Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RDPnmRExgrvOK
Zdjęcie przedstawia formę skalnych, która składa się z pionowych ścian. Posiada niewielkie pionowe oraz poziome pęknięcia. Ma budowę segmentową.

Ruchy masowe jako procesy denudacyjne

Źródło: domena publiczna, dostępny w internecie: pixabay.com.

Na powierzchniach pochylonych, takich jak na przykład stoki i zbocza, możemy zaobserwować przemieszczanie się pokrywy zwietrzelinowej w stosunku do podłoża skalnego, a w przypadku skał luźnych i zwięzłych w stosunku do podłoża głębszego. Sposoby i rodzaje przemieszczania się są różne, gdyż mogą dotyczyć tylko produktów wietrzenia lub znacznych powierzchni litych skał. Proces przemieszczania się mas skalnych wzdłuż stoku głównie w następstwie siły ciężkości nosi nazwę ruchów masowych lub ruchów grawitacyjnych. Jego przebieg może być bardzo powolny i odbywać się przez wiele lat lub bardzo gwałtowny i trwać np. kilka minut. Należy podkreślić, że ruch powierzchniowy mas odbywa się tylko na pochyłości i nigdy nie zaznacza się na poziomych powierzchniach.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym są ruchy masowe i denudacja.

  • Na podstawie fotografii, schematów rozpoznasz rodzaje ruchów masowych.

  • Wskażesz elementy warunkujące przebieg ruchów masowych.

  • Przeanalizujesz podział ruchów masowych.