duchowny stara się nałożyć koronę na głowę. Dookoła nich stoi tłum ludzi. Za duchownym znajdują się głównie księża i zakonnicy ubrani w szaty kościelne. Są także rycerze i osoby świeckie. Po lewej obrazu stronie stoją dwie kobiety oraz dziecko.

Państwo Franków i Karolingów - podsumowanie

Friedrich Kaulbach, Koronacja Karola Wielkiego. Obraz przedstawia moment nałożenia korony na głowę Karola Wielkiego przez papieża Leona III w bazylice św. Piotra.
Źródło: wikimedia.org, domena publiczna.

Frankowie zostali sprowadzeni na tereny na zachód od Renu przez Rzymian, którzy cenili sobie ich waleczność. Przez wieki byli wiernymi i lojalnymi poddanymi cesarzy i ich wodzów.

Dopiero rozpad cesarstwa zachodniorzymskiego i powolny jego upadek doprowadził do przejęcia władzy w państwie Franków przez królów z dynastii Merowingów – Childeryka, a po nim Chlodwiga. Nie odcinali się od rzymskich elit, współpracując z nimi i tworząc spójne społeczeństwo, czego wyrazem było stabilne i spójne państwo Franków.

RiUUWjoAdT1S01
Linia chronologiczna przedstawia wydarzenia między 476 a 800 rokiem. 476 upadek cesarstwa zachodniorzymskiego. 481 objęcie tronu Franków przez Chlodwiga. Około 496 przyjęcie przez króla Franków Chlodwiga chrztu. 507 pokonanie Wizygotów z Akwitanii przez Chlodwiga. 751 przejęcie władzy nad państwem Franków przez Pepina Krótkiego. 768 podział królestwa Franków między jego dwóch synów. 753‑987 sprawowanie władzy w państwie Franków przez dynastię Karolingów. 800 koronacja cesarska Karola Wielkiego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz proces powstawania państwa Franków i rządzące nim dynastie.

  • Scharakteryzujesz panowanie Karola Wielkiego i jego znaczenie dla europejskiej kultury.

  • Wymienisz najważniejsze powody podziału państwa Karolingów.

  • Podasz nazwy współczesnych krajów, które powstały po rozpadzie państwa Franków.