Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RpS630KVQ1RQn
Zdjęcie przedstawia cztery rzeźby głów. Są to głowy starszych mężczyzn. Są ustawione jedna obok drugiej na postumentach. Ukazane są z prawego profilu.

Wątki epikurejskie w poezji Jana Kochanowskiego

Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Niewiele wiadomo na temat życia Jana Kochanowskiego, gdyż dokumentów historycznych nie zachowało się zbyt wiele. Wiedzę tę można czerpać z dzieł mistrza z Czarnolasu, choć zwykle nie utożsamia się podmiotu lirycznego z osobą twórcy. Jednak podczas uważnej lektury pieśni i fraszek wyłania się filozofia życiowa poety humanisty, której najważniejszym składnikiem jest umiejętność radowania się każdą chwilą w samotności lub towarzystwie przyjaciół. Typowe dla renesansu odniesienie do antyku ma w utworach Mistrza z Czarnolasu bardzo osobisty wymiar. Postulaty korzystania z życia i odsuwania od siebie trosk, to wyraźne nawiązanie do myśli Epikura, który twierdził, że ludzkim celem powinno być dążenie do przyjemności i unikanie cierpienia. Grecki filozof uważał jednak, że warunkiem szczęśliwej egzystencji jest panowanie nad potrzebami. W jego „rachunku przyjemności” liczyła się czysta radość życia, kontemplacja natury, współodczuwanie z innymi ludźmi, przyjaźń oraz duchowe rozkosze płynące z obcowania ze sztuką.

Twoje cele
  • Omówisz pojęcia hedonizmu i epikureizmu.

  • Zinterpretujesz wybrane utwory Jana Kochanowskiego w celu ustalenia cech, jakimi charakteryzują się bohaterowie tych utworów.

  • Wykażesz obecność idei epikurejskich w wybranych utworach Jana Kochanowskiego.

  • Wskażesz przykłady refleksji na temat życiowych wartości i radości życia w twórczości Jana Kochanowskiego.