Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RoQxh4s3u74zy
Zdjęcie przedstawia żołędzie widzące na drzewie pomiędzy liśćmi, na których znajdują się jasnozielone narośle w kształcie wieloramiennych gwiazd z licznymi wypustkami.

Nazwy i wzory fenoli

Na ilustracji znajduje jest dąb zaatakowany przez owada – letyńca żołędziowca. Wiele tanin zawartych jest w galasach, czyli patologicznych wyroślach, wywoływanych właśnie przez owady.
Źródło: AnemoneProjectors, dostępny w internecie: pl.wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 2.0.

Związki fenolowe to substancje, które powstały m.in. w roślinach w celach obronnych. W jaki sposób miałoby to działać? Na przykład zapewniając im cierpki, nieprzyjemny smak, pełnią tym samym rolę tzw. odstraszacza. Gdyby nie te substancje, zwierzęta roślinożerne czy owady doprowadziłyby do wymarcia roślin zielonych. Do tych bogatych w związki fenolowe należą chociażby taniny oraz glikozydy fenolowe. Czy wiesz, jak tworzy się nazwy i wzory fenoli?

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz budowę fenoli.

  • Skonstruujesz wzory strukturalne, półstrukturalne (grupowe) i uproszczone wybranych przedstawicieli fenoli.

  • Wymienisz nazwy systematyczne i zwyczajowe fenoli na podstawie wzoru strukturalnego, półstrukturalnego (grupowego), uproszczonego.

  • Narysujesz wzór strukturalny, półstrukturalny (grupowy), uproszczony na podstawie nazwy systematycznej lub zwyczajowej.