Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWXIX1MnAKW9c
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia kroplę spadającą na taflę wody. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Badanie prędkości rozchodzenia się fal w różnych ośrodkach".

Badanie prędkości rozchodzenia się fal w różnych ośrodkach

Źródło: dostępny w internecie: https://www.shutterstock.com/image-illustration/water-drop-163928648 [dostęp 24.04.2022], Shutterstock, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Czy to nie ciekawe?

Burze z piorunami wywołują zachwyt, ale i strach. Często ważne jest określenie, jak daleko znajduje się burza, czy zbliża się, czy też oddala. Popularnym sposobem na obliczanie odległości, w jakiej uderzył piorun, jest liczenie sekund między pojawieniem się błyskawicy, a usłyszeniem grzmotu. Przybliżona odległość w kilometrach od miejsca uderzenia pioruna to liczba wyliczonych sekund podzielona przez 3. Ten prosty sposób określania odległości od burzy oznacza, że przyjmujemy przybliżoną wartość prędkości dźwięku w powietrzu jako km/s. Widzimy, że znajomość prędkości rozchodzenia się dźwięku jest ważna nawet dla osób, które nie mają pojęcia, że dźwięk jest falą rozchodzącą się w ośrodku. W tym e‑materiale zmierzymy w Wirtualnym Laboratorium prędkość fal w trzech różnych ośrodkach.

R1ZCYc7VVdUCk
Rys. a. Błyskawica nad miastem
Źródło: dostępny w internecie: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/fioletowa-blyskawica-w-nocy-1576369/ [dostęp 3.11.2022], domena publiczna.
Twoje cele
  • dowiesz się, czym jest dźwięk,

  • dowiesz się, od czego zależy prędkość fali dźwiękowej,

  • wyznaczysz w Wirtualnym Laboratorium prędkość fal dźwiękowych dla trzech różnych ośrodków,

  • przeprowadzisz analizę niepewności pomiarowych wyznaczanych wielkości.