Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RMQYKNWeMX1ww
Obraz przedstawia trzy pary młodych ludzi tańczących na tle chaty o białych ścianach. Postaci tańczące pośrodku trzymają się za ręce. Pochylają głowy i tułowia. Kobieta ma cienkie brwi, przymknięte oczy, niewielki nos, zarumienione policzki i uśmiechnięte usta. Jej włosy są jasne. Na głowie ma wianek z papierowymi kwiatami i długimi wstążkami w barwach huculskiego folkloru – żywych czerwieni, nasyconych zieleni, błękitów, żółci. Jest ubrana w białą koszulę i czerwoną spódnicę. Na szyi ma zawiązaną czerwoną chustę. Mężczyzna pochyla głowę. Jego twarz jest ukryta. Mężczyzna ma ciemne, krótkie włosy. Jest ubrany w białą koszulę i jasne spodnie. Jego talia jest opasana szerokim, skórzanym pasem. Ściana chaty jest ukazana lekko z ukosa. Siedzą przy niej muzycy grający na tamburynie, wiolonczeli i skrzypcach.

Wieś i jej mieszkańcy w Chłopach Władysława Reymonta

Kołomyjka, Teodor Axentowicz, 1895
Źródło: domena publiczna.

W powieści Chłopi Władysław Reymont opisuje życie i obyczaje polskiej wsi na początku XX wieku. Przedstawia społeczność wiejską jako bohatera zbiorowego. Wnika w strukturę społeczną gromady, z etnograficzną dokładnością oddając życie chłopów w szerokim, panoramicznym ujęciu. Książka jest także wnikliwym studium relacji rodzinnych i partnerskich, zdeterminowanych twardym bytem, namiętnościami i biologicznym popędem.

Twoje cele
  • Ustalisz, jakie reguły rządziły życiem bohaterów powieści Chłopi Władysława Reymonta.

  • Na podstawie wykładu ekspertki dokonasz analizy antropologicznej społeczności lipeckiej.

  • Dowiesz się, jak wyglądało codzienne życie ludzi mieszkających na wsi w czasach Władysława Reymonta.