Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RkCkiHYNs2WMk
Zdjęcie przedstawia wiszące na wykafelkowanej ścianie miedziane rondle oraz stojące na półce miedziane naczynia. Mają brązowopomarańczowy kolor i połysk.

W jaki sposób oczyszcza się rudy miedzi?

Z miedzi wykonuje się wiele cennych przedmiotów codziennego użytku.
Źródło: stux, dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Miedź oraz jej najbardziej znane stopy – brąz i mosiądz, były wykorzystywane już w czasach antyku i średniowiecza, np. do produkcji narzędzi, naczyń czy monet. Miedź cechuje się wieloma przydatnymi właściwościami. Jest kowalna i ciągliwa, co znacznie poszerza zakres jej zastosowania. Dzięki swojej plastyczności miedź jest łatwa w obróbce. Posiada charakterystyczną barwę i generalnie nie ulega korozji, poza stopniowym pokrywaniem się warstwą zielonej patyny. Jest również bardzo dobrym przewodnikiem ciepła i elektryczności. Miedź, obok żelaza i glinu to jeden z najbardziej użytecznych metali na świecie. W jaki sposób pozyskuje się tak potrzebny dla nas metal?

Twoje cele
  • Dowiesz się w jakiej formie występuje w przyrodzie miedź (minerały miedzi).

  • Zlokalizujesz najważniejsze złoża miedzi w Polsce i na świecie.

  • Dowiesz się w jaki sposób oczyszcza się miedź z jej nalotów.