Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Riz6FXuBaz3BJ
Zdjęcie przedstawia obraz mikroskopowy budowy wtórnej korzenia sosny. W centralnej części korzenia widoczna jest wiązka naczyniowa, która kształtem przypomina znak x. Wokół znajdują się liczne okręgi, to wiązka sitowa. Trzecia warstwa przekroju korzenia to śródskórnia. Śródskórnię od kolejnej warstwy - skórki - oddziela pasmo kolejnych okręgów, to kora pierwotna. Najbardziej zewnętrzną warstwę stanowi skóra. Ma postać warstwy prostokątów okalających korzeń.

Korzeń – budowa pierwotna i wtórna

Budowa wtórna korzenia sosny – obraz mikroskopowy.
Źródło: Berkshire Community College Bioscience Image Library, www.flickr.com, domena publiczna.

Wzrost korzeni, podobnie jak wzrost pędów, nie jest ograniczony tylko do początkowego okresu rozwoju rośliny. Trwa przez całe jej życie. Jest to możliwe dzięki działalności merystemu wierzchołkowego korzenia i merystemów bocznych utworzonych z tkanek merystematycznych pierwotnych i wtórnych. Merystem wierzchołkowy odpowiada za wzrost korzenia na długość i wytworzenie charakterystycznego układu tkanek, zwanego budową pierwotną. Merystemy boczne pozwalają korzeniom niektórych roślin, np. drzewom, przyrastać także na grubość. Tkanki korzenia, które powstają w wyniku podziałów merystemów bocznych, tworzą układ określany budową wtórną.

Twoje cele
  • Omówisz rodzaje tkanek składających się na budowę pierwotną i wtórną korzenia.

  • Wyjaśnisz różnice miedzy budową pierwotną korzenia roślin jedno- i dwuliściennych.

  • Porównasz budowę pierwotną korzenia rośliny dwuliściennej z jego budową wtórną.